#cukrzyca #słodkiebłędy #błędyprzycukrzycy #błędy w cukrzycy #życiezcukrzycą #codziennośćzcukrzycą #blogcukrzyca #blogocukrzycy

Słodkie błędy vol. 2

7/31/2013BlueSugarCube

Kto z nas nie popełnia słodkich błędów? Jest wiele rzeczy, o których zapominamy, nie mamy ochoty ich robić czy bardzo nas denerwują.

Czas na drugą część naszych codziennych niedociągnięć. Pierwsza była związana z glukometrami i badaniami (pewnie jeszcze kilka znajdę i zaktualizuje tamten wpis), więc zmieniamy temat...Kto z nas nie zapomina o tych niepozornych paskach do moczu? Zawsze gdzieś są w szafce, ale nie zawsze się ich używa w sytuacjach, w których powinno się to robić. To właśnie następny z naszych błędów: brak sprawdzania ketonów w moczu. Jest to jednak bardzo ważne przy długim przecukrzeniu (jak nagle odkrywamy,że wkłucie się odkleiło czy nie podaliśmy insuliny). Trzeba odszukać w zakamarkach naszej głowy świecącą tabliczkę z napisem "sprawdź ketony!" (mimo buzującego bólu i złości:P). Ja próbowałam nawet stawiać opakowanie w szafce toaletki w łazience, ale niezbyt to pomogło:P Chyba muszę sobie napisać karteczkę, a potem powoli może wejdzie w nawyk;)

Jedną z rzeczy, którą wydaje mi się zaniedbuje większość z nas jest brak lub niewielkie wspomaganie innymi lekami/środkami. Niestety z cukrzycą wiąże się wiele nieprzyjemności i wiele powikłań - i nie chodzi mi tylko o te, które występują po kilkunastu, kilkudziesięciu latach, tylko o takie, które mogą nam się przytrafić na co dzień, czy raz na jakiś czas. Nasza skóra (łącznie ze strefą intymną) przy wysokich wynikach jest narażona na różne przykrości - od dyskomfortu przez powikłania dermo aż po niegojące się rany. Oczywiście każdy jest inny i nie wszyscy mają te same przypadłości - ja akurat jestem nieszczęśliwą posiadaczką dermatologicznych przypałów :P Jednak jak już wspominałam we wpisie o słodkich-słonych paluszkach link musimy dbać o nasze dłonie i stopy i w ogóle o skórę. Myślę, że to nie tylko mają być kremy, ale i tabletki A lub A+E (sama czytałam na ulotce, że zalecane przy cukrzycy), które pomogą nie tylko naszej skórze. Dla pań mogę osobiście polecić AA dla diabetyków do higieny intymnej, który jest wyjątkowo delikatny.


Skoro już jesteśmy przy skórze to wspomnę o paznokciach, które też są narażone na zniszczenie czy inne problemy - polecam lakier firmy Sholl.

Bardzo ważne jest też dbanie o nasze oczy! Oczywiście oprócz regularnych wizyt u okulisty (ja np. dziś byłam i wszystko super:)) trzeba zwrócić uwagę czego potrzebują - warto raz na jakiś czas zapuszczać krople (polecam te bez konserwantów) czy korzystać z preparatów na oczy dla diabetyków. (przy okazji - pewnie część z Was nosi soczewki - trzeba bardzo o nie dbać, bo przy cukrzycy noszenie soczewek przy nieodpowiedniej ich pielęgnacji może powodować częste zapalenia oka etc.). Dużą przykrością są zmęczone jedzeniem cukru i glukozy zęby - co prowadzi prosto do dentysty. Z tego względu powinniśmy nie tylko częściej kontrolować jamę ustną(i starać się umyć po niedocukrzeniu w nocy - wiem, jest to masakrycznie trudne), ale też posiłkować się płynami do płukania czy gumą (której nie trzeba liczyć:D) by zmiejszyć ryzyko np. kanałowego leczenia - niezyt to dobre dla diabetykow podobno mieć w ten sposób zrobiony ząb czy zęby.

Pewnie jeszcze jest sporo takich stref, które okażą się warte uwagi i wymagają pielęgnacji - zwłaszcza jeżeli ktoś ma choroby towarzyszące cukrzycy jak np. Hashimoto.

Seria Słodkie Błędy
Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie