#badaniadiabetyka #blogocukrzycy #badaniakontrolne

Badania kontrolne diabetyka, czyli co powinniśmy sprawdzać regularnie?

10/28/2013BlueSugarCube


Wiem, że pewnie wiele diabetyków nie lubi chodzić po lekarzach, a już na pewno przeprowadzać jakieś dodatkowe badania - mało na co dzień? Jednak jest to ważne i jak to się mówi lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Poniższe badania powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, chyba że np. mamy jakąś infekcję albo jest to potrzebne.

Ze względu na powikłania jakie występują przy cukrzycy - każdy diabetyk tak naprawdę ma powikłania, stopień zaawansowania jest tylko zależny od naszego prowadzenia, mogą być znikome, mogą bardzo poważne - wszyscy diabetycy powinni regularnie robić badania kontrolne u różnych lekarzy, nie tylko Hemoglobinę glikowaną (HbA1c) u diabetologa.

Badanie wzroku - okulistę należy odwiedzać przynajmniej raz w roku aby zbadał nam dno oka (lekarz wpuszcza nam krople do rozszerzenia zrenic i zagląda w nasze piękne oczy;D). Na pewno nikt z Was by nie chciał zaprosić retinopatii cukrzycowej :P

Badanie TSH (krew) - niestety cukrzyca lubi być w parze i warto sprawdzać czy nie przygruchała sobie np. Hashimoto (choroba tarczycy).

Badanie moczu - ogólne badanie moczu jest ważne, ponieważ nie tylko powie nam o niedoborach naszego organizmu, ale może pomóc wykryć zaburzenia pracy nerek. Jeżeli pojawią się jakieś odchylenia jak np. białkomocz czy infekcja, należy zrobić badanie na obecność albumin w moczu.


Badanie na celiakię - kolejna choroba (uwarunkowana genetycznie), która może występować z cukrzycą. Celiakia to nietolerancja glutenu występującego w zbożach: pszenica, jęczmień, żyto, owies. Na wykrycie przeprowadza się specjalne badanie krwi, a w razie pozytywnego wyniku przeprowadza się biopsję jelita.

Kontrolna skóry - wysokie wyniki mogą powodować przykre powikłania nie tylko w środku, ale i na zewnątrz. Jednym z symptomów cukrzycy jest słabe gojenie się ran, więc im gorzej się prowadzimy tym gorzej będzie wyglądała nasza skóra, a stan skaleczeń , rozdrapań czy innych leczonych schorzeń skórnych będzie się pogarszał, nie poprawiał. Oglądajmy przede wszystkim nasze stopy i dłonie, a gdy zacznie się coś dziać - zapiszmy się do podologa/dermatologa.

Badania układu krwionośnego i nerwowego - jeżeli chodzi o dłonie i przede wszystkim stopy, powinniśmy sprawdzać stan naszych naczyń krwionośnych i układu nerwowego. Kontrola czucia w stopach czy ich ukrwienia może w porę wykryć anomalie.

Dentysta - musimy badać nasze ząbki raz na rok, maksymalnie raz na dwa lata. Sama cukrzyca jak i jedzenie przez nas cukru/glukozy etc. na niedocukrzenia stwarza dla nich zagrożenie. Warto też wyczyścić zęby u dentysty (piaskowanie + fluoryzacja.) raz na pół roku oraz raz na dwa lata polakierować.

Kontrola ginekologiczna - niestety my, słodkie panie jesteśmy narażone na wiele infekcji dróg rodnych - w tym grzybicę przy częstych wysokich, która może rozwijać się nawet bezobjawowo.

Oczywiście tych badań na pewno jest znacznie więcej (dobrze jest to skonsultować z lekarzem czego my dokładnie potrzebujemy i w jakiej częstotliwości), ale warto od czegoś zacząć i dbać o swoje zdrowie :) Jeżeli coś podejrzewacie, Wasze samopoczucie jest kiepskie, idzcie do diabetologa lub internisty i sprawdzcie co się dzieje w Waszym organizmie. Choroby można pomylić z jesiennym zmęczeniem czy osłabieniem, a nawet zwalić na stres w szkole,pracy - pamiętajcie!

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

2 komentarze | comments

  1. Myślę, że u kobiet ważne jest też regularne odwiedzanie ginekologa. Wiadomo, każda kobieta powinna o to dbać, jednak my, diabetyczki przez cukrzycę jesteśmy bardziej narażone na różnego rodzaju przypadłości. Przykładowo- przy długo utrzymujących się wysokich cukrach bardzo łatwo o grzybicę-nie tylko objawową, ale i bezobjawową.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo dobra uwaga:) (chyba po prostu kierowałam się listą bezpłciową:D)

      Usuń

Write me