Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Badania kontrolne diabetyka, czyli co powinniśmy sprawdzać regularnie?


Wiem, że pewnie wiele diabetyków nie lubi chodzić po lekarzach, a już na pewno przeprowadzać jakieś dodatkowe badania - mało na co dzień? Jednak jest to ważne i jak to się mówi lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Poniższe badania powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, chyba że np. mamy jakąś infekcję albo jest to potrzebne.

Ze względu na powikłania jakie występują przy cukrzycy - każdy diabetyk tak naprawdę ma powikłania, stopień zaawansowania jest tylko zależny od naszego prowadzenia, mogą być znikome, mogą bardzo poważne - wszyscy diabetycy powinni regularnie robić badania kontrolne u różnych lekarzy, nie tylko Hemoglobinę glikowaną (HbA1c) u diabetologa.

Badanie wzroku - okulistę należy odwiedzać przynajmniej raz w roku aby zbadał nam dno oka (lekarz wpuszcza nam krople do rozszerzenia zrenic i zagląda w nasze piękne oczy;D). Na pewno nikt z Was by nie chciał zaprosić retinopatii cukrzycowej :P

Badanie TSH (krew) - niestety cukrzyca lubi być w parze i warto sprawdzać czy nie przygruchała sobie np. Hashimoto (choroba tarczycy).

Badanie moczu - ogólne badanie moczu jest ważne, ponieważ nie tylko powie nam o niedoborach naszego organizmu, ale może pomóc wykryć zaburzenia pracy nerek. Jeżeli pojawią się jakieś odchylenia jak np. białkomocz czy infekcja, należy zrobić badanie na obecność albumin w moczu.


Badanie na celiakię - kolejna choroba (uwarunkowana genetycznie), która może występować z cukrzycą. Celiakia to nietolerancja glutenu występującego w zbożach: pszenica, jęczmień, żyto, owies. Na wykrycie przeprowadza się specjalne badanie krwi, a w razie pozytywnego wyniku przeprowadza się biopsję jelita.

Kontrolna skóry - wysokie wyniki mogą powodować przykre powikłania nie tylko w środku, ale i na zewnątrz. Jednym z symptomów cukrzycy jest słabe gojenie się ran, więc im gorzej się prowadzimy tym gorzej będzie wyglądała nasza skóra, a stan skaleczeń , rozdrapań czy innych leczonych schorzeń skórnych będzie się pogarszał, nie poprawiał. Oglądajmy przede wszystkim nasze stopy i dłonie, a gdy zacznie się coś dziać - zapiszmy się do podologa/dermatologa.

Badania układu krwionośnego i nerwowego - jeżeli chodzi o dłonie i przede wszystkim stopy, powinniśmy sprawdzać stan naszych naczyń krwionośnych i układu nerwowego. Kontrola czucia w stopach czy ich ukrwienia może w porę wykryć anomalie.

Dentysta - musimy badać nasze ząbki raz na rok, maksymalnie raz na dwa lata. Sama cukrzyca jak i jedzenie przez nas cukru/glukozy etc. na niedocukrzenia stwarza dla nich zagrożenie. Warto też wyczyścić zęby u dentysty (piaskowanie + fluoryzacja.) raz na pół roku oraz raz na dwa lata polakierować.

Kontrola ginekologiczna - niestety my, słodkie panie jesteśmy narażone na wiele infekcji dróg rodnych - w tym grzybicę przy częstych wysokich, która może rozwijać się nawet bezobjawowo.

Oczywiście tych badań na pewno jest znacznie więcej (dobrze jest to skonsultować z lekarzem czego my dokładnie potrzebujemy i w jakiej częstotliwości), ale warto od czegoś zacząć i dbać o swoje zdrowie :) Jeżeli coś podejrzewacie, Wasze samopoczucie jest kiepskie, idzcie do diabetologa lub internisty i sprawdzcie co się dzieje w Waszym organizmie. Choroby można pomylić z jesiennym zmęczeniem czy osłabieniem, a nawet zwalić na stres w szkole,pracy - pamiętajcie!

Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte