#tarczyca #hashimoto #cukrzyca #tsh #blogocukrzycy #cukrzycablog #cukrzyk #diabetyk

Cukrzyca woli być w parze

8/19/2013BlueSugarCube

Mam nadzieję, że Wy nie macie tej przyjemności posiadania jakiegoś dodatkowego schorzenia, które zwykle pojawia się do kompletu przy cukrzycy. Ja niestety mam chorą tarczycę tj. chorobę Hashimoto. Niby nic strasznego, wstajesz rano, bierzesz tabletkę i koniec.

Problemy są wtedy gdy się to wszystko rozreguluje. Zresztą na samym początku też jest niezbyt fajnie, chyba ze względu na to, że choroba ujawnia się zwykle w wieku nastoletnim.
U mnie pojawiła się gdy miałam 13 lat, szyja mi wywaliła na dwa razy grubszą niż normalnie. Na początku miałam nerwobóle w okolicy serca, złe samopoczucie, wrażliwość na zmiany pogodowe.Zastanawiam się czy to nie tarczyca dała mi predyspozycje do cukrzycy, mimo że pojawiły się w odwrotnej kolejności, ale jestem 3 pokoleniem z Hashimoto w mojej rodzinie.

Ale da się tą chorobę ładnie wyprowadzić, np. jakieś pół roku temu miałam dość wysoki wynik (w ogóle wtedy sobie słabo radziłam ze wszystkim), a ostatnio elegancko jestem w ramionach normy i czuję się bardzo dobrze :) Jedyne co mi zostało to właściwie wrażliwość na zmiany pogody. Słyszałam, że osoby z chorą tarczycą mają problemy z nerwami (tak jak przy wysokim wyniku łatwo nas wyprowadzić z równowagi) i ustępują one po wprowadzeniu leczenia(ja też byłam dość nerwowa gdy wszystko windowało w górę). Warto sprawdzać poziom TSH, zwłaszcza jeżeli jesteście przed 20 rokiem życia. Jeżeli komuś z Was się przytrafi to trzeba pamiętać, że leczenie jest proste i bezbolesne, jedyne co trzeba - to pamiętać ;D Bardzo polecam pilnować tego paniom, bo tarczyca jest bardzo ważna w naszym systemie hormonalnym, zwłaszcza jeżeli kiedyś planujecie mieć dzieci. A Wy macie jakieś pary dla swojej cukrzycy ?

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

4 komentarze | comments

 1. No właśnie z tym pamiętaniem to jest nienajlepiej... :) Ja mam niedoczynność tarczycy i PCO

  OdpowiedzUsuń
 2. To mamy podobnie bo też tarczyca i (co prawda nie wiem czy powiazana z cukrzyca) endometrioza

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam taki sam problem z tarczycą przy cukrzycy a wszystko zaczął guz przysadki. Do wyboru, do koloru.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też się dowiedziałam dwa dni temu, że oprócz niedoczynności mam Hashimoto. W grudniu natomiast dowiedziałam się, że mam cukrzycę typu 2. Jak już ogarnęłam dietę uwzględniającą cukrzycę, to teraz staram się ogarnąć dietę bez nabiału i glutenu. Dodając do tego, że nie jem mięsa będę chyba żyć o trawie:)

  OdpowiedzUsuń

Napisz do mnie