Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Cukrzyca i inne wyzwania zdrowotne | Diabetes and other health challenges


Tak jak pisałam wczoraj, dołączyłam do projektu Beyond Type 1 pod tytułem #DiabetesAnd (#CukrzycaI). W moim pierwszym wpisie podzieliłam się, że żyję z cukrzycą i innymi wyzwaniami zdrowotnymi i chciałabym napisać coś więcej na ten temat.

Nie jest to tajemnicą, że choroby przewlekłe "lubią towarzystwo". Osoby z cukrzycą typu 1 często mają dodatkowo takie choroby jak Hashimoto, celiakia czy astma. Jakby było mało obowiązków związanych z cukrzycą... Na co dzień najwięcej czasu zajmuje mi oczywiście cukrzyca, ale to nie znaczy, że wyzwania związane z innymi schorzeniami nie wymagają ode mnie uwagi. W większości są dla mnie denerwujące, zwłaszcza w momentach gdy mam kiepskie dni z cukrzycą. Myślę sobie wtedy "Co jeszcze???".

Nie zliczę ile razy lekarze mówili do mnie ze współczuciem, że "taka młoda, a tyle problemów zdrowotnych". Z jednej strony to miłe, że okazywali empatię, z drugiej za każdym razem czułam się trochę poirytowana. W końcu ile można rozwodzić się nad tym ile to się ma wyzwań zdrowotnych i jakim to się nie jest "biednym" i "chorym". To nie pomoże! Owszem, bywa ciężko, ale nie uważam by moje życie było niepełne czy nieszczęśliwe. I tak jestem typem "panikary", więc już to mi wystarczy! ;) Po prostu staram się skupiać na tych małych rzeczach, które udało mi się zrobić, które udało mi się jakoś ogarnąć. W końcu te małe sukcesy składają się na jeden duży :)

O mojej perspektywie na wyzwania wykraczające poza cukrzycę piszę w ciągu tego tygodnia (16-20 listopada)! Co oprócz cukrzycy, co wymaga takiej samej uwagi i pracy jest obecne w Waszym życiu? Podzielcie się Waszymi #CukrzycaI!

Weronika BlueSugarCube

English version

As I wrote yesterday, I joined the Beyond Type 1 project titled #DiabetesAnd. In my first post, I shared that I live with diabetes and other health challenges and today I would like to elaborate on this topic.

It's no secret that chronic diseases "like company". People with type 1 diabetes often have diseases such as Hashimoto's disease, celiac disease, or asthma. As if there were not enough responsibilities related to diabetes... On a daily basis, diabetes requires the most time from me, but that does not mean that the challenges associated with other diseases do not require attention from me. Most of them are annoying to me, especially when I'm having bad days with diabetes. Then I think "Anything else???".

I cannot even count how many times the doctors sympathized with me saying that I am "so young, with so many health problems". On the one hand, it's nice that they were empathetic, on the other hand, I felt a bit irritated every time. After all, how much can you dwell on how many health challenges you have and what a "poor thing" and how "sick" you are. It won't help you at all! Yes, it can be difficult, but I don't think my life is incomplete or miserable. I'm a "panic" person type anyway, so that's enough for me! ;) I just try to focus on the little things that I managed to do, that I somehow managed to grasp. After all, these small successes add to a big one :)

This week I am writing about my perspective on challenges beyond diabetes (November 16-20)! What besides diabetes that requires the same attention and work is present in your life? Share your #DiabetesAnd!

Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte