Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Miesiąc Świadomości Cukrzycy 2020

Jak co roku, cukrzycowa społeczność na całym świecie świętuje początek listopada - miesiąca świadomości cukrzycy. Wszyscy niecierpliwie czekają na 14 listopada, ale praktycznie cały miesiąc mija pod znakiem cukrzycy. To czas edukowania i uświadamiania społeczeństwa, ale też integrowania się cukrzycowej społeczności oraz wielu akcji czy kampanii.

Poznaj historię Światowego Dnia Cukrzycy

W tym roku, temat Światowego Dnia Cukrzycy (World Diabetes Day) brzmi: Pielęgniarka i Cukrzyca (w Polsce: Pielęgniarki Twoim Wsparciem w Leczeniu Cukrzycy). Celem kampanii jest podniesienie świadomości na temat kluczowej roli, jaką pielęgniarki odgrywają we wspieraniu osób chorujących na cukrzycę.

Obecnie pielęgniarki stanowią ponad połowę pracowników służby zdrowia na całym świecie. Wykonują znakomitą pracę, by jak najlepiej wspierać ludzi żyjących z różnymi problemami zdrowotnymi. Osoby, które chorują na cukrzycę, albo są zagrożone cukrzycą, również potrzebują ich pomocy.

Ponieważ liczba osób z cukrzycą na całym świecie stale rośnie, rola pielęgniarek i innego personelu medycznego staje się coraz ważniejsza w radzeniu sobie z krótko- i długotermonowymi skutkami tej choroby. Pielęgniarki są często pierwszymi, a czasami jedynymi pracownikami służby zdrowia, z którymi dany pacjent ma kontakt, dlatego też jakość ich wstępnej oceny, opieki i leczenia ma kluczowe znaczenie.

Pielęgniarki odgrywają ważną rolę:

⚕️ We wczesnym diagnozowaniu cukrzycy w celu zapewnienia szybkiego leczenia.

⚕️ W zapewnianiu szkolenia z zakresu samokontroli i wsparcia psychologicznego osobom chorym na cukrzycę w celu zapobiegania cukrzycowym powikłaniom.

⚕️ W zwalczaniu czynników ryzyka cukrzycy typu 2 w celu zapobiegania chorobie.

Kluczowe informacje

WHO szacuje, że całkowita ilość inwestycji wymaganych do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) do 2030 roku, wynosi 3,9 bln USD - z czego 40% powinno zostać przeznaczone na wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia.

Inwestowanie w pracowników służby zdrowia może również pozytywnie wpłynąć na inne Cele Zrównoważonego Rozwoju dotyczące eliminacji ubóstwa, zapewnienia inkluzywnej i równej edukacji, osiągnięcia równości płci poprzez zatrudnienie i wzmocnienie pozycji kobiet oraz promowania godnej pracy i trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego inkluzji społecznej.

Cukrzyca wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego edukacja pielęgniarek jest niezbędna. Świadczeniodawcy opieki zdrowotnej i ustawodawcy muszą docenić wartość inwestowania w kursy i szkolenia. Dysponując odpowiednią wiedzą, pielęgniarki mogą zmienić życie osób z cukrzycą na lepsze.

Fakty i liczby

CUKRZYCA na świecie - dane z IDF Atlas 2019

🔵 W 2019 roku odnotowano 463 mln osób dorosłych (1 na 11) żyjących z cukrzycą. Oczekuje się, że liczba osób z cukrzycą wzrośnie do 578 mln do 2030 roku.

🔵 1 na 2 dorosłych chorych na cukrzycę jest niezdiagnozowanych (232 mln). Większość ma cukrzycę typu 2.

🔵 Więcej niż 3 na 4 osoby z cukrzycą mieszkają w krajach rozwijających się.

🔵 Hiperglikemia w czasie ciąży wpływa na 1 na 6 urodzeń (20 mln).

🔵 Dwie trzecie osób z cukrzycą mieszka na obszarach miejskich. Trzy czwarte osób z cukrzycą to osoby w wieku produkcyjnym.

🔵 1 na 5 osób z cukrzycą (136 mln) ma powyżej 65 lat.

🔵 W 2019 roku cukrzyca przyczyniła się do 4,2 mln zgonów.

🔵 W 2019 roku koszty cukrzycy wyniosły 760 mld USD, 10% całkowitych wydatków na opiekę zdrowotną na całym świecie.


PIĘLĘGNIARSTWO na świecie - dane WHO

🔵 Pielęgniarki stanowią 59% pracowników służby zdrowia - jest to największa grupa zawodowa.

🔵 Globalna siła robocza pielęgniarek wynosi 27,9 mln, z czego 19,3 mln to pielęgniarki zawodowe.

🔵 Szacuje się, że globalny niedobór personelu pielęgniarskiego wynosi 5,9 mln, z czego 89% w krajach o niskich i średnich dochodach.

🔵 Liczba przeszkolonych i zatrudnionych pielęgniarek musi rosnąć o 8% rocznie, aby przezwyciężyć alarmujący niedobór w zawodzie do 2030 roku.

🔵 Około 90% personelu pielęgniarskiego to kobiety.

Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte