Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...

Cukrzyca i... | Diabetes and...

Bardzo się cieszę, że zostałam zaproszona przez Beyond Type 1 do projektu #DiabetesAnd!

Życie z cukrzycą to zdecydowanie więcej niż sama cukrzyca, zwłaszcza w dobie globalnej pandemii kiedy jest nam o wiele trudnej w wielu sferach naszej codzienności.

W tym tygodniu, podczas Miesiąca Świadomości Cukrzycy, będę dzielić się z Wami swoimi doświadczeniami dotyczącymi cukrzycy i...No właśnie? Każdy z nas żyje z unikatowym zestawem czynników, które wpływają na nasze funkcjonowanie z cukrzycą. Te dodatkowe wyzwania mogą stanowić obciążenie w prowadzeniu naszej cukrzycy. Każdy diabetyk ma zupełnie inną perspektywę na życie z cukrzycą, dlatego też będę zachęcać Was do dołączenia do dyskusji pod postami!

Dzisiaj przedstawię Wam temat mojej #cukrzycyi...

Dla mnie to #cukrzycai...inne wyzwania zdrowotne. Diagnozy kolejnych chorób przewlekłych były dla mnie przykre i zastanawiałam się tylko kiedy ta litania wreszcie się skończy. Do mojej "kolekcji", oprócz cukrzycy typu 1, należą choroba Hashimoto, atopowe zapalenie skóry, zespół jelita drażliwego, endometrioza i przewlekła migrena. Żyję też z retinopatią cukrzycową, o której zdiagnozowaniu pisałam na blogu tutajNie chcę nawet zaczynać pisać o kwestiach dotyczących zdrowia psychicznego, które są prawdziwą wisienką na torcie. To wszystko bywa przytłaczające, zwłaszcza gdy kilka problemów i spraw do załatwienia z tym związanych nakłada się na siebie i nie mam takiego prawdziwego "spokojnego dnia".

O mojej perspektywie na cukrzycę i inne wyzwania zdrowotne będę dalej pisać w ciągu tego tygodnia (16-20 listopada)! Co oprócz cukrzycy, co wymaga takiej samej uwagi i pracy jest obecne w Waszym życiu? Podzielcie się Waszymi #CukrzycaI!

Weronika BlueSugarCube

English version

I am very happy that I was invited by Beyond Type 1 to take part in the #DiabetesAnd project!

Living with diabetes is much more than diabetes itself, especially in the time of a global pandemic when everything is much more difficult for us in many areas of our everyday life.

This week, during Diabetes Awareness Month, I will be sharing with you my experiences with #DiabetesAnd...what exactly? Each of us lives with a unique set of factors that affect how we function with diabetes. These additional challenges can be a burden in the management of our diabetes. Every PWD has a completely different perspective on living with diabetes, so I will encourage you to join the discussion under the posts!

Today I will introduce to you the topic of my own #DiabetesAnd...

For me, it's #DiabetesAnd...other health challenges. The very diagnosis' of additional chronic diseases was unpleasant for me and I only wondered when this litany would finally end. In addition to type 1 diabetes, my "collection" includes Hashimoto's disease, atopic dermatitis, irritable bowel syndrome, endometriosis, and chronic migraine. I also live with diabetic retinopathy, the diagnosis of which I wrote on my blog. I don't even want to start with all the mental health stuff which is a real cherry on the top. It can be overwhelming, especially when several problems and matters related to it overlap and I do not have such a real "quiet day".

I will continue to write about my perspective on diabetes and other health challenges during this week (November 16-20)! What besides diabetes that requires the same attention and work is present in your life? Share your #DiabetesAnd!

Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj...

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w ...

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre...