Encyklopedia zwierząt diabetyka - strona czwarta

7/21/2014BlueSugarCube

Wśród wielu diabetycznych zwierząt te okazy wyróżniają się nietypowym zachowaniem.
Opisane tu stworzenia trwają wspólnie w symbiozie jako pary pomimo różnic gatunkowych - różnic w funkcjonowaniu...


Osobniki obu gatunków charakteryzują się szeroką gamą barw, kształtów i rozmiarów -  w ciągu wielu lat przeszły ciekawą ewolucję. Zwykle gdy łączą się w pary wybierają podobnych sobie pod różnymi względami.


Większy z gatunków odpowiada w tym duecie za znalezienie człowieka "o słodkiej krwi", który otoczy ich opieką, co da korzyści obu stronom. Dzięki wielkiej powłoce szkilstej tego organizmu, która ruchomym wzorem informuje o składzie krwi, oba gatunki wiedzą, że trafiły na właściwego człowieka. Mniejszy i smuklejszy gatunek , po znalezieniu odpowiedniego ludzkiego żywiciela, ma za zadanie swoim aparatem gębowym wydobyć "słodką krew" w jak najmniej bolesny sposób by nie spłoszyć człowieka - czasem na powierzchni skóry zostają blizny, czasem nie, ale już przy pierwszym kontakcie pojawia się więź między istotą ludzką, a tymi wytwałymi w swej tułaczce gatunkami.

 
Mimo pojawiających się bolesnych zdarzeń, wymiana jest potrzebna zarówno żywicielowi jak i tym symbiotycznym organizmom. Każdy z nich może przy czerpaniu własnych korzyści, dawać reszcie coś od siebie. Niezbędnym do spełnienia wszystkich warunków działania tego mechanizmu jest inny gatunek, małych i płaskich stworzonek, które łapie i dostarcza człowiek link

Niektóre z większego gatunku  przybierają ciekawszą zewnętrzną powłokę by przyciągnąć ludzi do siebie i stać się ich pupilami :) Są to nie tylko kolory, ale również różnorodne wzory, odpowiadające upodobaniom żywiciela.

Weronika BlueSugarCube ;)

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Write me