Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...

Bezcukrowa Warszawa czyli gdzie znajdziemy słodkości bez cukru


W kawiarniach i cukierniach coraz częściej możemy znaleźć wyroby bezglutenowe, bez cukru, wegańskie czy typu fit. Kierunek jest jak najbardziej słuszny, bo większość ciast, tortów, ciasteczek i różnego typu słodkości, zawiera duże ilości cukru i innych składników niekorzystnych dla naszego organizmu. Jednak pozostaje pytanie: czy te wszystkie desery naprawdę są zdrowe, czy jest to tylko ślepe podążanie za pewną modą?

Podczas mojej ostatniej wizyty w Warszawie postanowiłam pokierować się listą Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru i odwiedzić kilka miejsc, które oferują desery bez cukru. Udało mi się umówić na spotkania w trzech kawiarniach/cukierniach, które serwują takie zdrowe łakocie...

Pierwszym miejscem, które odwiedziłam było Zdrowe Ciacho przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 44. To przytulna kawiarnia, w której możecie się zatrzymać na ciasto i kawę. Wszystkie wyroby w Zdrowe Ciacho są bezglutenowe i wegańskie. Słodzone są daktylami lub ksylitolem lub syropem z agawy.

Miałam okazję spróbować trzech deserów ze Zdrowe Ciacho: ciasto Banoffee słodzone daktylami, ciasto Słony Karmel słodzone ksylitolem oraz Torcik Czekoladowy słodzony ksylitolem i daktylami. Banoffee spróbowałam na miejscu z herbatką (naprawdę świetna) i bardzo spodobała mi się kompozycja smaków w tym deserze: kokos, banan, orzech ziemny. Dwa ostatnie zabrałam na wynos i moja rodzina również je testowała - wszystkim bardzo smakowało :) Jeżeli lubicie smak mleka kokosowego, to te wyroby na pewno przypadną Wam do gustu.

Moim kolejnym przystankiem było Chude Ciacho przy ul. Andersa 33. Kawiarnia to nowoczesny, piętrowy lokal gdzie oprócz ciast możecie spróbować odlotowych freak shake'ów. Wyroby są bez laktozy, bez cukru i bez glutenu. Wszystkie desery są słodzone erytrolemTo co pozytywnie zaskakuje w Chude Ciacho, to wyliczone wartości odżywcze!

Myślę, że deserem, który naprawdę powala w Chude Ciacho, jest wyżej wspomniany Freak ShakeWybrałam Shake Proteinowy Bounty (uwielbiam kokosowe desery) i testowałam z moją przyjaciółką. Na pierwszy rzut oka wydało nam się, że będzie bardzo słodki, ale okazało się, że jest naprawdę lekki, a słodycz jest dobrze zbalansowana. Zawsze chciałam gdzieś spróbować takiego Freak Shake'a, ale bałam się, że nie poradzę sobie z dopasowaniem dawki insuliny. W Chude Ciacho nie ma takiego problemu :)

Spróbowałyśmy również praliny proteinowej na bazie masła orzechowego z  dodatkiem amarantusa - pyszna słodka przekąską :)

Na koniec odwiedziłam Sugarfree łakocie bez kalorii przy ul. Puławskiej 37. Cukiernia to mały, ale niezwykle uroczy lokal gdzie możecie wpaść na ciastko, lody czy lemoniadę albo odebrać czy zamówić ciasto. Możecie tam również kupić przekąski takie jak batoniki czy lizaki bez cukru oraz składniki do własnych wyrobów. Wyroby słodzone są ksylitolem lub erytrolem lub owocami (świeżymi lub w postaci domowej roboty przetworów bez cukru).

Zostałam poczęstowana Lemoniadą malinową słodzoną erytrolem, która jest przyjemnie orzeźwiająca - smak słodki i kwaśny świetnie się tu uzupełniają. Później zdecydowałam się na Sernik mango na zimno bez cukru, który był naprawdę pyszny i lekki :) W sam raz na lato! Wszystkie ciasta i desery w Sugarfree są przepięknie udekorowane, a kompozycje smakowe są naprawdę oryginalne.



Każde z tych miejsc ma swój klimat i swoje smaki, dlatego uważam, że wszystkie warto odwiedzić :) Zapraszam Was również na vlog, gdzie zobaczycie relację z odwiedzin w tych słodkich miejscach. A jeżeli chcecie spróbować przygotować deser bez cukru w domu to polecam Wam wpis Jak przygotować zdrowe domowe słodycze?

Weronika BlueSugarCube

*Ten wpis nie jest sponsorowany

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj...

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w ...

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre...