#cukrzyca #diabetes

IDF Congress 2017

2/03/2018Weronika BlueSugarCube


IDF Congress jest niesamowita okazja do spotkania osób z cukrzycą z całego świata i podzielenia się doświadczeniem, wiedzą oraz osobistymi historiami. Można naprawdę poczuć jedność pomiędzy uczestnikami! Nie ważne skąd jesteśmy, w jakim języku mówimy albo jaki mamy kolor skóry - razem możemy osiągnąć wszystko!

Zostałam zaproszona na IDF Congress by wziąć udział w szkoleniu Young Leaders in Diabetes (Młodzi Liderzy w Cukrzycy) - reprezentatywnym programie International Diabetes Federation (Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna). Każdy członek IDF nominował wyróżniającą się w swoich działaniach osobę z cukrzycą w wieku od 18 do 30 lat ze swojego kraju, aby została Młodym Liderem. Spośród 88 wybranych kandydatów, 61 z 7 regionów świata zostało zaproszonych do Abu Dhabi (reszta kandydatów ma wziąć udział w szkoleniu online). Jestem bardzo dumna, że mogłam reprezentować Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i Polskę. Cieszę się, że nie tylko spotkałam swoich starych przyjaciół (głownie z Youth Leadership Camp), ale poznałam też wielu nowych! :)

Program YLD powstał by wzmocnić pozycję młodych osób chorujących na cukrzycę, by mogli stać się światowymi rzecznikami cukrzycy. Chcemy zwiększyć świadomość cukrzycy, jako wspólny silny głos, nawołujący do dostępu do wysokiej jakości opieki, leków (zwłaszcza insuliny) oraz zaopatrzenia dla osób chorych na cukrzycę. Chcemy położyć kres dyskryminacji osób chorych na cukrzycę i pomóc w poprawie edukacji diabetologicznej i profilaktyki cukrzycy. 
IDF Congress był wspaniałym doświadczeniem, całe wydarzenie odbywało się w imponującym Abu Dhabi National Exhibition Centre (ADNEC). Podczas intensywnych 4 dni (4-8 grudnia) mogliśmy wziąć udział w różnych wykładach (wliczając te w ramach naszego treningu), zwiedzić halę wystawienniczą ze stanowiskami firm i organizacji diabetologicznych, oraz dodatkowo zobaczyć miasto Abu Dhabi w wolnym czasie (O locie do Abu Dhabi i o tym co można tam zjeść i zobaczyć możecie przeczytać w moim wpisie Podróż do Abu Dhabi.). Mieliśmy również wiele zajęć integracyjnych, które pozwoliły dowiedzieć się więcej o sytuacji osób chorych na cukrzycę w krajach uczestników programu.
Nasz Prof. Leszek Czupryniak też tam był i wykładał! :)

Wykład doktora Dario Rahelica (przewodniczącego programu YLD) o historii cukrzycy

Rzeźba ze zużytych penów stworzona przez artystkę z cukrzycą typu 1 Agne Żródło


Jednym z najbardziej ekscytujących elementów Kongresu był bieg/marsz 5K@IDF!. Dużo osób, które wzięło udział, zakupiło koszulkę by wesprzeć World Diabetes Foundation, która pomaga osobom z cukrzycą w Krajach Trzeciego Świata. Jak widzicie, ja również postanowiłam dać coś od siebie :)Jestem bardzo wdzięczna Novo Nordisk za wsparcie mnie przed i w trakcie Kongresu, jako członka sieci DEEP (Disease Experience Expert Panel), do której dołączyłam w 2017 roku. Nie mogę się doczekać kolejnych wspólnych działań :)

Po powrocie z Abu Dhabi członkowie wszystkich regionów (mój to oczywiście Europejski) zaczęli pracę nad Planem Regionalnym, który ma wprowadzić pozytywną zmianę dla osób z cukrzycą w danym rejonie świata. Dodatkowo zadaniem każdego indywidualnego uczestnika programu Young Leaders in Diabetes jest przygotowanie projektu związanego z cukrzycą. Ja ze swoim startuję 09.02.2018! O projekcie dowiecie się więcej w moim filmiku tutaj.

Weronika BlueSugarCube
You Might Also Like

0 komentarze | comments

Write me