#cukrzyca #depresja

Światowy Dzień Zdrowia 2017: Depresja

4/07/2017Weronika BlueSugarCube


Depresja nie jest słabością ani czymś czego należy się wstydzić. Depresja ma ogromny wpływ na codzienne życie. Depresja to poważne zaburzenie psychiczne. Depresja może się zdarzyć każdemu i w każdej chwili. Punktem zapalnym może być dowolne zdarzenie życiowe, np. diagnoza cukrzycy.

Depresja może się objawiać stałym poczuciem obniżonego nastroju, smutkiem, poczuciem bezsilności i beznadziejności, brakiem zainteresowania aktywnościami, które normalnie sprawiają ci przyjemność, brakiem energii, bezsennością, niepokojem, brakiem apetytu i brakiem motywacji. Mogą się pojawić również takie symptomy jak brak zdolności do wykonywania codziennych czynności, a nawet myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie.

Cukrzyca i depresja

Cukrzyca nawet dwukrotnie zwiększa ryzyko depresji, szczególnie w przypadku występowania powikłań cukrzycowych. Również niestety sama depresja zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz wystąpienia powikłań cukrzycowych. Pamiętaj, że cukrzyca w połączeniu z depresją może mieć poważne reperkusje na jakość Twojego życia.

Ważnymi czynnikami, które zmniejszają ryzyko depresji u osób chorych na cukrzycę są dobra opieka diabetologiczna, regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i ograniczone spożycie alkoholu.

Proszę Was o zwiększanie świadomości depresji i świadomości cukrzycy w społeczeństwie; wspieranie ludzi, którzy tego potrzebują a także nie bycie zbyt surowym dla siebie samych. Nie stygmatyzujmy zaburzeń psychicznych, pozwólmy osobom z depresją znaleźć pomoc.

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie