Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Cukrzyca pod kontrolą


Cukrzyca to nie tylko sprawdzanie poziomu cukru we krwi i podawanie insuliny Cukrzyca to praca 24/7/365, bez przerw czy urlopu i możliwości złożenia rezygnacji. Cukrzyca to nieustanna czujność i samokontrola, podejmowanie decyzji żywieniowych, przeliczanie WW i WBT oraz dopasowywanie dawek insuliny i wiele wiele więcej...Dodatkowo praktycznie każda sytuacja w naszym życiu ma wpływ na naszą cukrzycę - inaczej nasz organizm zachowa się podczas treningu, inaczej podczas trudnego egzaminu i jeszcze inaczej na wyjeździe wakacyjnym w kraju o innym klimacie. Gdy do tego wszystkiego dodamy jeszcze stres i emocje, to wygląda to jak misja dla superbohatera.

Nic dziwnego, że u osób, które niedawno zachorowały może pojawić się wiele wątpliwości, odczucie przytłoczenia czy rezygnacja, a u tych z długim stażem choroby wypalenie, obojętność lub strach przed powikłaniami.


Sama wiem jak różnie bywa w codzienności z cukrzycą, nawet chorując ponad dwie dekady też miewam trudności, jestem zmęczona chorobą czy mam różne obawy. Zresztą życie ciągle przynosi wiele nowych sytuacji, - tych dobrych i tych złych - a my też niekoniecznie za każdym razem wiemy jak sobie z nimi poradzić pod kątem cukrzycy.

Niestety nie zawsze mamy możliwość kontaktowania się z naszym diabetologiem tak często jak byśmy chcieli, przez co wiele kwestii pozostaje nieomówionych i możemy czuć się zagubieni. Mnóstwo osób jest zmuszonych do korzystania z wizyt tylko u lekarza rodzinnego. Wiecie, że w Polsce jest tylko 1100 diabetologów? A chorych na cukrzycę mamy już ponad 2,73 mln...


Tutaj z pomocą przychodzi Diabdis - to innowacyjny program opieki i samokontroli dla osób z cukrzycą. Uczestników prowadzi (zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego) i wspiera zespół złożony z edukatorów diabetologicznych, diabetologów, dietetyków i psychologów (można się z nimi kontaktować zarówno drogą mailową jak i telefoniczną) poprzez przekazywanie wiedzy i motywowanie do regularnej samokontroli. Do programu mogą się zgłaszać osoby z każdym typem cukrzycy i w każdym wieku (opiekunowie mogą zgłosić swoje pociechy). 



Każdy uczestnik otrzymuje glukometr i specjalne urządzenie Diabdis do transmitowania wyników, które jest łatwe w obsłudze a przy tym wygląda naprawdę designersko :) Teraz uczestnicy programu mogą korzystać z glukometru OneTouch Select Plus lub Diagnostic GoldWyniki można przesyłać na platformę internetową wyniki.diabdis.pl oraz do aplikacji mobilnej Diabdis Cukrzyca pod kontrolą. Wystarczy podłączyć glukometr do urządzenia i wszystko zaktualizuje się automatycznie :) Po każdym miesiącu otrzymujemy podsumowujący raport. Zebrane dane w dzienniczku glikemii można łatwo wysłać do lekarza prowadzącego lub wydrukować i pokazać na wizycie.

Program pilotażowy przyniósł obiecujące rezultaty - dla 86% uczestników nabyta wiedza okazała się bardzo przydatna, 77% uczestników udało się poprawić swoje nawyki żywieniowe, a 57% uczestników poprawiło wynik HbA1c. Oprócz tego aż 95% uczestników programu poleciło by udział w nim innym osobom chorym na cukrzycę.

Diabdis jest podmiotem leczniczym z certyfikatami bezpieczeństwa (ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27017:2015, ISO/IEC 27018), a program jest wspierany merytorycznie przez konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii - prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Strojka.


Na pewno taka kompleksowa opieka i nowe technologie od razu skojarzyły Wam się z wysokimi opłatami. Dobra wiadomość - program Diabdis jest bezpłatny :) 


Niedawno miałam okazję dowiedzieć się wiele o działaniach zespołu, rozmawiałam również z edukatorką Diabdis - było naprawdę sympatycznie i czułam się bardzo komfortowo :) Sama będę teraz testować Diabdis i pokażę Wam jak to wszystko wygląda :)


Przejmij kontrolę nad cukrzycą :) Dowiesz się więcej na stronie diabdis.com.


Weronika BlueSugarCube
*Ten wpis jest sponsorowany

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte