#diabetesawareness #świadomośćcukrzycy

Miesiąc Świadomości Cukrzycy 2016

11/11/2016Weronika BlueSugarCube


Nie tylko sam 14 Listopada, ale również cały jedenasty miesiąc to czas edukowania, uświadamiania i działania w temacie cukrzycy. Właśnie wtedy praktycznie każdego dnia w Polsce i na świecie odbywa się specjalne spotkanie, konferencja czy warsztaty o tej słodko-gorzkiej chorobie. Mój kalendarz jest również wypełniony wydarzeniami od 7 do 20 Listopada!


Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy jest Eyes on Diabetes. International Diabetes Federation chce zwrócić uwagę na problem powikłań związanych ze wzrokiem, czyli retinopatii cukrzycowej, która może doprowadzić nawet do utraty wzroku! Często właśnie to powikłanie pojawia się pierwsze i jest sygnałem, że trzeba lepiej zadbać o naszą cukrzycę, by nie doprowadzić do dużo gorszej sytuacji zdrowotnej...Istotną kwestią, o której zapominają zarówno osoby z cukrzycą, jak i osoby niechorujące na cukrzycę, są regularne badania kontrolne. Powikłania są konsekwencją źle leczonej lub w ogóle nieleczonej cukrzycy, kolejnym etapem mogą być różne niepełnosprawności, a nawet śmierć! W Polsce choruje już prawie 3 mln osób, wiele nadal niezdiagnozowanych...


Każdy z nas ma inny typ cukrzycy, inny okres z chorobą, każdy z nas korzysta z innej terapii insulinowej czy lekowej, jednak wszystkich nas łączy jedna rzecz - potrzeba leczenia na wysokim poziomie. Pod tym kryją się nie tylko potrzeby fizyczne, ale również psychiczne. Niestety nie wszędzie ludzie chorzy na cukrzycę mogą otrzymać odpowiednią opiekę diabetologiczną czy mieć dostęp do bezpłatnych leków i cukrzycowego osprzętu. Jednak nie zawsze wystarczy biernie czekać na zmiany, jeżeli mamy taką możliwość to bierzmy sprawy w swoje ręce i spróbujmy coś zrobić. Pokażmy, że cukrzycowa społeczność jest żywa i czeka na pomoc! Powinniśmy również informować ludzi o zagrożeniu cukrzycą! Może ktoś usłyszy nasz głos i postanowi coś zmienić? 


Sama staram się działać na własną rękę - chociażby dając wsparcie przez pisanie bloga, prowadzenie spotkań czy angażowanie się w różne akcje społeczne. Wydaje się, że tylko jedna osoba nie może wiele zmienić, jednak gdy dostaję wiadomość z podziękowaniem za pomoc czy widzę uśmiechniętą twarz pełną nadziei, to wiem, że nawet najmniejszy gest ma znaczenie. Dlatego zachęcam Was do działania, warto zrobić coś dla innych! Może jedna informacja czy pozytywny przekaz uratuje komuś życie? Stańmy się prawdziwymi rzecznikami cukrzycy!


Cokolwiek robicie w kwestii cukrzycy - róbcie to z całym swoim sercem!

Weronika BlueSugarCubeYou Might Also Like

0 komentarze | comments

Write me