#pracazcukrzycą #diabetykwpracy #pracawszkole #diabetyk #cukrzyk #cukrzyca #blogocukrzycy #bluesugarcube

Diabetyk w pracy - korzyści z pracy w szkole

10/14/2015Weronika BlueSugarCube


Diabetyk robi na co dzień to co każdy człowiek - je posiłki, czyta książki, ogląda filmy, uprawia sport, ma swoje obowiązki, bawi się, spotyka ze znajomymi i rodziną...Oczywiście w tym też chodzi do przedszkola, szkoły, na studia...i do pracy. 

Wiele razy słyszałam już pytania czy cukrzyca nie przeszkadza mi w pracy lub czy nie jest do niej przeciwwskazaniem (w konkretnym zawodzie). Tak naprawdę jest bardzo mało zawodów, których diabetyk nie powinien podejmować ze względu na swoje własne bezpieczeństwo czy bezpieczeństwo innych. Cukrzyca nie przykuwa nas do łóżka, nie uniemożliwia


Chciałam Wam przybliżyć korzyści wynikające z pracy nauczyciela, które uważam również za plusy dla osoby z cukrzycą. Ja oprócz Akademii Sztuk Pięknych skończyłam również Studium Pedagogiczne aby móc działać na innych polach i mieć alternatywę pracy. Podobno zresztą mam talent pedagogiczny ;D Ponieważ ciężkie i niepewne jest życie artysty to osobiście uważam szkołę za bezpieczną "przystań", a projekty wykonuję dodatkowo na zlecenia czy o dzieło.


Umowa o pracę 
Szkoła państwowa zawsze gwarantuje umowę o pracę, co daje nam nie tylko od razu długoterminową pracę (zazwyczaj jest to umowa na cały rok szkolny), ale i ubezpieczenie zdrowotne.


Stałe godziny pracy 

W szkole nie ma pracy "po godzinach" - mamy swój konkretny plan godzinowy na tydzień. Oprócz etatu mamy do przeprowadzenia 2 dodatkowe godziny w tygodniu z Karty Nauczyciela czyli np. kółko plastyczne, które również są ustalone na konkretne dni. Mamy stały, ustalony rytm pracy.


Stała pensja 

W każdej szkole państwowej pensja jest identyczna i zależy od poziomu wykształcenia i poziomu awansu zawodowego (niezależnie czy pracujesz jako regularny nauczyciel czy nauczyciel świetlicy). Np. ja jestem najwyżej w tabeli wykształcenia ze względu na tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym, więc pozostaje mi piąć się po drabinie stopni nauczycielskich ;) Do pensji otrzymujemy również dodatek motywacyjny od dyrektora szkoły. Gdy kończy się rok szkolny możemy liczyć na pieniądze na wakacje w postaci dodatku tzw. "Wczasy pod gruszą" :D


Smaczne i zdrowe obiadki

Każdy pracownik szkoły może korzystać z obiadów w stołówce szkolnej. Za kwotę poniżej 10 zł zjemy domową zupę i drugie danie (cena posiłku zalezy od szkoły, u mnie np. jest 9zł za całość, a oddzielnie 2zł za zupę i 7zł za drugie danie - i smaczne :)). Uważam, że jest to super sprawa - ciepły posiłek jest lepszy niż same kanapki, zwłaszcza dla diabetyka ;)


Szybki awans

W ciągu 10 lat można osiągnąć najwyższy stopień zawodowy jako nauczyciel. Stopnie awansu zawodowego nauczycieli wyglądają w ten sposób: nauczyciel stażysta > nauczyciel kontraktowy > nauczyciel mianowany > nauczyciel dyplomowany. Każdy stopień wymaga określonego w ustawie stażu. Nad nauczycielem ubiegającym się o awans zawodowy czuwa komisja (skład jest zależny od stopnia awansu). Ważna jest oczywiście pozytywna ocena dorobku zawodowego.


Dużo wolnych dni  

Chyba nie muszę Wam przypominać ile to było wolnego w szkole ;) Ferie świąteczne, ferie zimowe, święta państwowe i oczywiście wakacje ! :D

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Write me