Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem. DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...
Pompa insulinowa dla diabetyka jest czymś co pozwala mu żyć - naszą zastępczą trzustką. Z drugiej strony jest to po prostu urządzenie, na którego działanie może mieć wpływ wiele czynników zewnętrznych. Ponieważ nie jest to np. telefon, który można po prostu wymieć lub naprawić - i nie będzie to miało wpływu na nasze zdrowie - musimy pamiętać o tym aby o pompę dbać i na nią uważać. Przygotowałam specjalnie dla Was - pompiarzy listę, która pomoże w uniknięciu bardzo poważnych kłopotów z pompą.
Rezonans magnetyczny i Rentgen
!Absolutnie nie możemy zabierać pompy na badanie rezonansu magnetycznego, ponieważ do wykonania badania wykorzystane jest silne pole magnetyczne oraz fale radiowe, które spowodują trwałe uszkodzenie pompy. To samo dotyczy promieniowanie rentenowskiego.
Najlepiej pójść z drugą osobą, która zaopiekuje się naszym urządzeniem w trakcie badania.
!Inne badania, które mogą być zagrożeniem dla działania pompy to np. zabiegi z użyciem małego napięcia prądu czy ultradźwięków.
Jeżeli nie jesteście pewni czy dane badanie może mieć neatywny wpływ na pompę, albo osoba wykonująca badanie nie posiada takiej informacji, to po prostu lepiej ją odłączyć.
Telefon komórkowy
Telefon komórkowy nie ma konkretnego negatywnego wpływu na działanie pompy, bardzo rzadko wyskakują z tego powodu błędy (mogą się zdarzyć).
Jednak zaleca się mimo wszystko nie noszenie go w bezpośrednim sąsiedztwie
- najlepiej w dwóch różnych kieszeniach.
!Telefon komórkowy może zaburzać prawidłowe działanie sensora.
Lotnisko i podróż samolotem
Możemy bez problemu przechodzić z pompą przez bramki elektromanetyczne i poddać się kontroli ręcznym detektorem metali, nie ma to negatywnego wpływu na nasze urządzenie. Jedyne co się wydarzy - na pewno zapiszczymy ;) Wystarczy, że wcześniej poinformujemy władze lotniska o tym, że mamy pompę (najlepiej mieć dokumenty potwierdzające cukrzycę i spis sprzętu od diabetologa).
!Absolutnie nie można umieszczać pompy w urządzeniach rentgenowskich służących do prześwietlenia bagażu, ponieważ silnik zostanie nieodwracalnie uszkodzony. Tak samo jak w przypadku badania rentenowskiego.
!Jeżeli mamy dodatkowy system do pompy, który łączy się z nią przez Bluetooth, to musimy go wyłączyć na czas lotu.
Woda
Myślę, że kwestia pompy i wody jest dla Was oczywista, dlatego umieściłam ten punkt na końcu.
! Nie można narazić pompy na długotrwałą styczność z wodą, a już na pewno na jej kompletne zanurzenie, ponieważ będzie to skutkowało jej trwałym uszkodzeniem. Pompa powinna być odporna na krótkotrwały kontakt z wodą.
Weronika BlueSugarCube