#wkłucie #pompainsulinowa #cukrzyca #blogocukrzycy #bluesugarcube #cukrzycablog #diabetyk #cukrzyk

Dobra pora na wkłucie

6/27/2015Weronika BlueSugarCube

Na zmianę wkłucia są lepsze i gorsze momenty - czasem jesteśmy zmuszeni do tego by założyć nowy zestaw, mimo że okoliczności nie są dogodne. Jednak gdy już mamy okazję zrobić to na spokojnie warto pomyśleć o dogodnej porze.


1. Nie zmieniaj wkłucia na noc
Gdy zmieniamy wkłucie musimy się liczyć z tym, że coś się wydarzy - np. wkłucie się zagnie itd. Dlatego niebezpiecznie jest zakładać wkłucie na noc, gdy nie będziemy mieć możliwości sprawdzić jak działa - no chyba, że lubicie siedzieć po nocy. Takim późnym wkłuciem możemy sobie ściągnąć na głowę poranną ciężką hiperglikemię. Najlepiej robić nowe wkłucie kilka godzin przed spoczynkiem by mieć czas je przetestować na spokojnie.

2. Zmieniaj wkłucie po kąpieli
Jeżeli bierzemy ciepłą kąpiel, to dzięki temu nasze hormony działają mocniej - w tym też insulina, która jest w naszym ciele dzięki pompie. Ponieważ na czas wejścia pod prysznic czy do wanny musimy się odłączyć, to na pewno łatwiej będzie nam wrócić "do obiegu" gdy organizm będzie "rozpędzony". Przy okazji potencjalne miejsca na wkłucie są czyste :D

3. Nie zmieniaj wkłucia w porze posiłków
Podobnie jak przy zmianie wkłucia na noc, pora posiłków również będzie kłopotliwa jeżeli wkłucie okaże się działać nieprawidłowo. Zresztą nowe wkłucie musi się "zaklimatyzować" na swoim miejscu zanim spełni swoją funkcję - dajmy mu czas zanim rzucimy się na jedzenie ;)

Oczywiście może macie swoje sprawdzone zwyczaje, a ja nie jestem wyrocznią ;) Każdy powinien przetestować i dostosować do siebie i do tego co mówi jego lekarz.

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie