#hipo #hipoglikemia #niedocukrzenie #cukrzyca #diabetyk #cukrzyk #sposobynahipo #sposobynahipoglikemię #niebezpiecznahipoglikemia

Niebezpieczna Hipoglikemia - Jak sobie poradzić ?

1/22/2015BlueSugarCube


Hipoglikemia potrafi być niebezpieczna pod różnymi względami - zdarza się, że wynik spada w niekontrolowany sposób, a my akurat ten jeden raz zapomnieliśmy wziąć ze sobą glukozy/cukru lub po jednym hipo pojawia się kolejne albo wręcz przeciwnie - wynik rośnie jak szalony. Postanowiłam napisać kilka rozwiązań (bazowanych w większości na moich osobistych hipo, które mi się zdarzyły - różne historie mogą nas spotkać, nawet jeżeli normalnie na codzień jesteśmy przygotowani na różne historie), które mogą w tej trudnej sytuacji Wam pomóc w zależności od tego, co Wam się przytrafiło.

Gdy cukier jest niski i nie mamy nic przy sobie...

- Nie wpadaj w panikę

Denerwowanie się jest niewskazane, a w tej sytuacji zdecydowanie musimy zachować zimną krew chodźby była bardzo trudna. Nie skupiajmy się na tym, że jest dramat, tylko na tym co musimy zrobić, punkt po punkcie.

- Wejdź do najbliższej kawiarni / knajpy, wyjaśnij że masz cukrzycę i poproś o cukier 

Na szczęście cukier nie jest towarem ekskluzywnym i jest po prostu wszędzie. Mogę powiedzieć z autopsji, że nie ma z tym raczej problemu by poczęstowano nas cukrem nawet jeśli nie zamierzamy siadać i czegoś zamawiać - tak naprawdę to ich obowiązek, bo tutaj chodzi o nasze życie.

- Wejdź do najbliższego sklepu spożywczego i kup banana / sok / słodzoną coca-colę

Najpierw zjedzmy/wypijmy coś co szybko podniesie nam cukier. Mimo, że mózg krzyczy '"jeść !" chodzi mu tak naprawdę o cukier - energię. Dlatego ignorujemy burczenie żołądka i kupujemy w pierwszej kolejności produkty, które nam od razu pomogą.

- Poproś kogoś o pomoc - wyjaśnij, że masz cukrzycę i poproś o kupienie soczku lub puszki słodzonej coca-coli 

Ważne żeby podać wyraźne instrukcje, nie mówmy "proszę mi kupić coś słodkiego", bo możemy dostać wtedy jakiegoś batona, który przecież nam nie pomoże. Osobiście oddałabym kwotę po zakupie, ponieważ może być szansa, że ta osoba już do nas nie wróci - nie mówię, że wszyscy są złodziejami, ale może taka sytuacja się zdarzyć, my naiwnie czekamy, a wynik cały czas przecież spada.

- Jeżeli któs z twojej rodziny czy przyjaciół np. pracuje blisko spróbuj się z nimi skontaktować i poinformować o sytuacji

O ile jest taka potrzeba (sytuacja jest bardzo niebezpieczna) warto poinformować kogoś o tym co się dzieje, gdzie jesteśmy, jeżeli miałoby zdarzyć coś gorszego.


Gdy już opanujemy sytuację...

- Pamiętaj o tym aby po ustabilizowaniu wyniku zjeść coś konkretnego żeby zapobiec kolejnemu spadkowi

Pamiętajmy, że sama glukoza/cukier, czy nawet banan / sok / cola nie utrzyma nam wyniku na dłuższy czas - traktujmy to bardziej jako pierwszą pomoc dla naszego organizmu aby jak najszybciej uzykać wyższy poziom cukru. Później trzeba go utrzymać, więc zjedzmy coś co zawiera węglowodany, białka i tluszcze (tutaj polecam podanie mniejszej ilości insuliny na posiłek niż normalnie).

- Mając na uwadze punkt wyżej, jednocześnie nie przechodźmy ze skrajności w skrajność

Postarajmy się nie przekarmić naszego hipo, by wynik nie odwrócił się w hiper (a potem na nieszczęście znowu w hipo). Czasem zapchanie się naraz różnego rodzaju jedzeniem i piciem przynosi jeszcze gorsze rezultaty. Najpierw coś na podniesienie, póniej coś na utrzymanie.


Mam nadzieję, że Wam się przyda :)

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Write me