#hipo #hiper #hipoglikemia #hiperglikemia #abbott #optiumxidoneo #optiumxido #cukrzyca #glukomter #pomiarglikemii #jakżyćzcukrzycą #życiezcukrzycą #blogocukrzycy

A czy Ty reagujesz na swój wynik pomiaru glikemii ?

1/27/2015BlueSugarCube

Cukrzyca to choroba, która wymaga stałej kontroli przez całe życie, codziennie. Wymaga reakcji na każdą sytuację - zwłaszcza te trudne i stresujące. Jednak czy wie o tym każdy diabetyk ?

Ponad połowa pacjentów przyjmujących insulinę nie reaguje na bieżąco na wysoki lub niski wynik pomiaru glikemii ! ( Polonsky et al "A survey of blood glucose monitoring",Current Medical Research & Opinion Vol. 27 , No. S3, 2011 , 31-37 )

O tej szokującej informacji dowiedziałam się na konferencji firmy Abbott, w której jakiś czas temu wzięłam udział. Okazało się, że większa część pacjentów nie jest w stanie rozpoznać hipo i hiper glikemii. Mimo, że te dwa stany to sprawa indywidualna każdego pacjenta, która zależy od wyrównania cukrzycy i wielu innych czynników, - dla kogoś hipo zaczyna się od 70, dla innej osoby dopiero koło 50, tak samo z hiper jedna osoba przerazi się na widok np, 250, a ktoś inny dopiero przy 300 - to jednak każdy powinien mieć świadomość swoich słodkich progów glikemicznych.

Co to znaczy niski ? Co to znaczy wysoki ?
Każdy diabetyk ma swoje pojęcie niskiego i wysokiego wyniku. Przy naszych indywidualnych potrzebach, sposobu prowadzeniu cukrzycy i własnego zdania łatwiej jest ustalić ogólny próg dla hipoglikemii niż hiperglikemii. Hipo to 60 mg/dL i niżej - przy takim cukrze każdy z nas czułby się zwyczajnie źle na swój sposób. Jednak zagwozdka jest przy hiper - gdzie jest ten uniwersalny próg ? Teoretycznie jest to 240 mg/dL (taki wynik jest zwykle jako hiperglikemią wyjściową w glukometrach). Każdy z nas jest inny - na szczęście wszyscy mamy taki sam cel: aby nasze wyniki i HbA1c były jak najlepsze. Najważniejsze by ten próg hiper ciąglę się dla nas zmniejszał.

Najnowszy glukometr Optium Xido Neo, który został zaprezentowany na spotkaniu automatycznie pokazuje hipoglikemię i hiperglikemię, których progi my dostosowujemy.
Teraz mam szansę go przetestować...Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w tej konferencji - poruszyliśmy wiele ciekawych i ważnych kwestii (takich jak ta, którą właśnie przeczytaliście), a atmosfera była bardzo sympatyczna :)

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

1 komentarze | comments

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Napisz do mnie