Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Przydatne porady przy zmianie wkłucia

Wkłucie czasem ma dla nas ukryte, nieprzyjemne niespodzianki - nawet gdy wydaje nam się, że wszystko zrobiliśmy dobrze. Chciałabym się podzielić z Wami kilkoma poradami - sposobami aby zapobiec różnym niechcianym sytuacjom, które potencjalnie na nas czyhają :P Są to informacje usłyszane np. na wyjazdach dla diabetyków albo od lekarza, czy też wyczytane w różnych instrukcjach czy ostrzeżeniach co do wkłuć czy pompy (w tym wypadku Medtronic). 

Bardzo ważną kwestią jest drożność zbiorniczka - chodzi o to by upewnić się, że otwory wentylacyjne nie są zatkane, ponieważ może to doprowadzić m.in do podania nieprawidłowej dawki insuliny (niż wstukana w pompę) i bezpośredniego zagrożenia dla nas samych, zalania pompy etc.

"Płyn może dostać się do wewnętrznej części złącza zestawu infuzyjnego, gdy insulina dostanie się na górną zewnętrzną część zbiornika z insuliną. Wyciek insuliny na górną zewnętrzną część zbiornika może zdarzyć się podczas uwalniania zbiornika z blokady niebieskiego łącznika, po wcześniejszym napełnieniu go insuliną z fiolki. W takiej sytuacji insulina może na jakiś czas zatkać otwory wentylacyjne wewnątrz złącza zestawu infuzyjnego i zaburzyć właściwą pracę pompy. Zatkanie otworów wentylacyjnych może sprawić, że dostarczana będzie pacjentowi zbyt duża lub zbyt mała dawka insuliny – może to w konsekwencji wywołać hipoglikemię lub hiperglikemię, a w skrajnych wypadkach - doprowadzić do utraty przytomności lub śmierci." (źródło: Medtronic),
Pierwszą rzeczą jaką powinno się wykonać w tym celu to odpowiednie odłączenie zbiorniczka od fiolki po zakończeniu nabierania insuliny. Aby uniknąć przedostania się insuliny do górnej części zbiorniczka należy odwrócić połączone elementy odwrotnie niż jak napełnialiśmy nasz zbiornik (fiolka na dole - zbiornik na górze) i wtedy je rozłączyć trzymając w pozycji pionowej (najpierw odejmujemy sam zbiorniczek bez igły, trzymając stabilnie niebieską obudowę igły).

Czasem po nabieraniu insuliny bąbelki powietrza nie chcą się dać usunąć zwykłym pstryknięciem i wypuszczeniem małej ilości insuliny - innym sposobem jest przytrzymanie zbiorniczka palcem wskazującym i kciukiem, a następnie zatoczenie zbiorniczkiem koła w lewą stronę kilka razy (trzymając go w pozycji pionowej) - bąbelki powinny się zebrać na górze.
Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się górnej części zbiorniczka w poszukiwaniu wyciekającej insuliny - otwory wentylacyjne powinny być suche, bez śladów jakichkolwiek kropel (jakiegokolwiek płynu np. naniesionego z zewnątrz).
Warto wykonać test na własnej skórze (najlepiej na wierzchu dłoni) - przykładamy zbiorniczek jak na zdjęciu wyżej, po czym przyglądamy się czy na naszej skórze nie zostały jakieś krople insuliny. Zbiornik może wydawać się mokry w pierwszym momencie ze względu na chłodną insulinę, dlatego nie trzeba się od razu denerwować ;)
Podobnie postępujemy z elementem łączącym dren ze zbiorniczkiem - łączymy elementy razem, po czym rozdzielamy i oglądamy wewnętrzną stronę łącznika czy nie jest mokry (jak na zdjęciu powyżej). Gdy wszystko jest w porządku możemy ponownie złączyć elementy, włożyć zbiornik do pompy i wypełnić dren insuliną.
Kiedy już wypełniamy dren warto przyjrzeć się jak insulina wypływa z kaniuli - jeżeli zatrzymamy wypełnianie, a insulina mimo to nie zatrzymała się i dalej widocznie wycieka, oznacza to, że coś jest nie tak. Wtedy otwory wentylacyjne zestawu infuzyjnego są zatkane. W prawidłowym wkłuciu insulina przestanie lecieć już po chwili gdy zatrzymamy wypełnianie. W takiej sytuacji powinno się dla bezpieczeństwa wszystkie elementy zestawu.
Miałam już różne nieprzyjemności z plastrem od wkłucia, który wkręcał się w strzelacz, (zahaczając o niego) przy strzale i uniemożliwiał założenie wkłucia. Dlatego zawsze prewencyjnie obcinam mały paseczek naokoło (możliwe, że była to seria z za dużym plastrem) by być pewna. Nie powoduje to żadnych komplikacji, wkłucie trzyma się tak samo dobrze.

Mam nadzieję, że przyda Wam się ten wpis :) Samych dobrych wkłuć !
Weronika Bluesugarcube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte