Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...

Mój 2021

Rok 2021 był bardzo ważnym dla cukrzycowej społeczności ponieważ to właśnie 100 lat temu została odkryta insulina, dzięki której miliony osób z cukrzycą insulinozależną mogą żyć!

Niestety nadal nie mogliśmy za wiele podróżować, wszystkie wydarzenia i konferencje odbywały się wirtualnie, ale mieliśmy nadzieję na poprawę sytuacji na świecie.

❄️ W styczniu został opublikowany odcinek podcastu EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations) pt. "Has COVID-19 transformed telemedicine forever?", w którym miałam okazję być jednym z gości. Również w styczniu swoją premierę miał kalendarz #CukrzycaDlaDziewczyn, w którym na zaproszenie Adrianny Maciejczyk z Ja Cukrzyk znalazłam się na stronie październikowej.

❄️ Jak co roku, 9 lutego, świętowałam cukrzycową rocznicę, tym razem 27-mą 🤘 Tradycyjnie pizzą, bo w tym dniu jest też Międzynarodowy Dzień Pizzy 🍕😜 Również w lutym nabiłam kilometry na 15. Bieg WOŚP "Policz się z Cukrzycą" ❤️ w pięknych okolicznościach przyrody w Ardenach.

🌸 W marcu odbyłam przyjemną rozmowę z Jurkiem Magierą w piątkowym "Pogadajmy o cukrzycy" o mojej działalności w cukrzycowym świecie. Miałam również okazję poprowadzić wykład o wypaleniu w cukrzycy podczas młodzieżowych warsztatów online organizowanych przez Stowarzyszenie Diabetyków w ZagrzebiuTakże w marcu wzięłam udział w ciekawej polskiej konferencji Cukrzyca Tech Fest 2021, z której nagrania można obejrzeć tutaj.

🌸 W kwietniu na zaproszenie IDF (International Diabetes Federation) miałam przyjemność prowadzić trzy prezentacje na międzynarodowej konferencji Global Youth Meet 2021, na której spotykają się młodzi działacze społeczni z całego świata (oczywiście tym razem wirtualnie). Opowiadałam o działaniu przez social media w temacie cukrzycy (razem z koleżanką Andy z Meksyku), o cukrzycy i zdrowiu psychicznym (prezentację przygotowałam wspólnie z koleżaką Nurianne z Aruby) oraz o tym jak cukrzycowe kolonie w Polsce pozytywnie wpłynęły na moją relację z cukrzycą.

🌸 Z okazji 100 rocznicy odkrycia insuliny, 17 maja (w rocznicę rozpoczęcia badań na Uniwerstecie w Toronto) rozpoczęłam dwie internetowe kampanie: Insulina 100 dla Polskiej społeczności cukrzycowej oraz kampanię Insulin 100 w języku angielskim prowadzoną na kanałach mojej społeczności Type1EU

W ramach polskiej edycji kampanii przeprowadziłam 5 transmisji na żywo z serii "O insulinie" z ekspertami ze świata cukrzycy (nagrania do obejrzenia tutaj), 4 spotkania online w formie kameralnej z gośćmi specjalnymi (listę wydarzeń można zobaczyć tutaj), specjalną transmisję na żywo o dostępie do insuliny na świecie, akcję fotograficzną #100fiolek (finałowy kolaż znajdziecie tutaj) oraz udostępniałam posty pełne historii i ciekawostek o insulinie. Dodatkowo, Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, która była jednym z partonów kampanii, przygotowała naukową mini-serię o insulinie, którą można obejrzeć tutaj.

W ramach międzynarodowej edycji kampanii przeprowadziłam 4 transmisję na żywo z serii "Let's talk about insulin" z gośćmi z organizacji non-profit, którzy pomagają osobom z cukrzycą na całym świecie (nagrania można obejrzeć tutaj) oraz razem z naszą grupą opublikowaliśmy serię wywiadów na temat dostępności do insuliny w krajach UE (można je znaleźć tutaj).

☀️ W czerwcu miałam okazję po raz drugi wziąć udział w konferencji ATTD 2021 - tutaj znajdziecie pełne podsumowanie - i DiabetesMine D-Data ExChange Summer 2021 - na blogu znajdziecie część 1 oraz część 2 podsumowania - a także w Diabetes Exchange dXVirtual 2021 organizowanej przez Abbott.

☀️ W lipcu podzieliłam się perspektywą Europejskiego pacjenta z cukrzycą typu 1 podczas Amerykańskiej konferencji Virtual Green Diabetes Summit, której tematem były cukrzycowe odpadyRównież w lipcu zostałam wyróżniona na Amerykańskim Myabetic Diabetes Art Show 2021 - The Art of Living with Diabetes gdzie zaprezentowano prace cukrzycowych artystów z całego świata!

🍂 We wrześniu dodałam swoje kilometry w ramach akcji 5K@EASD Virtual Challenge by wesprzeć World Diabetes Foundation oraz udzieliłam wywiadu dla Beyond Type 1 Español.

🍂 W listopadzie miałam przyjemność być jednym z uczestników panelu "Jeśli nie teraz, to kiedy?" (panel od 2:09:10) podczas 2. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.orgPonownie wzięłam udział w kampanii Warsaw Press "Cukrzyca pod kontrolą - profilaktyka i leczenie" poprzez napisanie artykułu pt. "Kierunek: refundacja bez ograniczeń"Wsparłam promocję akcji charytatywnej #BlueBalloonChallenge, która miała na celu zebranie kwoty 100 000 euro dla organizacji Life for a Child, która ratuje życie dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 z ponad 40 krajów świata (spoiler: udało się! ❤️).

🍂 Listopad był również okazją do artystycznych projektów! Wzięłam udział w kreatywnym projekcie Diabetes Zine wraz z 9 innymi artystami ze świata cukrzycy i razem stworzyliśmy niezależną publikację (zine) z 15 oryginalnymi grafikami. 100% dochodu ze sprzedaży trafiło do organizacji T1International, która walczy o prawa osób z cukrzycą typu 1 na całym świecie. Zostałam również członkiem jury artystycznego konkursu "This is Diabetes" organizowanego przez Ascensia Diabetes Care, która umożliwiła zwycięzcom przekazanie pieniędzy na wybrane przez nich organizacje non-profit.

To był naprawdę mocny rok, dosłownie wypełniony po brzegi tematem cukrzycy, dlatego w 2022 zdecydowanie zwolnię 😪 i pewnie w konsekwencji będzie mnie tu trochę mniej 🤔 Na pewno chcę poruszyć kilka ciekawych tematów, ale jednocześnie wiem, że muszę dbać o swoje zdrowie psychiczne i zrobić to w swoim tempie 😇 W końcu cukrzyca i tak jest częścią mojej codzienności poza blogiem 😁

Dobrego roku! ❤️

Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj...

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w ...

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre...