Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

DiabetesMine D-Data ExChange Summer 2021 vol. 2

 

W czerwcu po raz pierwszy miałam okazję wziąć udział w amerykańskim wydarzeniu DiabetesMine D-Data ExChange, które odbywa się dwa razy do roku (latem i jesienią). Tym razem była to oczywiście edycja online.

DiabetesMine D-Data ExChange gromadzi pacjentów-przedsiębiorców, którzy wspierają ruch #WeAreNotWaiting wraz z głównymi liderami farmaceutycznymi, producentami urządzeń medycznych, klinicystami i badaczami tworzącymi ważne algorytmy, ekspertami i projektantami technologii mHealth dla konsumentów oraz FDA.

Postanowiłam, że podzielę podsumowanie z #DData2021 na dwie części. W pierwszej skupię się na technologicznych innowacjach, w drugiej na projektach i badaniach.

Nowe technologie są ekscytujące, ale też istotne są badania związane z ich użytkowaniem i dostępnością. Przeczytajcie jakie ciekawe projekty badawcze są obecnie prowadzone 👇


ONBOARD STUDY


💡 Doktor Molly Tanenbaum ze Stanford Medicine zaprezentowała program ONBOARD: Overcoming Barriers & Obstacles to Adopting Diabetes Devices (Pokonywanie Barier i Przeszkód w Celu Wprowadzenia Cukrzycowych Technologii). 

💡 Zgodnie z danymi z T1D Exchange, tylko 21% osób dorosłych z cukrzycą typu 1 osiąga cel terapeutyczny HbA1c poniżej 7%Systemy CGM pomagają osiągnąć cele glikemiczne. Na powyższym wykresie widzimy, że osoby, które używają systemów CGM (CGM + peny - 7,3% CGM + pompa - 7,4%) mają znacznie niższy poziom HbA1c niż osoby, które z tej technologii nie korzystają (tylko pompa - 7,8% brak urządzeń - 8,2%).




Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 1,503 dorosłych z cukrzycą typu 1 wyróżniono 4 kategorie barier związanych z użytkowaniem cukrzycowych urządzeń:

💡 Bariery fizyczne: podrażnienie skóry, klej, dyskomfort, umiejscowienie
"Noszenie urządzeń cały czas jest kłopotliwe"
💡 Bariera danych: alarmy, strzałki trendów, reakcje na dane
"Nie chce spędzać więcej czasu na prowadzeniu cukrzycy"
💡 Bariery społeczne: niechciana uwaga, alarmy przy innych osobach
"Martwi się co pomyślą inni"
💡 Bariera zaufania: budowanie zaufania, dokładność
"Denerwuje się, że urządzenie nie będzie działać"


Program ONBOARD ma na celu:
💡 Wzmocnienie dostrzegania korzyści płynących z użytkowania CGM
💡 Zwiększenie umiejętności rozwiązywania problemów
💡 Ustalenie realistycznych oczekiwań co do technologii
💡 Włączenie osobistych historii osób korzystających z CGM

Wersja pilotażowa programu ONBOARD przyniosła pozytywne wyniki:
💡 Frekwencja na sesjach: 100% retencji dla sesji interwencyjnych
💡 Satysfakcja uczestników: większość oceniło program jako „pomocny” lub „bardzo pomocny”
💡 Wpływ na przemęczenie: klinicznie istotne zmniejszenie stresu związanego z cukrzycą
💡 Wpływ na czas w zakresie: wzrost czasu w zakresie od wartości wyjściowej do okresu po interwencji


OPEN DIABETES PROJECT



Doktor Katarina Braune (Charité University Medicine Berlin) przedstawiła wyniki badań społeczności open-source w ramach projektu OPEN Diabetes. Badania analizują wyniki kliniczne użytkowników systemów DIYAPS, w tym czas w zakresie i dane dotyczące poprawy metabolicznej. Do tej pory 10 tysięcy osób przekazało 40 milionów godzin doświadczenia z tymi systemami. Doktor Braune podkreśliła, że ​​bez względu na początkową wartość HbA1c, czas w zakresie osiąga 80% a wynik hemoglobiny glikowanej ulega poprawie (niezależnie od wieku).

Dane zbierane są zarówno od dorosłych, jak i dzieci żyjących z cukrzycą. W jednym z badań przedstawionych przez doktor Braune uwzględniono grupę 365 osób z cukrzycą. Przed korzystaniem z technologii DIY uczestnicy mieli średnie HbA1C na poziomie 7,1% i spędzali około 63% w zakresie. Badanie wykazało, że systemy DIY AID pomogły osobom z cukrzycą uzyskać lepszą kontrolę nad poziomem glukozy we krwi.

Zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, czas w zakresie wzrósł do 80% po wprowadzeniu systemów AID typu open source. Ponadto ich średnie A1C spadło o 0,9 punktu procentowego do 6,2%.

Zespół OPEN Diabetes przeprowadził również niedawno badania dotyczące powodów, dla których ludzie używają lub nie używają systemów AID DIY. 648 osób (519 użytkowników i 129 osób niekorzystających) z cukrzycą zgłosiło, że nie korzystało z systemów AID DIY, głównie ze względu na trudności z uzyskaniem potrzebnych elementów i poczucie braku wsparcia ze strony pracowników służby zdrowia. Chociaż koszt niezbędnych komponentów został wymieniony jako bariera w tej grupie, badanie nie wykazało żadnych „wyraźnych” różnic w dochodach u osób, które zdecydowały się na korzystanie z tej technologii.

Dodatkowo, dane od 897 osób chorych na cukrzycę (722 dorosłych i 175 dzieci) wykazały, że ta technologia również doprowadziła do poprawy snu i odzyskania czasu (mniej czasu spędzonego na prowadzenie cukrzycy).

🔚

To koniec drugiej części podsumowania z DiabetesMine D-Data ExChange 2021! Zapraszam Was do przeczytania pierwszej części relacji, w której piszę o nowościach technologicznych.

Weronika BlueSugarCube

Dziękuję Diabeloop oraz IDF za zaproszenie na DiabetesMine D-Data ExChange June 2021

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte