Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...

Miesiąc Świadomości Cukrzycy 2018-2019


Listopad to miesiąc poświęcony cukrzycy, na całym świecie odbywają się wydarzenia  i kampanie mające na celu zarówno edukowanie społeczeństwa jak i wspieranie osób chorujących na cukrzycę. Obecnie ponad 425 milionów ludzi na całym świecie żyje obecnie z cukrzycą. Oczekuje się, że liczba osób chorych na cukrzycę wzrośnie do 522 milionów do roku 2030.

Najważniejszym dniem jest oczywiście 14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy, dzień, w którym urodził się odkrywca insuliny, Frederick BantingOficjalnym hasłem Światowego Dnia Cukrzycy 2018 i 2019 jest Rodzina i Cukrzyca, ponieważ cukrzyca dotyczy każdej rodziny. Głównym celem kampanii jest podniesienie świadomości wśród ludzi co do wpływu jaki cukrzyca wywiera na rodzinę oraz promowania roli rodziny zarówno w prewencji cukrzycy, jak i w edukacji diabetologicznej i prowadzeniu cukrzycy.

Cukrzyca to sprawa rodziny. Aż 70% przedwczesnych śmierci wśród dorosłych wynika w dużej mierze z powodu zachowania zainicjowanego w okresie dojrzewania. Ważne by każda rodzina znała objawy cukrzycy, prowadziła zdrowy tryb życia, a w przypadku diagnozy u członka rodziny pomagała w prowadzeniu choroby.

🔵 ZNAJOMOŚĆ SYMPTOMÓW

Każda rodzina powinna znać objawy jakie towarzyszą cukrzycy by zapobiec poważnym komplikacjom wynikającym z późnej diagnozy. 1 na 2 osoby z cukrzycą (212 milionów) pozostają niezdiagnozowane.

Niezdiagnozowane cukrzyca typu 2 może prowadzić do poważnych komplikacji, a cukrzyca typu 1 do niepełnosprawności a nawet śmierci. Chroń siebie i swoją rodzinę poprzez edukowanie się o cukrzycy!

🔵 ZDROWY STYL ŻYCIA

Obniżenie ryzyka cukrzycy typu 2 zaczyna się już w rodzinny domu. W 80% przypadków cukrzycy typu 2 można zapobiec poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. Ważne jest wzajemne zachęcanie do zachowań, które mogą zapobiec cukrzycy typu 2 - wspólne zdrowe posiłki, wspólne ćwiczenia. Jeżeli w Twojej rodzinie jest ktoś z cukrzycą typu 2, możesz przeprowadzić test oceny ryzyka przygotowany przez International Diabetes Federation tutaj.

🔵 PROWADZENIE CUKRZYCY

Wsparcie rodziny jest jednym z kluczowych elementów w terapii cukrzycowej. Wykazano, że pomoc ze strony rodziny w prowadzeniu cukrzycy, ma znaczny wpływ na poprawę wyników osób chorych na cukrzycę. Dlatego ważne jest, aby edukacja diabetologiczna i wsparcie z nią związane stały się dostępne dla wszystkich osób chorych na cukrzycę i ich rodzin, aby zmniejszyć emocjonalny wpływ choroby, co może prowadzić do pogorszenia jakości życia.

Lekarze i pielęgniarki powinni dysponować odpowiednią wiedzą i umiejętnościami by pomóc osobie z cukrzycą i jej rodzinie w radzeniu sobie z chorobą. 1 na 5 pracowników służby zdrowia nie pobiera żadnych studiów podyplomowych w zakresie cukrzycy. 

Edukacja i stałe wsparcie ze strony pracowników służby zdrowia powinny być dostępne dla wszystkich chorych na cukrzycę oraz ich rodzin aby lepiej prowadzić cukrzycę. Niestety mniej niż 1 na 2 osoby z cukrzycą i 1 na 4 członków rodzin chorych na cukrzycę ma dostęp do cukrzycowych programów edukacyjnych.

W wielu krajach koszty prowadzenia cukrzycy mogą pochłonąć połowę przeciętnego dochodu rodziny. Obniżenie kosztów oraz poprawa dostępu do niedrogich leków i opieki jest zatem pilna, aby uniknąć zwiększonych kosztów dla osoby i rodziny, które mają wpływ na wyniki zdrowotne.

Rodzina to najważniejsza grupa społeczna, na której opiera się nasze społeczeństwo. Ważne by każda rodzina była wedukowana w temacie cukrzycy, oraz by każda rodzina, którą dotknęła cukrzyca miała odpowiednie wsparcie.

Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj...

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w ...

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre...