#cukrzyca #retinopatiacukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa - warto badać wzrok!

10/11/2018Weronika BlueSugarCube

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wzroku! 💙👁️

Zarówno osoby z cukrzycą typu 1 jak i z cukrzycą typu 2 są narażone na retinopatię cukrzycową. Obecnie ponad 93 mln ludzi na świecie jest dotkniętych tym powikłaniem cukrzycy. Według statystyk, pacjenci z cukrzycą bardziej obawiają się właśnie komplikacji związanych ze wzrokiem, niż tych związanych z sercem czy nerkami.

We wrześniu miałam okazję uczestniczyć w DR Barometer Advocacy Workshop gdzie dowiedziałam się dużo na temat powikłań cukrzycowych związanych ze wzrokiem oraz bardzo ciekawego i ważnego międzynarodowego badania. 


Organizacje International Federation on Aeging (IFA), Agency for the Prevention of Blindness (IAPB) oraz International Diabetes Federation (IDF), ze wsparciem Bayer, postanowiły rzucić światło na zapobieganie, ocenę i leczenie potencjalnie niszczycielskich konsekwencji retinopatii. DR Barometer to przełomowe badanie, które zostało przeprowadzone w 41 krajach wśród 7000 osób z cukrzycą oraz pracowników medycznych. Dostarcza istotnych dowodów i wglądu w to, w jaki sposób zaburzenia i utrata widzenia wynikające z cukrzycy wpływają na życie diabetyków i osób w ich otoczeniu.


W Polsce 111 dorosłych z cukrzycą oraz 42 pracowników służby zdrowia dostarczyło nowych informacji na temat doświadczania, prowadzenia i leczenia cukrzycy, DR (retinopatai cukrzycowa) i DME (obrzęk plamki).

  • 73% pacjentów stwierdziło, że długie terminy oczekiwania na wizytę stanowiły barierę dla badań oczu.

  • 31% wszystkich podmiotów świadczących opiekę zdrowotną nie ma dostępnych pisemnych protokołów ani wytycznych dotyczących wykrywania i leczenia utraty wzroku związanego z cukrzycą.

  • 22% respondentów stwierdziło, że ich zaburzenia widzenia spowodowane DR lub DME utrudniają prowadzenie cukrzycy.

  • 75% pacjentów z utratą wzroku z powodu DR lub DME twierdziło, że ich stan sprawiał, że codzienne czynności, takie jak prowadzenie samochodu, praca i wykonywanie podstawowych prac domowych, były trudne i w niektórych przypadkach niemożliwe.

  • 7% okulistów nie otrzymało specjalnego szkolenia w zakresie leczenia i diagnostyki DR i/lub DME.

  • 83% osób z DME doświadczało dni ze słabym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

  • 24% pacjentów nigdy nie rozmawiało z lekarzem o powikłaniach związanych ze wzrokiem lub zrobiło to dopiero po wystąpieniu objawów.


Pełny raport dla Polski w języku angielskim znajdziecie tutaj.

Nasze oczy są niesamowite - potrafią rozpoznać aż 700 mln kolorów. Badajcie swoje oczy regularnie, wczesne wykrycie powikłań i podjęcie odpowienich działań uratuje Wasz wzrok! 💙👁️

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie