#cukrzyca #diabetes

Żywa Biblioteka

6/15/2016Weronika BlueSugarCubeNie oceniaj książki po okładce!
Już dwukrotnie udało mi się wziąć udział w akcji Żywa Biblioteka jako Żywa Książka o Cukrzycy :) Jest to niesamowita okazja do zmierzenia się z ludzkimi uprzedzeniami i szansa na złamanie stereotypów.

"Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię." (zywabiblioteka.pl)

Podczas dwóch wydarzeń, w których uczestniczyłam, mogłam nie tylko przekazać swoją wiedzę, ale też poznać ciekawe osoby i sama dowiedzieć się czegoś nowego. Każda z osób, która mnie "wypożyczyła" miała zupełnie inne powody, dla których chciała ze mną porozmawiać, każda była zupełnie kimś innym. Wszyscy byli bardzo sympatycznymi rozmówcami i z zainteresowaniem słuchali o cukrzycy. Przede wszystkim mówiłam o cukrzycy typu 1, ale podkreślałam również różnicę między typem 1 i typem 2 oraz wspominałam o wielu innych istniejących typach cukrzycy. Organizatorzy byli niesamowicie opiekuńczy - oczywiście podkreślałam, że nie potrzebuję z nich strony aż tyle uwagi, aczkolwiek było mi bardzo miło :) Przy drugim wydarzeniu organizatorzy (każde wydarzenie organizują inne osoby) zrobili specjalnie ciasto w stylu brownie, ale z fasoli i z ksylitolem! :) Również przy drugiej akcji miałam okazję porozmawiać z innymi "książkami" (pierwsza akcja toczyła się bardzo szybko i prawie nie było chwili przerwy) - wszyscy byli bardzo mili i bez skrępowania opowiadali o swoich niepełnosprawnościach, wyznaniach czy orientacjach. Zdecydowanie zachęcam do wzięcia udziału w Żywej Bibliotece jako Książka, a może nawet jako organizator ? :)

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie