#blogocukrzycy #cukrzyca

Kilka słów o nawyku

5/20/2016Weronika BlueSugarCube
Który to już raz kiedy to nie możesz dotrzymać postanowień noworocznych, wprowadzić dobrych nawyków żywieniowych czy zmienić złych przyzwyczajeń ?

Co to jest nawyk? Są to czynności lub emocje wykonywane/odczuwane w sposób nieświadomy, automatyczny. Nawyk jest ochroną dla naszego mózgu, uwalania nas od dodatkowego przetwarzania informacji, byśmy mogli skupić się na tym co istotne w danym momencie. Niestety nawyki nie są tylko dobre - często wyrabiamy sobie wiele złych nawyków, których potem ciężko się pozbyć. Ale czy na pewno się pozbyć...? Zła wiadomość jest taka, że każdy nawyk jest "rysą" na naszym mózgu i zostaje z nami na zawsze. Dobra wiadomość jest taka, że zły nawyk można zamienić na dobry i doprowadzić do ""schowania" starego nawyku. Zacznijmy od tego, jak w ogóle taki nawyk działa:PĘTLA NAWYKU
wskazówka > zwyczaj > nagroda

Przykładowo:
wskazówka - zdenerwowanie
zwyczaj - palenie papierosów
nagroda - rozluźnienie się, ulga   
  
 ZMIANA NAWYKU
zachowanie wskazówki i nagrody
zmiana zwyczaju

Przykładowo:
wskazówka - zdenerwowanie
zwyczaj - aktywność fizyczna
nagroda - rozluźnienie się, ulga  
 
Jak widać, po zmianie nawyku nagroda dla mózgu jest taka sama, ale za to my jesteśmy zdrowsi. Przyjrzyj się swoim nawykom, zrób notatki, zastanów się w jakich okolicznościach masz momenty słabości. Ważna jest szczerość wobec siebie samego, przecież chcesz się zmienić na lepsze! Teraz czas na stworzenie celu! Zmieniamy nawyki by coś osiągnąć, więc w pierwszej kolejności powinniśmy sobie uświadomić dlaczego to robimy, dlaczego jest to dla nas takie ważne.


Odpowiedz sobie na pytania...

| Jak ważny jest dla Ciebie cel w skali od 1 do 10 ?

| Co uzyskasz dzięki temu, że zrealizujesz ten cel ?

| Jak się poczujesz gdy zobaczysz pierwsze rezultaty ?

| Co będzie jeśli nie zrobisz niczego by zrealizować swój cel ? CEL WEDŁUG ZASADY SMART
Szczegółowy
Mierzalny
Ambitny 
Realistyczny
Terminowy  


Cel powinien być sformułowany w sposób pozytywny! Wybierz to czego naprawdę chcesz, zamiast tego czego nie chcesz! Na cele w stylu: "Nie będę jeść słodyczy" mózg patrzy negatywnie, ale do "Będę się zdrowo odżywiać" mózg podchodzi już pozytywnie. Oczywiście taki cel trzeba konkretnie przedstawić: Co dokładnie będziesz robić? W jakich ilościach? Jak często? W jakim terminie? Np. "Od dziś będę codziennie jeść sałatkę na kolację, każda będzie zdrowa i pełna różnych składników". Cel powinien być również spójny (zgodny z innymi naszym celami, wartościami i potrzebami itd.), ekologiczny (nie wpływać negatywnie na inne osoby z naszego otoczenia) i oparty na naszych realnych zasobach (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych).


Planowanie jest ważne!  

Nie wystarczy, że wypowiesz swój cel - napisz go dużymi literami, wtedy nabierze mocy! Najlepiej powieś kartkę ze swoim celem w widocznym miejscu. Następnie wypisz zadania, które musisz wykonać, pogrupuj je od najpilniejszych po mniej ważne. Staraj się trzymać planu zadań według schematu. Pamiętaj, że wystarczy tylko 21 dni by wyrobić w sobie nowy nawyk! :)
 


Odpowiadaj sobie na pytania...

| Jak wygląda Twoja sytuacja dziś ?

| Czy udało Ci się podjąć jakieś wyzwania ?

| Co się wydarzyło, że wróciłeś/łaś do stanu sprzed zmiany ?

| Jak teraz widzisz realizację Twojego celu ?


| Co możesz zrobić teraz ?
 


A co Ty dziś zrobiłeś/łaś by przybliżyć się do swojego celu ?
 


W razie spadku motywacji przypomnij sobie o ważnych dla Ciebie wartościach - pomyśl kim się stajesz, kim jesteś gdy dbasz o te wartości. Wizualizuj sobie cel i uczucia z nim związane! Jeżeli wiesz dlaczego coś jest dla Ciebie ważne, to znajdziesz w sobie niewyczerpane zasoby sił by ten cel osiągnąć! Pamiętaj, że wpadka jest elementem zmiany, przypomnij sobie ile Ci się udało osiągnąć do tej pory i działaj dalej!
 

Odrzuć > NIE 


(np. nie mogę, muszę, zawsze, nigdy, powinienem, nie dam rady, gdybym tylko mógł.)

Przyjmij > TAK 


(np. wybieram, postanawiam, chcę, decyduję, mam zamiar, bywa, zdarza się.)
 

Powodzenia! :) 

Weronika BlueSugarCube

Read this blog post in English

You Might Also Like

1 komentarze | comments

  1. Bardzo interesujący i pouczający wpis. Idealne wyczucie czasu, ponieważ zbliża się sesja, mam coraz więcej na głowie, a tak na prawdę mam też więcej planów i celów, które chciałabym zrealizować. Grunt to dobrze się do tego zabrać. Dzięki za zmotywowanie do działania! :)

    OdpowiedzUsuń

Napisz do mnie