Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...

Jak doprowadzić cukrzycę do porządku

Zdarza się, że to cukrzyca przejmuje nad nami kontrolę i nie możemy się z nią ogarnąć - jak każdy człowiek mamy czasem chwilę załamania czy zmęczenia. Niestety my jako osoby chore mamy trochę gorzej, bo to już są kwestie naszego bezpieczeństwa i zdrowia.

Dlatego gdy widzimy, że zaczyna się dziać coś niedobrego z naszą cukrzycą - może mamy gorszy czas w pracy/w szkole/w związku, wydarzyło się w naszym życiu coś przytłaczającego - musimy zacząć działać. Praktycznie wszystko ma przełożenie na naszą chorobę, również nasz stan psychiczny i stres. Częste "pozwalanie sobie" na nieprawidłowe wyniki może doprowadzić później do powikłań - gdy "akceptujemy" powtarzające się hiperglikemie i hipoglikemie jako konsekwencje naszego złego samopoczucia, powstaje wymówka dla niebezpiecznych wyników.

Chciałam pokazać Wam jak można zacząć ponownie przejmować kontrolę nad cukrzycą, która trochę się nam zbuntowała - albo raczej to my pozwoliliśmy się jej zbuntować. Warto by było trzymać się tych zasad na codzień - dla niektórych z Was to co piszę pewnie jest oczywiste i jest to codzienność, ale dla innych może być czymś nowym lub przypomnieniem do czego warto wrócić.
  
1. Prowadź dzienniczek samokontroli
W dzisiejszych glukometrach mamy bardzo dużą pamięć zapisu, różnego rodzaju średnie etc. Czasem jednak nasze wyniki napisane na papierze mają większą moc - wszystko mamy przed oczami, możemy ręcznie pozakreślać na kolorowo hipo i hiper aby zobaczyć jak często i o jakich porach nam się zdarzają. Jeżeli nie macie dzienniczka, przygotowała dla Was stronę do zapisu wyników, którą możecie wydrukować w wielu egzemplarzach > link

2. Postaraj się o regularne posiłki (x5)
Jedzenie o podobnej porze normuje cukry - nasze ciało działa w jednym rytmie dzięki czemu łatwiej jest kontrolować cukrzycę. Oczywiście nie chodzi tutaj o posiłki co do minuty tylko powiedzmy w określonym przedziale np. 15-16 jemy obiad. Spróbujmy wytworzyć taki system posiłkowy z pomocą rodziny czy bliskich.

3. Jedz zdrowe przekąski 
Gdy jesteśmy zestresowani czy zdołowani to czasem sięgamy po słodkie lub słone przekąski żeby "zajeść" negatywne emocje. Dobrą taktyką będzie wcześniejsze przygotowanie sobie czegoś lepszego niż batonik czy czipsy. Korzystnym wyborem będą różnego rodzaju orzechy, pokrojone w paseczki warzywa z domowym dipem czy owoce. Alternatywą dla chrupaczy mogą być krakersy, które łatwo przeliczyć (4x krakers = 1WW).

4. Nagradzaj się za dobre wyniki
Nagradzanie motywuje - mam na myśli, nagrodę za pewien okres dobrych wyników (nie nagrodę co wynik ;)). Niech to będzie celebracja sukcesu na Wasz wymyślony sposób :) ! Jeżeli trudno Wam myśleć w perspektywie czasu o tym jak Wasze wyniki wpłyną na zdrowotną przyszłość, spróbujcie podzielić walkę o dobre wyniki na okresy np. od wizyty do wizyty u diabetologa i robić podsumowania.
 
5. Poproś najbliższych o wsparcie 
Są takie momenty w naszym życiu, gdy musimy skorzystać z pomocy innych - osób, które są w stanie zrozumieć nas i naszą cukrzycę. Czasem wystarczy przytulenie, dobre słowo, pozytywnie spędzony dzień razem by naładować nasze akumulatory. Duży komfort daje akceptacja naszych skrajnych emocjonalnych stanów przy hipo i hiper.

6. Wybieraj jedzenie o niskim IG
Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik informujący o tym, jak po spożyciu danego produktu wzrasta poziom cukru we krwi. Jak się pewnie domyślacie diabetycy powinni wybierać produkty o niskim IG aby uniknąć gwałtownych skoków wynikowych. W internecie jest dostępnych wiele stron i aplikacji na telefon na temat IG.

Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, który informuje o tym, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu spożywczego wzrasta poziom glukozy we krwi. To ważne, bo węglowodany o takiej samej zawartości cukru mogą mieć różny wpływ na glikemię (poziom cukru we krwi).

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/indeks-glikemiczny-co-to-jest-od-czego-zalezy-indeks-glikemiczny_39564.html
Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, który informuje o tym, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu spożywczego wzrasta poziom glukozy we krwi. To ważne, bo węglowodany o takiej samej zawartości cukru mogą mieć różny wpływ na glikemię (poziom cukru we krwi).

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/indeks-glikemiczny-co-to-jest-od-czego-zalezy-indeks-glikemiczny_39564.html

7. Trochę się poruszaj !
Wystarczy spacer, taniec przy ulubionej muzyce, energiczne sprzątanie czy bieganie by nie tylko usprawnić działanie insuliny, ale i rozluźnić nasze ciało uwalniając się od nerwów (gdy nie mamy za nisko czy za wysoko). Udowodniono, że wysiłek fizyczny jest najlepszą formą "wyżycia się" dla osób dorosłych.

Nie dajcie się cukrzycy !
Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj...

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w ...

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre...