#cukrzyca #orzeczenieoniepełnosprawności #niewidzialnaniepelnosprawność #legitymacjaoniepelnosprawności #niepełnosprawność #blogocukrzycy #cukrzycablog #diabetyk #cukrzyk

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

3/08/2015BlueSugarCube


Każdy diabetyk może ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Orzeczony stopień zależy od wielu czynników - wieku osoby chorej, stażu z cukrzycą, innych chorób współistniejących i powikłań, ale również miasta w którym składamy dokumenty i lekarza w komisji. Starałam się by opis całego procesu był prosty i konkretny; jest oparty na tym jak to wygląda w Warszawie.


| WniosekSkładamy wniosek i dokumenty w Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (wszelkie druki możemy pobrać na miejscu w informacji lub można wydrukować w domu ze strony) Warszawa > www.wcpr.plDo wniosku załączamy orzeczenie lekarskie (druk do pobrania z linka powyżej) oraz dokumentację lekarską (głównym elementem jest oczywiście dokumentacja z poradni diabetologicznej, w przypadku chorób współistniejących również możemy tak ową załączyć, a nawet powinniśmy).Czekamy na pismo przesłane drogą pocztową, w którym będzie wystawiona data komisji,na której mamy się stawić osobiście (trwa to około miesiąc).| Komisja


Podstawą postępowania orzeczniczego jest rozmowa z lekarzem (przewodniczący składu orzekającego). Ponieważ w składzie orzekającym muszą być dwie osoby, na pierwszej komisji jest również rozmowa z psychologiem. Na kolejnych komisjach jest to zwykle wywiad przeprowadzany przez innego członka składu orzekającego (pedagog, pracownik socjalny, doradca zawodowy lub również psycholog).

Pytania i przebieg rozmowy zależy od tego na jakiego lekarza trafimy. Oprócz tego lekarz może nas zbadać np. osłuchać.


Zaraz po zakończeniu komisji otrzymujemy informację o terminie w jakim mamy odebrać orzeczenie z punktu informacyjnego.Do odbioru potrzebny nam jest tylko dowód osobisty. Jeżeli ktoś inny ma za nas odebrać orzeczenie, potrzebne jest oficjalne upoważnienie na piśmie.| LegitymacjaPo otrzymaniu orzeczenia możemy już złożyć wniosek o wydanie legitymacji (potrzebny druk do złożenia otrzymujemy razem z wydanym orzeczeniem lub możemy wydrukować w domu - link na początku). Można wybrać we wniosku opcję umieszczenia na legitymacji symbolu niepełnosprawności (w przypadku cukrzycy jest to 11-I).


Do podania załączamy zdjęcie o wymiarach 4,5 na 3,5 cm oraz pokazujemy orzeczenie 
w okienku. Zdjęcie nie musi być od fotografa - może być wydrukowane w kolorze na zwykłej drukarce. Na legitymację czeka się ok. miesiąc, od razu dostajemy karteczkę z datą odbioru.

Legitymację odbiera się w informacji, do tego potrzebny jest dowód osobisty lub oficjalne upoważnienie odbioru na piśmie (jeżeli ktoś inny ma ją odebrać) - tak jak w przypadku odbioru orzeczenia.

Legitymację trzeba podpisać i polecam zalaminować w drukarni by się nie zniszczyła.


 

| Wiele innych przydatnych informacji znajdziecie na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Write me