Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem. DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...
Każdy diabetyk może ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Orzeczony stopień zależy od wielu czynników - wieku osoby chorej, stażu z cukrzycą, innych chorób współistniejących i powikłań, ale również miasta w którym składamy dokumenty i lekarza w komisji. Starałam się by opis całego procesu był prosty i konkretny; jest oparty na tym jak to wygląda w Warszawie.
| Wniosek
Składamy wniosek i dokumenty w Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (wszelkie druki możemy pobrać na miejscu w informacji lub można wydrukować w domu ze strony) Warszawa > www.wcpr.pl
Do wniosku załączamy orzeczenie lekarskie (druk do pobrania z linka powyżej) oraz dokumentację lekarską (głównym elementem jest oczywiście dokumentacja z poradni diabetologicznej, w przypadku chorób współistniejących również możemy tak ową załączyć, a nawet powinniśmy).
Czekamy na pismo przesłane drogą pocztową, w którym będzie wystawiona data komisji,na której mamy się stawić osobiście (trwa to około miesiąc).
| Komisja
Podstawą postępowania orzeczniczego jest rozmowa z lekarzem (przewodniczący składu orzekającego). Ponieważ w składzie orzekającym muszą być dwie osoby, na pierwszej komisji jest również rozmowa z psychologiem. Na kolejnych komisjach jest to zwykle wywiad przeprowadzany przez innego członka składu orzekającego (pedagog, pracownik socjalny, doradca zawodowy lub również psycholog).
Pytania i przebieg rozmowy zależy od tego na jakiego lekarza trafimy. Oprócz tego lekarz może nas zbadać np. osłuchać.
Zaraz po zakończeniu komisji otrzymujemy informację o terminie w jakim mamy odebrać orzeczenie z punktu informacyjnego.
Do odbioru potrzebny nam jest tylko dowód osobisty. Jeżeli ktoś inny ma za nas odebrać orzeczenie, potrzebne jest oficjalne upoważnienie na piśmie.
| Legitymacja
Po otrzymaniu orzeczenia możemy już złożyć wniosek o wydanie legitymacji (potrzebny druk do złożenia otrzymujemy razem z wydanym orzeczeniem lub możemy wydrukować w domu - link na początku). Można wybrać we wniosku opcję umieszczenia na legitymacji symbolu niepełnosprawności (w przypadku cukrzycy jest to 11-I).
Do podania załączamy zdjęcie o wymiarach 4,5 na 3,5 cm oraz pokazujemy orzeczenie
w okienku. Zdjęcie nie musi być od fotografa - może być wydrukowane w kolorze na zwykłej drukarce. Na legitymację czeka się ok. miesiąc, od razu dostajemy karteczkę z datą odbioru.
Legitymację odbiera się w informacji, do tego potrzebny jest dowód osobisty lub oficjalne upoważnienie odbioru na piśmie (jeżeli ktoś inny ma ją odebrać) - tak jak w przypadku odbioru orzeczenia.
Legitymację trzeba podpisać i polecam zalaminować w drukarni by się nie zniszczyła.
| Wiele innych przydatnych informacji znajdziecie na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Weronika BlueSugarCube