Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...

Miesiąc Świadomości Cukrzycy 2021

Miesiąc Świadomości Cukrzycy 2021 jest wyjątkowy, ponieważ w tym roku mamy okazję celebrować również 100 rocznicę odkrycia insuliny oraz 130 rocznicę urodzin Sir Frederick'a Banting'a!

Śledź kampanię Insulina 100

Każdego roku kampania Światowego Dnia Cukrzycy skupia się na dedykowanym temacie, który trwa przez rok lub kilka lat. Tematem Światowego Dnia Cukrzycy (World Diabetes Day) na lata 2021-2023 to "Dostęp do opieki diabetologicznej: Jeśli nie teraz, to kiedy?". Sto lat po jej odkryciu insulina i inne podstawowe elementy opieki diabetologicznej pozostają poza zasięgiem wielu, którzy ich potrzebują. To musi się zmienić.

Miliony osób z cukrzycą na całym świecie nie mają dostępu do opieki diabetologicznejOsoby z cukrzycą wymagają stałej opieki i wsparcia, aby radzić sobie z chorobą i uniknąć powikłań. Nie możemy dłużej czekać!

🔵 Leki, technologie, wsparcie i opieka powinny być dostępne dla wszystkich osób z cukrzycą, które tego potrzebują.

🔵 Krajowe rządy powinny zwiększyć inwestycje w opiekę i profilaktykę cukrzycy.

Kluczowe informacje

Stulecie odkrycia insuliny stanowi wyjątkową okazję do dokonania znaczących zmian dla ponad 460 milionów ludzi żyjących z cukrzycą i dla milionów w grupie ryzyka. Zjednoczona, globalna społeczność cukrzycowa ma liczebność, wpływ i determinację, aby doprowadzić do znaczących zmian. Musimy podjąć wyzwanie.

Podstawowe elementy opieki diabetologicznej obejmują:

🔵Dostęp do insuliny: 100 lat po jej odkryciu miliony osób z cukrzycą nie mają dostępu do insuliny, której potrzebują.

🔵Dostęp do leków doustnych: Wiele osób z cukrzycą potrzebuje leków doustnych, aby kontrolować swoją cukrzycę. Pozostają one niedostępne lub zbyt drogie w wielu krajach o niskich i średnich dochodach.

🔵Dostęp do narzędzi samokontroli: Monitorowanie stężenia glukozy we krwi jest podstawowym elementem opieki diabetologicznej. Wiele osób z cukrzycą nie ma dostępu do potrzebnego im sprzętu i materiałów.

🔵Dostęp do edukacji i wsparcia psychologicznego: Osoby żyjące z cukrzycą potrzebują ciągłej edukacji, aby kontrolować cukrzycę. Wielu nie ma dostępu do edukacji diabetologicznej.

🔵Dostęp do zdrowej żywności i bezpieczne miejsce do ćwiczeń: Osoby żyjące z cukrzycą lub w grupie ryzyka potrzebują dostępu do zdrowej żywności i miejsca do ćwiczeń. Oba są podstawowymi elementami opieki i profilaktyki cukrzycy.

Fakty i liczby

CUKRZYCA na świecie - dane z IDF Atlas 2019

🔵 W 2019 roku odnotowano 463 mln osób dorosłych (1 na 11) żyjących z cukrzycą. Oczekuje się, że liczba osób z cukrzycą wzrośnie do 578 mln do 2030 roku.

🔵 1 na 2 dorosłych chorych na cukrzycę jest niezdiagnozowanych (232 mln). Większość ma cukrzycę typu 2.

🔵 Więcej niż 3 na 4 osoby z cukrzycą mieszkają w krajach rozwijających się.

🔵 Hiperglikemia w czasie ciąży wpływa na 1 na 6 urodzeń (20 mln).

🔵 Dwie trzecie osób z cukrzycą mieszka na obszarach miejskich. Trzy czwarte osób z cukrzycą to osoby w wieku produkcyjnym.

🔵 1 na 5 osób z cukrzycą (136 mln) ma powyżej 65 lat.

🔵 W 2019 roku cukrzyca przyczyniła się do 4,2 mln zgonów.

🔵 W 2019 roku koszty cukrzycy wyniosły 760 mld USD, 10% całkowitych wydatków na opiekę zdrowotną na całym świecie.


Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj...

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w ...

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre...