#cukrzyca #cukrzycatypu1

Cukrzyca nie znika gdy o niej zapomnisz...

5/13/2019Weronika BlueSugarCube


Cukrzyca jest stale obecna w naszym życiu, niezależnie od tego co robimy i gdzie jesteśmy, jest naszą towarzyszką. Cukrzyca wymaga od nas ciągłej kontroli i uwagi praktycznie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w rokuChwila zapomnienia może przynieść problemy...

Właśnie ostatnio miałam taką chwilę zapomnienia. Naprawdę miło spędzałam czas na wydarzeniu pod chmurką i w tym całym podekscytowaniu zapomniałam podać bolusa. Jak się pewnie domyślacie później musiałam stoczyć nie lada batalię z wysokim cukrem.

Wtedy przytłoczyła mnie myśl o tym, jak nawet najmniejszy błąd wpływa na naszą cukrzycę i na nas samych. To zdecydowanie więcej niż tylko kwestia zdrowia fizycznego. Kiedy popełniamy cukrzycowe błędy czy gdy prowadzenie cukrzycy idzie nam gorzej niż zwykle, nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie psychiczne. Świadomość, że cukrzyca zawsze będzie w naszym życiu, nawet gdy o niej na chwilę zapomnimy, może być obezwładniająca. Cukrzyca to taka praca, od której nigdy nie możemy wziąć wakacji, nawet na jeden dzień. Musimy jednak pamiętać o tym, że chociaż to wszystko brzmi jak wyrok, wcale nie musimy do cukrzycy w ten sposób podchodzić...

Cukrzyca jest częścią nas, jest częścią naszej codzienności, oznacza to także błędy i wpadki. Nadając cukrzycowym problemom ogromną wagę możemy nieświadomie pozwolić na to by cukrzyca przejęła kontrolę nad naszym życiem, a przecież tego nie chcemy. To od naszego podejścia do sytuacji będzie zależało jaką relację z cukrzycą będziemy mieli. Wysoki cukier może nas przytłoczyć, ale to my decydujemy o tym czy potraktujemy go jako katastrofę czy jako błąd, z którego wyciągniemy wnioski. Im więcej emocji będziemy wtłaczać w różne cukrzycowe sytuacje, tym trudniej nam będzie żyć z cukrzycą. O wiele łatwiej jest radzić sobie z hiperglikemią czy hipoglikemią gdy podchodzimy do nich jak to zadania do rozwiązania, niż gdy wpadamy w panikę czy obwiniamy się. Każdy z nas dąży do jak najlepszych wyników, jednak nie sprowadzajmy swojego życia tylko do cukrzycy. Nikt nie jest w stanie uniknąć błędów, odszukajmy w sobie zdrową równowagę i szukajmy rozwiązań, które pomogą nam łatwiej żyć z cukrzycą.

Czasem wydaje nam się, że może być już tylko gorzej i chcielibyśmy by cukrzyca zniknęła z naszego życia. Jednak czy takie myślenie pozwoli nam na znalezienie szczęścia? Nie warto podążać drogą, która może zaprowadzić nas do złości i smutku. O cukrzycy nie możemy zapomnieć, ale nie powinniśmy też o tym, że to nasze życie. Cukrzyca nie zniknie, ale to my mamy kontrolę i to my podjemujemy decyzje. Dajmy sobie szansę na życie jakiego chcemy.

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Write me