#cukrzyca #insulina

Gdy cena insuliny staje się ceną ludzkiego życia

9/30/2018Weronika BlueSugarCube


Sir Frederick Banting powiedział, że insulina nie należy do niego, tylko do świata i sprzedał patent za 3 dolary kanadyjskie by natychmiast mogła rozpocząć się produkcja ratująca ludzkie życie.

Dziś ceny insuliny idą tylko w górę, często z zawrotną prędkością. Obecnie w USA 1 fiolka kosztuje prawie 300 dolarów. Znany jest przypadek śmierci w 2017 roku przez racjonowanie insuliny spowodowane takimi ceniami. Alec poszedł do apteki po insulinę 20 czerwca. Powiedziano mu, że kwota do zapłaty wynosi 1300 dolarów. Zakładał, że będzie to 1000 dolarów i nie miał jak zapłacić, więc wyszedł bez insuliny. 27 czerwca został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Umarł z powodu powikłań kwasicy ketonowej (DKA). Prawdopodobnie probował jakoś rozłożyć na mniejsze dawki insulinę, która mu jeszcze została (30 czerwca miał otrzymać wypłatę). Cena insuliny stała się ceną ludzkiego życia.

Niedawno trafiłam na ciekawy (i ważny) artykuł w internecie na temat tego, ile kosztuje produkcja insuliny. W tekście możemy przeczytać, że po przeanalizowaniu wydatków m.in. na składniki, produkcję i dostawę, naukowcy twierdzą, że cena ROCZNEGO zapasu insuliny ludzkiej może wynosić od 48 dolarów do 71 dolarów (od ok. 176 do ok. 260 złotych) za osobę i od 78 dolarów do 133 dolarów (od ok. 285 do ok. 486 złotych) za insulinę analogową. Innymi słowy, szacuje się, że koszt produkcji 1 fiolki z insuliną ludzką wynosi od 2,28 dolarów do 3,42 dolarów (od ok. 8,32 do ok. 12,49 złotych), podczas gdy koszt produkcji fiolki większości analogowych insuliny wynosi od 3,69 dolarów do 6,16 dolarów (od ok. 13,47 do ok. 22,49 złotych) - wynika z badania BMJ Global Health z 2016 roku.

Przeprowadzono również podobne badania sugerujące, że koszty produkcji innych rodzajów leków były na tyle niskie, że producenci mogli obniżyć ceny i nadal osiągać rozsądne zyski w celu spełnienia celów finansowych.

Ceny insuliny mogą być znacznie niższe, a producenci leków nadal osiągaliby dobre zyski, jednak to na co przede wszystkim powinni patrzeć, to ludzkie życie. Dostęp do insuliny to prawo człowieka.

Weronika BlueSugarCube

Źródła: 1.https://www.statnews.com/pharmalot/2018/09/25/insulin-prices-profits-diabetes/ 2.https://diabetesvoice.org/en/advocating-for-diabetes/alecs-story-when-the-high-cost-of-insulin-destroys-lives/

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie