#biegdogwiazd #cukrzyca

Bieg do gwiazd czyli cukrzyca w powieści

6/09/2018Weronika BlueSugarCube


Książka Bieg do gwiazd opowiada historię Ady, dziewczyny, która ma cukrzycę typu 1 i cierpi na depresję. Bohaterkę poznajemy w bardzo trudnej sytuacji: właśnie kończy swój półroczny pobyt w szpitalu psychiatrycznym po kolejnej próbie samobójczej, a jej rodzice i siostra zachowują się tak jakby nie istniała. Po powrocie do domu dostaje list od babci, który staje się prawdziwym punktem zwrotnym w jej życiu...

Czytając tę historię nie raz miałam łzy w oczach. Często też byłam w szoku lub z przerażeniem czekałam co będzie dalej. Podczas lektury czułam, że w jakiś sposób identyfikuję się z bohaterką, bo sama przeżyłam nie jedną trudną sytuację z cukrzycą: kwasicę ketonową, która była bezpośrednio związana z załamaniem, zagrożenie wizytą u chirurga przez przetrzymane wkłucie, wypalenie terapeutyczne w cukrzycy po 18 latach z chorobą... Ale po każdej z tych historii podniosłam się, dlatego że miałam wsparcie najbliższych, czego długo nie doświadczyła bohaterka powieści.

Myślę, że książka ma swój ważny przekaz, zarówno dla osób, które mają cukrzycę (lub inną chorobę przewlekłą czy niepełnosprawność) jak i dla ich bliskichCukrzyca jest częścią nas i tego nie zmienimy. Nie warto zakładać masek, nie warto ukrywać się z naszymi problemami. Otwartość na to, co przynosi nam życie, pomoże nam zaakceptować wyzwania i trudności, i wreszcie pozwoli skupić się na najwazniejszym celu: na naszym szczęściu. Nie powinniśmy być jednak osamotnieni w naszej codzienności z chorobą. Każdy z nas jest inny i każdy z nas inaczej odbiera sytuacje, które go spotykają. To, że komuś nie przeszkadza życie z cukrzycą i świetnie sobie radzi, nie znaczy wcale, że inna osoba też udźwignie ciężar tej choroby przewlekłej. Może właśnie popadnie w depresję, może będzie myślała o tym, że lepiej zakończyć swoje życie. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich osób! Nie odwracajmy się od ludzi, którzy potrzebują naszej miłości, przyjaźni, czy po prostu bycia przy nich i dla nich.

Książkę czytało się bardzo lekko i przyjemnie, pochłonęłam ją dosłownie w kilka dni. Warto też docenić, że wreszcie ukazała się powieść, w której cukrzyca odgrywa główną rolę. Wątki z nią związane były ciekawie wplecione w sytuacje jakie przydarzały się bohaterce. Pokazywały jak cukrzyca może zmienić nasze plany w najmniej spodziewanym momencie. Myślę, że każda osoba z cukrzycą, znajdzie w Adzie jakąś część siebie...

Weronika BlueSugarCube
*Ten wpis nie jest sponsorowany

Zapraszam Was również do przeczytania mojego wywiadu z autorką książki - Dominiką Smoleń, która sama ma cukrzycę typu 1 od 7 roku życia.

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie