#blogocukrzycy #cukrzyca

Czy dron uratuje osobę z cukrzycą?

3/19/2018Weronika BlueSugarCube

Technologia jest coraz bardziej obecna w naszym życiu, trudno nam się obyć bez niej w praktycznie każdym miejscu - od biura przez kuchnię po nasze kieszenie. Również we współczesnej medycynie wiele zależy od postępu technologicznego - weźmy chociażby dobrze nam znane pompy insulinowe, które tak bardzo zmieniły terapię cukrzycową.

Drony kojarzą nam się głównie z zabawą lub kręceniem filmów czy robieniem zdjęć z lotu ptaka, jednak zaczynają być również obecne w innych dziedzinach życia. Coraz częściej powstają nietypowe projekty dronów w celu ratowania ludzkiego życia, a oto kilka naprawdę obiecujących projektów.

Dron do transportu krwi i organów
Coraz częściej krew lub organy do przeszczepu transportują motoambulanse (Motocyklowe Ratownictwo Medyczne) ze względu na krótszy czas ich dostarczenia. Wszystko musi być przewiezione w odpowiednich warunkach i w określonym czasie. Powstał pomysł by jeszcze skuteczniej dostarczać potrzebne materiały za pomocą drona, który bez problemu ominie wszystkie korki i dotrze w trudno dostępne punkty. Według przeprowadzonych prób i badań, lot dronem nie wpływa negatywnie na transportowaną krew. Co do transportu organów, jest to bardziej skomplikowana sprawa, która wymaga więcej czasu do zbadania i opracowania. Pozostają także kwestie prawne - w końcu taki dron miałby latać w niektórych przypadkach nad dużymi miastami.

Dron do transportu krwi według polskiego projektu

Polska

Rwanda/Afryka


Indie

Dron ratowniczy z defibrylatorem
Wyobrażacie sobie drona, który przybędzie z pomocą zamiast karetki? Takiego drona zaprojektował Alec Monton, inżynier z Belgii. Dotrze on szybciej do osoby poszkodowanej (prędkość 100km/h) i tym samym znacząco zwiększy jej szanse na przeżycie (po ustaniu akcji serca kluczowe jest pierwszych 10 minut). Dron ma wbudowaną kamerę i możemy przez niego rozmawiać z dyspozytorem medycznym co usprawnia całą akcję i dzięki temu może go obsłużyć praktycznie każda osoba.

Alec Monton ze swoim projektem


Symulacja akcji drona


Dron do pomocy humanitarnej (szczepionki, leki)
W wielu miejscach na świecie ludzie walczą z ciężkimi chorobami takimi jak Malaria czy Polio. Do tych miejsc często trudno jest dotrzeć pracownikom WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) czy nawet lokalnym lekarzom. Są również sytuacje gdy leki psują się w drodze lub nie docierają na czas do chorych osób. Możliwość szybkiego przeprowadzenia badań wśród mieszkańców (próbki krwi) i dostarczenia im leków lub szczepionek mogą zapewnić tylko drony.


Start z wyrzutni

Rwanda/Afryka

Madagaskar


A co byście powiedzieli na drona, który ratowałby osobę z cukrzycą? 
Pewnie miałby w wyposażeniu glukagon w postaci gotowego roztworu do wstrzyknięcia - słyszałam, że trwają prace nad tego typu glukagonem :) W wyposażeniu powinna  znaleźć się również glukoza lub gotowy roztwór glukozy do picia. A jeżeli nie byłby to dron dedykowany osobom z cukrzycą, to myślę, że dron ratowniczy powinien mieć w swoim wyposażeniu przynajmniej jedną z powyższych rzeczy. Napiszcie w komentarzach jakie Wy macie pomysły! :)

Jeżeli interesują Was drony i sami chcielibyście rozpocząć podniebną przygodę to zajrzyjcie na kanał na YouTubie i stronę mojego Taty :)

Weronika BlueSugarCube
*Ten wpis nie jest sponsorowany

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie