Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...

Czy dron uratuje osobę z cukrzycą?

Technologia jest coraz bardziej obecna w naszym życiu, trudno nam się obyć bez niej w praktycznie każdym miejscu - od biura przez kuchnię po nasze kieszenie. Również we współczesnej medycynie wiele zależy od postępu technologicznego - weźmy chociażby dobrze nam znane pompy insulinowe, które tak bardzo zmieniły terapię cukrzycową.

Drony kojarzą nam się głównie z zabawą lub kręceniem filmów czy robieniem zdjęć z lotu ptaka, jednak zaczynają być również obecne w innych dziedzinach życia. Coraz częściej powstają nietypowe projekty dronów w celu ratowania ludzkiego życia, a oto kilka naprawdę obiecujących projektów.

Dron do transportu krwi i organów
Coraz częściej krew lub organy do przeszczepu transportują motoambulanse (Motocyklowe Ratownictwo Medyczne) ze względu na krótszy czas ich dostarczenia. Wszystko musi być przewiezione w odpowiednich warunkach i w określonym czasie. Powstał pomysł by jeszcze skuteczniej dostarczać potrzebne materiały za pomocą drona, który bez problemu ominie wszystkie korki i dotrze w trudno dostępne punkty. Według przeprowadzonych prób i badań, lot dronem nie wpływa negatywnie na transportowaną krew. Co do transportu organów, jest to bardziej skomplikowana sprawa, która wymaga więcej czasu do zbadania i opracowania. Pozostają także kwestie prawne - w końcu taki dron miałby latać w niektórych przypadkach nad dużymi miastami.

Dron do transportu krwi według polskiego projektu

Polska

Rwanda/Afryka


Indie

Dron ratowniczy z defibrylatorem
Wyobrażacie sobie drona, który przybędzie z pomocą zamiast karetki? Takiego drona zaprojektował Alec Monton, inżynier z Belgii. Dotrze on szybciej do osoby poszkodowanej (prędkość 100km/h) i tym samym znacząco zwiększy jej szanse na przeżycie (po ustaniu akcji serca kluczowe jest pierwszych 10 minut). Dron ma wbudowaną kamerę i możemy przez niego rozmawiać z dyspozytorem medycznym co usprawnia całą akcję i dzięki temu może go obsłużyć praktycznie każda osoba.

Alec Monton ze swoim projektem


Symulacja akcji drona


Dron do pomocy humanitarnej (szczepionki, leki)
W wielu miejscach na świecie ludzie walczą z ciężkimi chorobami takimi jak Malaria czy Polio. Do tych miejsc często trudno jest dotrzeć pracownikom WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) czy nawet lokalnym lekarzom. Są również sytuacje gdy leki psują się w drodze lub nie docierają na czas do chorych osób. Możliwość szybkiego przeprowadzenia badań wśród mieszkańców (próbki krwi) i dostarczenia im leków lub szczepionek mogą zapewnić tylko drony.


Start z wyrzutni

Rwanda/Afryka

Madagaskar


A co byście powiedzieli na drona, który ratowałby osobę z cukrzycą? 
Pewnie miałby w wyposażeniu glukagon w postaci gotowego roztworu do wstrzyknięcia - słyszałam, że trwają prace nad tego typu glukagonem :) W wyposażeniu powinna  znaleźć się również glukoza lub gotowy roztwór glukozy do picia. A jeżeli nie byłby to dron dedykowany osobom z cukrzycą, to myślę, że dron ratowniczy powinien mieć w swoim wyposażeniu przynajmniej jedną z powyższych rzeczy. Napiszcie w komentarzach jakie Wy macie pomysły! :)

Jeżeli interesują Was drony i sami chcielibyście rozpocząć podniebną przygodę to zajrzyjcie na kanał na YouTubie i stronę mojego Taty :)

Weronika BlueSugarCube
*Ten wpis nie jest sponsorowany

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj...

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w ...

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre...