Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...

"Pokonaj cukrzycę z doktorem Barnardem" - Co znajdziecie w tej książce ?



Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Galaktyka miałam okazję przeczytać książkę "Pokonaj cukrzycę z doktorem Barnardem" (2007). Moje pierwsze skojarzenia podążały w stronę typu 2, gdy na okładce zobaczyłam dopisek "Potwierdzona naukowo terapia bez leków". Okazało się jednak, że jest to lektura przeznaczona zarówno dla chorych na cukrzycę typu 1 jak i 2. Autor podkreśla, że terapia, czyli dieta, którą proponuje ma na celu poprawę wyników u każdego typu diabetyka - natomiast jeżeli chodzi o typ 2, może doprowadzić do mocnej redukcji dawek leków lub całego ich wykluczenia (oczywiście pod kontrolą lekarza).

Tuż przed spisem treści zamieszczona jest uwaga o tym, że książka ma charakter informacyjny i nie należy jej wykorzystywać jako podręcznika medycyny. Ponadto podkreślono, że nie może zastąpić terapii zaleconej przez lekarza.

Na początku książki są klarownie przedstawione informacje na temat cukrzycy - od rozpoznania, przez typy (wyróżnione są typ 1, typ 2 oraz cukrzyca ciążowa), po objaśnienie zagadnień takich jak Hemoglobina A1c. 

W publikacji bliżej przyglądamy się leczeniu cukrzycy typu 2 (działanie komórek, dieta, analiza żywienia i cukrzycy w innych krajach...) oraz rewolucji w leczeniu cukrzycy typu 1 (kontrola i powikłania, czynniki wywołujące cukrzycę...)

Następnie autor przechodzi do meritum - czyli do terapii w postaci nowego menu. Najważniejszym jego punktem jest rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego. Zalecane jest również ograniczenie spożycia olejów roślinnych oraz wybieranie żywności o niskim IG. Autor prezentuje różnice pomiędzy wartościami odżywczymi pokarmów zwierzęcych i roślinnych oraz zalety zmiany diety na wegańską. Zasady są przedstawione bardzo klarownie, a opisy są wspomagane historiami osób, które na taką terapię się zdecydowały. Rozdział na pewno jest wartościowy ze względu na różne przydatne informacje dot. m.in. grup pokarmowych, indeksu glikemicznego,składników pokarmowych i zamienników.

Przechodzimy do komponowania własnego menu ! W kolejnym rozdziale czytelnik dowie się od czego zacząć, jak dobrać produkty (które są ulubione, ale jednocześnie spełniają kryteria diety) oraz jakie mogą być pomysły na zdrowe dania. Wśród pokarmów, które są sugerowane do wypróbowania są np. hummus, tradycyjne płatki owsiane, fasole czy ciecierzyca.

W kolejnych rozdziałach przeczytamy o kontroli - zarówno masy ciała jak i wyników (HbA1c, Cholesterol LDL i HDL; badania wzroku, stóp...) Szeroko jest omówiona tutaj kwestia hipoglikemii - objawów i niebezpieczeństw z nią związanych. Są również propozycje produktów, które podniosą poziom cukru we krwi. Ważnym tematem w książce są również suplementowanie witami i ćwiczenia fizyczne.

Oprócz sugestii tego co można przygotować sobie w domu, znajdziemy również "przewodnik" jak jeść na mieście by trzymać się naszej diety - o co pytać w restauracjach, jakie rodzaje kuchni zaoferują nam smaczny i zdrowy posiłek, co zrobić gdy idziemy na przyjęcie lub wyjeżdżamy za granicę.

Przez całą lekturę otrzymujemy wsparcie autora, który zachęca nas do podjęcia wyzwania i radzi jak uporać się z niepowodzeniami i nie zrazić się na początku. Nie ukrywa, że terapia może przynieść pewne trudności, ale jednocześnie podkreśla jak dobre mogą być rezultaty.

Na końcu książki znajdują się przepisy oraz przykładowy jadłospis na 7 dni (śniadanie, obiad, przekąska, kolacja). Oczywiście jest to kuchnia wegańska.
Oto przykładowe pomysły jedzeniowe jakie znajdziecie w książce, a które wydały mi się ciekawe:

• Jajecznica z tofu 
• Wysokobiałkowe gofry owsiane
• Naleśniki z pszenicy
• Hummus ze szpinakiem
• Zupa z jęczmienia i kabaczka
• Zupa z czerwonej soczewicy i słodkich ziemniaków
• Sałatka colesław po tajsku
• Makaron z soczewicą po libańsku
• Marokańska potrawka tagine z karczochami i cytryną
• Wegetariańskie ekspresowe chili z fasoli
• Granola z żurawiną, pomarańczami i gruszkami
• Ciasto pomarańczowe-jabłkowe z daktylami

Mam nadzieję, ze mój wpis przybliżył Wam charakter tej książki :) 

Weronika BlueSugarCube
*Ten wpis nie jest sponsorowany

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj...

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w ...

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre...