#cukrzyca #książkaocukrzycy #dietawegańska #dieta #diabetyk #cukrzyk #blogocukrzycy #cukrzycablog #bluesugarcube #kuchniawegańska

"Pokonaj cukrzycę z doktorem Barnardem" - Co znajdziecie w tej książce ?

7/17/2015Weronika BlueSugarCubeDzięki uprzejmości Wydawnictwa Galaktyka miałam okazję przeczytać książkę "Pokonaj cukrzycę z doktorem Barnardem" (2007). Moje pierwsze skojarzenia podążały w stronę typu 2, gdy na okładce zobaczyłam dopisek "Potwierdzona naukowo terapia bez leków". Okazało się jednak, że jest to lektura przeznaczona zarówno dla chorych na cukrzycę typu 1 jak i 2. Autor podkreśla, że terapia, czyli dieta, którą proponuje ma na celu poprawę wyników u każdego typu diabetyka - natomiast jeżeli chodzi o typ 2, może doprowadzić do mocnej redukcji dawek leków lub całego ich wykluczenia (oczywiście pod kontrolą lekarza).

Tuż przed spisem treści zamieszczona jest uwaga o tym, że książka ma charakter informacyjny i nie należy jej wykorzystywać jako podręcznika medycyny. Ponadto podkreślono, że nie może zastąpić terapii zaleconej przez lekarza.

Na początku książki są klarownie przedstawione informacje na temat cukrzycy - od rozpoznania, przez typy (wyróżnione są typ 1, typ 2 oraz cukrzyca ciążowa), po objaśnienie zagadnień takich jak Hemoglobina A1c. 

W publikacji bliżej przyglądamy się leczeniu cukrzycy typu 2 (działanie komórek, dieta, analiza żywienia i cukrzycy w innych krajach...) oraz rewolucji w leczeniu cukrzycy typu 1 (kontrola i powikłania, czynniki wywołujące cukrzycę...)

Następnie autor przechodzi do meritum - czyli do terapii w postaci nowego menu. Najważniejszym jego punktem jest rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego. Zalecane jest również ograniczenie spożycia olejów roślinnych oraz wybieranie żywności o niskim IG. Autor prezentuje różnice pomiędzy wartościami odżywczymi pokarmów zwierzęcych i roślinnych oraz zalety zmiany diety na wegańską. Zasady są przedstawione bardzo klarownie, a opisy są wspomagane historiami osób, które na taką terapię się zdecydowały. Rozdział na pewno jest wartościowy ze względu na różne przydatne informacje dot. m.in. grup pokarmowych, indeksu glikemicznego,składników pokarmowych i zamienników.

Przechodzimy do komponowania własnego menu ! W kolejnym rozdziale czytelnik dowie się od czego zacząć, jak dobrać produkty (które są ulubione, ale jednocześnie spełniają kryteria diety) oraz jakie mogą być pomysły na zdrowe dania. Wśród pokarmów, które są sugerowane do wypróbowania są np. hummus, tradycyjne płatki owsiane, fasole czy ciecierzyca.

W kolejnych rozdziałach przeczytamy o kontroli - zarówno masy ciała jak i wyników (HbA1c, Cholesterol LDL i HDL; badania wzroku, stóp...) Szeroko jest omówiona tutaj kwestia hipoglikemii - objawów i niebezpieczeństw z nią związanych. Są również propozycje produktów, które podniosą poziom cukru we krwi. Ważnym tematem w książce są również suplementowanie witami i ćwiczenia fizyczne.

Oprócz sugestii tego co można przygotować sobie w domu, znajdziemy również "przewodnik" jak jeść na mieście by trzymać się naszej diety - o co pytać w restauracjach, jakie rodzaje kuchni zaoferują nam smaczny i zdrowy posiłek, co zrobić gdy idziemy na przyjęcie lub wyjeżdżamy za granicę.

Przez całą lekturę otrzymujemy wsparcie autora, który zachęca nas do podjęcia wyzwania i radzi jak uporać się z niepowodzeniami i nie zrazić się na początku. Nie ukrywa, że terapia może przynieść pewne trudności, ale jednocześnie podkreśla jak dobre mogą być rezultaty.

Na końcu książki znajdują się przepisy oraz przykładowy jadłospis na 7 dni (śniadanie, obiad, przekąska, kolacja). Oczywiście jest to kuchnia wegańska.
Oto przykładowe pomysły jedzeniowe jakie znajdziecie w książce, a które wydały mi się ciekawe:

• Jajecznica z tofu 
• Wysokobiałkowe gofry owsiane
• Naleśniki z pszenicy
• Hummus ze szpinakiem
• Zupa z jęczmienia i kabaczka
• Zupa z czerwonej soczewicy i słodkich ziemniaków
• Sałatka colesław po tajsku
• Makaron z soczewicą po libańsku
• Marokańska potrawka tagine z karczochami i cytryną
• Wegetariańskie ekspresowe chili z fasoli
• Granola z żurawiną, pomarańczami i gruszkami
• Ciasto pomarańczowe-jabłkowe z daktylami

Mam nadzieję, ze mój wpis przybliżył Wam charakter tej książki :) 

Weronika BlueSugarCube
*Ten wpis nie jest sponsorowany

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie