Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Cukrzyca i zdrowie psychiczne | Diabetes and mental health


Dzisiaj w ramach projektu #DiabetesAnd poruszamy temat cukrzycy i zdrowia psychicznego.

Według Diabetes UK/PA 3 na 5 osób chorych na cukrzycę doświadcza problemów emocjonalnych lub związanych ze zdrowiem psychicznym. Cukrzyca to nie tylko zdrowie fizyczne - zdrowie psychiczne też jest bardzo ważne! W 2013 roku sam doświadczyłam wypalenia w cukrzycy i wiem, że bez profesjonalnej pomocy (diabetologa i psychologa) oraz wsparcia bliskich, byłabym w mrocznym miejscu. Przyjmowanie pomocy/proszenie o pomoc nie jest czymś, czego powinniśmy się wstydzić.

Cukrzyca typu 1 wymaga od nas dużo pracy każdego dnia. Nagrodą za tę pracę jest życie. Dla wielu osób z naszego otoczenia jest to niezauważalneNieustanne sprawdzanie, testowanie, szacowanie, obliczanie, obserwowanie...Wszystko po to by bezpiecznie przejść przez dzień i zapobiec w przyszłości powikłaniom, które mogą skrócić życieW cukrzycy to pacjent lub jego opiekun podejmuje decyzje co do podawania insuliny, która w nieodpowiedniej dawce może zabić. Te decyzje są podejmowane 24/7/365Cukrzyca to niewidzialna choroba, ale to że jej nie widać, nie znaczy, że nie jest wyzwaniem.

Obecna sytuacja na świecie, spowodowana pandemią COVID-19, wpłynęła na stan psychiczny wielu osób z cukrzycą. W takich okolicznościach, prowadzenie choroby przewlekłej może stać się o wiele trudniejsze, a niestety od cukrzycy nie ma wakacjiMusimy dbać o siebie i nie tracić nadziei!

Pamiętajcie, nie jesteście sami! 💙

Weronika BlueSugarCube

Zapraszam Was również do przeczytania pierwszego i drugiego wpisu z serii #DiabetesAnd.

Polecam Wam mój artykuł dla Warsaw Press na temat zdrowia psychicznego i cukrzycowych technologii.

English version

Today, as part of the #DiabetesAnd project, we are talking about diabetes and mental health. 

According to Diabetes UK/PA, 3 in 5 people with diabetes experience emotional or mental health problems. Diabetes is not all about physical health - mental health is very important too! In 2013, I experienced diabetes burnout myself and I know that without professional help (diabetologist and psychologist) and support from my loved ones, I would be in a dark place. Accepting/asking for help is nothing you should be ashamed of.

Type 1 diabetes requires a lot of work from us every day. The reward for this work is life. It is imperceptible for many people around us. Continuous checking, testing, estimating, calculating, observing... All to safely go through the day and prevent future complications that can shorten life. In diabetes, it is the patient or his/her caregiver who decides on insulin administration, which in the wrong dose can kill. These decisions are made 24/7/365. Diabetes is an invisible disease, but just because you can't see it doesn't mean it's not a challenge.

The current global situation, caused by the COVID-19 pandemic, has affected the mental health state of many people with diabetes. Under these circumstances, managing a chronic disease can become much more difficult, and unfortunately, there is no vacation from diabetes. We must take care of ourselves and not lose hope!

Remember, you are not alone! 💙

Weronika BlueSugarCube

I invite you to also read the first and the second post from the #DiabetesAnd series.

Check out my article for Beyond Type 1 about mental health and diabetes technology.

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte