Jak co roku, cukrzycowa społeczność na całym świecie świętuje początek listopada - miesiąca świadomości cukrzycy. Wszyscy niecierpliwie czekają na 14 listopada, ale praktycznie cały miesiąc mija pod znakiem cukrzycy. To czas edukowania i uświadamiania społeczeństwa, ale też integrowania się cukrzycowej społeczności oraz wielu akcji czy kampanii.
Poznaj historię Światowego Dnia Cukrzycy
W tym roku, temat Światowego Dnia Cukrzycy (World Diabetes Day) brzmi: Pielęgniarka i Cukrzyca (w Polsce: Pielęgniarki Twoim Wsparciem w Leczeniu Cukrzycy). Celem kampanii jest podniesienie świadomości na temat kluczowej roli, jaką pielęgniarki odgrywają we wspieraniu osób chorujących na cukrzycę.
Obecnie pielęgniarki stanowią ponad połowę pracowników służby zdrowia na całym świecie. Wykonują znakomitą pracę, by jak najlepiej wspierać ludzi żyjących z różnymi problemami zdrowotnymi. Osoby, które chorują na cukrzycę, albo są zagrożone cukrzycą, również potrzebują ich pomocy.
Ponieważ liczba osób z cukrzycą na całym świecie stale rośnie, rola pielęgniarek i innego personelu medycznego staje się coraz ważniejsza w radzeniu sobie z krótko- i długotermonowymi skutkami tej choroby. Pielęgniarki są często pierwszymi, a czasami jedynymi pracownikami służby zdrowia, z którymi dany pacjent ma kontakt, dlatego też jakość ich wstępnej oceny, opieki i leczenia ma kluczowe znaczenie.
Pielęgniarki odgrywają ważną rolę:
⚕️ We wczesnym diagnozowaniu cukrzycy w celu zapewnienia szybkiego leczenia.
⚕️ W zapewnianiu szkolenia z zakresu samokontroli i wsparcia psychologicznego osobom chorym na cukrzycę w celu zapobiegania cukrzycowym powikłaniom.
⚕️ W zwalczaniu czynników ryzyka cukrzycy typu 2 w celu zapobiegania chorobie.
Kluczowe informacje
WHO szacuje, że całkowita ilość inwestycji wymaganych do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) do 2030 roku, wynosi 3,9 bln USD - z czego 40% powinno zostać przeznaczone na wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia.
Inwestowanie w pracowników służby zdrowia może również pozytywnie wpłynąć na inne Cele Zrównoważonego Rozwoju dotyczące eliminacji ubóstwa, zapewnienia inkluzywnej i równej edukacji, osiągnięcia równości płci poprzez zatrudnienie i wzmocnienie pozycji kobiet oraz promowania godnej pracy i trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego inkluzji społecznej.
Cukrzyca wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego edukacja pielęgniarek jest niezbędna. Świadczeniodawcy opieki zdrowotnej i ustawodawcy muszą docenić wartość inwestowania w kursy i szkolenia. Dysponując odpowiednią wiedzą, pielęgniarki mogą zmienić życie osób z cukrzycą na lepsze.
Fakty i liczby
🔵 Globalna siła robocza pielęgniarek wynosi 27,9 mln, z czego 19,3 mln to pielęgniarki zawodowe.
🔵 Szacuje się, że globalny niedobór personelu pielęgniarskiego wynosi 5,9 mln, z czego 89% w krajach o niskich i średnich dochodach.
🔵 Liczba przeszkolonych i zatrudnionych pielęgniarek musi rosnąć o 8% rocznie, aby przezwyciężyć alarmujący niedobór w zawodzie do 2030 roku.
🔵 Około 90% personelu pielęgniarskiego to kobiety.
Weronika BlueSugarCube