Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności


Każdy diabetyk może ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Orzeczony stopień zależy od wielu czynników - wieku osoby chorej, stażu z cukrzycą, innych chorób współistniejących i powikłań, ale również miasta w którym składamy dokumenty i lekarza w komisji. Starałam się by opis całego procesu był prosty i konkretny; jest oparty na tym jak to wygląda w Warszawie.


| Wniosek



Składamy wniosek i dokumenty w Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (wszelkie druki możemy pobrać na miejscu w informacji lub można wydrukować w domu ze strony) Warszawa > www.wcpr.pl



Do wniosku załączamy orzeczenie lekarskie (druk do pobrania z linka powyżej) oraz dokumentację lekarską (głównym elementem jest oczywiście dokumentacja z poradni diabetologicznej, w przypadku chorób współistniejących również możemy tak ową załączyć, a nawet powinniśmy).



Czekamy na pismo przesłane drogą pocztową, w którym będzie wystawiona data komisji,na której mamy się stawić osobiście (trwa to około miesiąc).



| Komisja


Podstawą postępowania orzeczniczego jest rozmowa z lekarzem (przewodniczący składu orzekającego). Ponieważ w składzie orzekającym muszą być dwie osoby, na pierwszej komisji jest również rozmowa z psychologiem. Na kolejnych komisjach jest to zwykle wywiad przeprowadzany przez innego członka składu orzekającego (pedagog, pracownik socjalny, doradca zawodowy lub również psycholog).

Pytania i przebieg rozmowy zależy od tego na jakiego lekarza trafimy. Oprócz tego lekarz może nas zbadać np. osłuchać.


Zaraz po zakończeniu komisji otrzymujemy informację o terminie w jakim mamy odebrać orzeczenie z punktu informacyjnego.



Do odbioru potrzebny nam jest tylko dowód osobisty. Jeżeli ktoś inny ma za nas odebrać orzeczenie, potrzebne jest oficjalne upoważnienie na piśmie.



| Legitymacja



Po otrzymaniu orzeczenia możemy już złożyć wniosek o wydanie legitymacji (potrzebny druk do złożenia otrzymujemy razem z wydanym orzeczeniem lub możemy wydrukować w domu - link na początku). Można wybrać we wniosku opcję umieszczenia na legitymacji symbolu niepełnosprawności (w przypadku cukrzycy jest to 11-I).


Do podania załączamy zdjęcie o wymiarach 4,5 na 3,5 cm oraz pokazujemy orzeczenie 
w okienku. Zdjęcie nie musi być od fotografa - może być wydrukowane w kolorze na zwykłej drukarce. Na legitymację czeka się ok. miesiąc, od razu dostajemy karteczkę z datą odbioru.

Legitymację odbiera się w informacji, do tego potrzebny jest dowód osobisty lub oficjalne upoważnienie odbioru na piśmie (jeżeli ktoś inny ma ją odebrać) - tak jak w przypadku odbioru orzeczenia.

Legitymację trzeba podpisać i polecam zalaminować w drukarni by się nie zniszczyła.


 

| Wiele innych przydatnych informacji znajdziecie na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte