Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem. DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan
Codzienny pomiar glikemii jest dla nas diabetyków najważniejszą czynnością - dzięki temu co nam powie glukometr możemy zdecydować co robić. Czy podajemy insulinę, czy jemy, czy możemy iść pobiegać, czy darujemy sobie przekąskę, czy pijemy dużo wody. Wszystko zależy od pomiaru glikemii.
Na pewno nie raz mieliście taką "fałszywą" sytuację, że myśleliście "słabo mi" albo "czuję, że mam wysoko", a okazywało się zupełnie inaczej. Oprócz osobistych odczuć i umiejętności rozpoznawania naszych własnych objawów hipo i hiper dochodzą różne czynniki takie jak bycie w nietypowej sytuacji, stres, choroba, czy nawet zwykła kąpiel w gorącej wodzie, które mogą nam namącić. Zdarza się, że wtedy czujemy przeciwne objawy, w ogóle ich nie mamy lub odczuwamy wszystko ze zdwojoną siłą. W tym pomaga nam nasz glukometr - rozwiewa wątpliwości.
To bardzo cenne, jeżeli jesteście w stanie wyłapać hipo i hiper dużo wcześniej, jeżeli wybudzacie się w nocy na niskie i wysokie wyniki. Jednak nigdy nie możemy być 100% pewnymi - nie jesteśmy zawsze dokładnie w stanie określić jak bardzo jest nisko czy wysoko. Czasem gdybamy np. "czuję się na 60", jednak to nie zwalnia nas ze zrobienia badania. Wiadomo, że przenośny glukometr nie jest tak dokładny jak badanie w szpitalu czy pobranie krwi żylnej, jednak ten zawsze mamy przy sobie i to tylko kilkanaście sekund by dowiedzieć się jaki mamy wynik w przybliżeniu. Podanie insuliny czy zjedzenie czegoś bez zrobienia wcześniej badania może doprowadzić do niebezpiecznej hipo lub hiper glikemii.
Nie myślmy o swojej glikemii "na wyczucie" - sprawdźmy glukometrem i bądźmy bezpieczni !
Weronika BlueSugarCube