#celiakia #dietabezglutenowa #cukrzyca #chorobaimmunologiczna #gluten #chorobatrzewna #biopsjajelita #pobraniekrwi #diabetyk #cukrzyk #produktybezglutenowe #badaniakontrolnediabetyka

Celiakia ? Diabetyk musi sprawdzić !

9/08/2014BlueSugarCube

Celiakia to choroba immunologiczna charakteryzująca się nietolerancją glutenu.
My diabetycy jesteśmy na nią narażeni - każda osoba z cukrzycą powinna wykonać badanie na celiakię !!!

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

www.celiakia.pl/celiakia

www.facebook.com/celiakia

Ja już sprawdziłam, czy nie jestem na nią narażona - wynik na szczęście okazał się negatywny ! :) Wstępne badanie to po prostu pobranie krwi - od tego zależy co będzie dalej. Jeżeli wynik jest negatywny, to oczywiście jesteśmy bezpieczni i nie jesteśmy narażeni na celiakię. Jeżeli wynik jest pozytywny, wtedy dla potwierdzenia wykonuje się biopsję jelita w celu sprawdzenia kosmków jelitowych. Dopiero po ostatecznej diagnozie zostaje wprowadzona dieta bezglutenowa (zbyt wczesne jej wprowadzenie np. gdy była stosowana przed badaniem, może sfałszować wynik badania).

Teraz celiakia jest mniejszym problemem niż np. 10 lat temu jeżeli chodzi o dostępność produktów bezglutenowych. Na pewno nie jest to łatwe gdy mamy tyle wyrzeczeń związanych z dietą, ale widzę, że pojawia się coraz więcej blogów czy stron z przepisami, specjalnych restauracji oraz sklepów z produktami dla osób z celiakią.

Badania kontrolne diabetyka

Życzę Wam uniknięcia dodatkowych chorób ! :)
Weronika Bluesugarcube

Symbol produktów bezglutenowych
(znak przekreślonego kłosa)

You Might Also Like

1 komentarze | comments

  1. Świetny post :) Zapraszam również do mnie po garść ciekawostek na temat diety bezglutenowej.

    OdpowiedzUsuń

Napisz do mnie