Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglow...

Przydatne strony i aplikacje dla diabetyków

Jak się domyślacie, w tym wpisie znajdziecie listę przydatnych stron i aplikacji dla osób z cukrzycą - są to strony i aplikacje, których miałam okazje używać. Kolejność we wpisie nie ma znaczenia. Wpis będzie regularnie aktualizowany (ostatnia aktualizacja 16.03.2019).


Strony internetowe
  
🍎 Menu dla diabetyka


Menu dla diabetyka to strona pełna pysznych przeliczonych przepisów, która powstała dzięki kampanii społecznej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. Miałam przyjemność być częścią tej kampanii i znajdziecie tam również moje przepisy :)

🍎 Tabele Kalorii

tabele-kalorii.pl 

Na tej stronie znajdziecie bardzo bogatą bibliotekę produktów oraz przepisów, z dokładnym opisem wartości odżywczych - dane podane na tacy!

🍎 Wymienniki dla diabetyka

Na tej stronie możecie wpisać dowolny produkt i jego wagę by szybko obliczyć WW i WBT. 

Aplikacje

🍏 Carbs & Cals google play 

Ta aplikacja jest płatna i nie jest niestety najtańsza, ale wydaje mi się, że jest warta swojej ceny. Pomaga zorientować się ile węglowodanów, białka, tłuszczu i kalorii zawiera dana porcja jedzenia. W aplikacji wpisujecie nazwę dania (np. lazania) i wyświetli się wam zestaw 6 zdjęć przedstawiających różne porcje. Wystarczy, że wybierzecie zdjęcie przedstawiające porcję jedzenia najbardziej podobną do waszej. Aplikacja zawiera ponad 2000 zdjęć dań oraz napojów. Aplikacja może być szczególnie przydatna podczas jedzenia na mieście.

🍏 Contour Diabetes google play 

Bezpłatna aplikacja Countor Diabetes jest dedykowana glukometrowi Contour Plus One. Pomiary z glukometru są automatycznie przesyłane do aplikacji. Aplikacja zawiera funkcje:

🔵 Moje schematy (analiza pomiarów glikemii i sugestie prawdopodobnych przyczyn niepowodzeń)
🔵 Plan przypomnień o badaniu (optymalizacja samokontroli)
🔵 Przegląd dawkowania insuliny i wymienników węglowodanowych (analiza korelacji)
🔵 Raporty (eksport danych)

Obecnie można połączyć aplikację Contour Diabetes a aplikacją Apple Zdrowie (dane będą automatycznie przekazywane).




🍏 LibreLink google play
bibliotekadiabetyka.pl/skanuj-telefonem

Ta bezpłatna aplikacja służy do skanowania sensora FreeStyle Libre za pomocą telefonu. Aplikacja pokazuje:

🔵Tendencje dobowe
🔵 Czas w zakresie docelowym
🔵 Epizody hipoglikemii 
🔵 Średnie stężenia glukozy 
🔵 Wykres dobowy 
🔵 Szacowana wartość HbA1c 

Dane z aplikacji można automatycznie udostępniać bliskim za pomocą dodatkowej aplikacji LibreLinkUp (musi być zainstalowana na telefonie drugiej osoby) oraz diabetologowi za pomocą aplikacji LibreView (szpital musi być w nią wyposażony). Aplikację LibreLink w najnowszej wersji 2.2.1 można bezpłatnie pobrać w Polsce na telefony w systemie Android i iOS.


🍏 VitaScale kalorie i wymienniki google play

To bezpłatna polska aplikacja stworzona przez osobę z cukrzycą typu 1. Oferuje wiele interesujących i przydatnych funkcji. 

Aplikacja VitaScale została stworzona z myślą o diabetykach typu 1 oraz osobach stosujących diety i liczących kalorie. Umożliwia obliczanie kaloryczności posiłków oraz zawartości węglowodanów, tłuszczów i białka. Dzięki niej czas spędzony w kuchni staje się krótszy, a stosowanie zaleceń żywieniowych znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze! Co oferuje VitaScale?

🔵 Dostęp do rosnącej bazy danych produktów spożywczych 
🔵 Kalkulator i licznik kalorii 
🔵 Przelicznik wartości odżywczych: białka, węglowodanów, tłuszczów
🔵 Możliwość planowania własnej diety i historię posiłków
🔵 Możliwość eksportowania listy posiłków do plików XSL (MS Excel)
🔵 Brak ograniczenia w ilości możliwych do zapisania posiłków w ciągu dni 
🔵 Obliczanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego z podziałem na poszczególne wartości odżywcze
🔵 Możliwość zdefiniowania własnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego
🔵 Możliwość dodawania własnych produktów
🔵 Wyszukiwanie produktów przy użyciu zintegrowanego skanera kodów kreskowych
🔵 Wyszukiwanie głosowe
🔵 Historię wyszukiwań

Specjalne funkcje dla diabetyków:
🔵 Obliczanie jednostek insuliny w zależności od pory dnia 
🔵 Obliczanie jednostek insuliny metodą kaloryczną
🔵 Kalkulator WW (wymienników węglowodanowych) i WBT (wymienników białkowo-tłuszczowych)
🔵 Dzienniczek diabetyka (notowanie pomiarów glikemii)"




🍏 My Fitness Pal google play 

To bezpłatna aplikacja, która pomaga w przeliczaniu kalorii, węglowodanów, białka i tłuszczu z każdego posiłku. Dzięki ogromnej bazie jedzenia z całego świata wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu lub wyszukać nazwę (np. awokado) i wpisać porcję (np. 100g), a aplikacja sama przeliczy wartości odżywcze. Przydatne są podpowiedzi od aplikacji przy dodawaniu produktów, np. "ten produkt zawiera dużo białka" itd. W dzienniczku można również dodawać ćwiczenia i spożycie wody. Aplikacja posiada bazę ponad 6 milionów produktów. Aplikacja ma dostępną również wersję polską.





🍏 SugarBuster google play 

To bezpłatna gra edukacyjna o cukrzycy typu 1. Gracz wybiera avatara swojej postaci i porusza się po planszy wypełnionej kolorowymi smakołykami oraz dawkami insuliny. Ma za zadanie zbierać punkty i bacznie obserwować poziom cukru, który może nagle podskoczyć lub spaść. Gdy jest on zbyt wysoki, musi szybko znaleźć insulinę, jeśli zbyt niski - należy szukać glukozy. Gra otrzymała pozytywną opinię Kierownika Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii wieku rozwojowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.



Weronika BlueSugarCube
*Ten wpis nie jest sponsorowany

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj...

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w ...

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre...