Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Cukrzycowy Youth Leadership Camp w Polsce

International Diabetes Federation Europe Youth Leadership Camp powrócił po dwóch latach! 💙

Przez globalną pandemię, wydarzenie odbywało się w zastępczej formie wirtualnej - Youth Leadership LabNa szczęście w tym roku YLL mogło połączyć się z YLC. Celem tego wydarzenia jest wsparcie nowego pokolenia młodych cukrzycowych aktywistów poprzez wzmocnienie ich umiejętności liderskich oraz stworzenie silnej ogólnoeuropejskiej sieci. 

Bardzo się cieszę, że Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wygrało konkurs na organizację tego międzynarodowego obozu i że wreszcie mógł zostać on zorganizowany. Dodatkowo, był to obóz jubileuszowy, bo już 10!

Miło mi, że dostałam zaproszenie od IDF Europe do wzięcia udziału w tegorocznym YLC jako mentorSama miałam okazję być uczestnikiem YLC 2016 na Cyprze oraz jako stażysta w biurze IDF pomagać w organizacji i realizacji YLC 2017 w Rumunii.

Reprezentanci 15 krajów Europy, w wieku 18-30 lat, spotkali się w Pałacu Krotoszyce na początku lipca. Tegoroczny obóz koncentrował się na temacie "Cukrzyca i Kryzysy Humanitarne"Każdy z 5 dni był wypełniony ciekawymi prezentacjami i warsztatami, które poszerzyły wiedzę uczestników m.in. w zakresie technik prezentacji, rzecznictwa, strategii komunikacji i edukacji diabetologicznejWieczory były czasem na bardziej kameralne rozmowy wokół trudnych doświadczeń związanych z psychologicznymi aspektami życia z cukrzycą.

Uczestnicy mieli okazję wykorzystać zdobyte umiejętności już podczas obozu: program obejmował pracę w grupach nad projektami o cukrzycy i jednym z trzech typów kryzysu (pandemia COVID-19, zmiany klimatyczne, konflikt zbrojny), które ostatniego dnia należało zaprezentować.


Ponadto każdy reprezentant, w przygotowanej wcześniej prezentacji, przedstawiał siebie oraz informacje dotyczące cukrzycy z kraju swojego pochodzenia. Była to okazja do porównania systemów opieki diabetologicznej i zrozumienia różnego podejścia do leczenia cukrzycy oraz problemów jakie napotykają diabetycy w krajach Europy. Wszyscy przeżywaliśmy przejmujące prezentacje uczestników z Ukrainy, którzy pokazali co wojna robi z ich krajem i jak osoby z cukrzycą walczą o życie. Były łzy smutku i wzruszenia, były podziękowania za dotychczasową pomoc i obietnice dalszej pomocy. Czuć było atmosferę jedności.

Stałym elementem każdego YLC jest wspólna wycieczka oraz flash mob. Dlatego też mieliśmy okazję zwiedzić Złotoryję, gdzie na rynku uczestnicy dali popis swoich tanecznych umiejętności. Pani Prezes Monika Kaczmarek oddziału rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków bardzo przyczyniła się do sukcesu tego obozu, wkładając dużo pracy w organizację wielu elementów programu YLC.

Obóz nie mógł się obyć bez gier i zabaw integracyjnych jak i aktywności fizycznej: uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w m.in. sesji nordic walking, próbie siły, a nawet lokalnej atrakcji - płukaniu złota (mi też się udało coś wyłowić ✨)!

Moją rolą jako mentora było współprowadzenie aktywności integracyjnychwspieranie uczestników podczas grupowej pracy nad projektami oraz poprowadzenie kilku prezentacji. Miałam okazję mówić m.in. o akcji na rzecz ukraińskich diabetyków jaką przeprowadziłam wspólnie z PSD oraz o narzędziach content marketingu do wykorzystania w projektach cukrzycowych.

Miałam również przyjemność zaprojektować wzór na koszulki dla uczestników! Postanowiłam połączyć symbol cukrzycy - niebieski okrąg - z tradycyjnym motywem polskiej kwiatowej wycinanki. Cieszę się, że będą mieć nie tylko oryginalną pamiątkę z obozu, ale też kawałeczek polskiego folkloru.

Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte