Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Miesiąc Świadomości Cukrzycy 2017


Listopad to ważny miesiąc dla każdej osoby chorej na cukrzycę. To czas, gdy staramy się wyedukować, uświadomić i poinformować jak najwięcej osób w temacie cukrzycy. Najważniejszy dzień w tym miesiącu to bez wątpienia 14 Listopada, czyli Światowy Dzień Cukrzycy.

W tym roku International Diabetes Federation (największa organizacja non-profit związana z cukrzycą) podkreśla temat Kobiet i Cukrzycy (Women and Diabetes), a hasłem przewodnim jest Nasze Prawo do Zdrowej Przyszłości (Our Right to Healthy Future).


Już 1 na 10 kobiet choruję na cukrzycę (różnego typu), a na 1 na 7 porodów wpływa cukrzyca ciążowa.

Kobiety już chorujące na cukrzycę robią wszystko by jak najlepiej prowadzić swoją chorobę w trakcie ciąży, a zdrowe starają się nie doprowadzić do cukrzycy ciążowej. Mamy dużo poświęcają by opiekować się swoim dzieckiem chorym na cukrzycę. Żony starają się wspierać chorych na cukrzycę mężów. Kobiety walczą z cukrzycą - nie tylko gdy same ją mają, ale także gdy choroba dotyka ich bliskich. Jest nam bardzo blisko do Superwoman! Dlatego tak ważne jest by kobiety miały dostęp do edukacji, leczenia i opieki medycznej. Więcej na temat Światowego Dnia Cukrzycy 2017 możecie dowiedzieć się na oficjalnej stronie World Diabetes Day.

Z okazji Miesiąca Świadomości Cukrzycy oraz Światowego Dnia Cukrzycy, zapraszam do wzięcia udziału w dwóch akcjach, które zaplanowałam specjalnie dla Was :)

1. Niebieska mozaika z Waszych zdjęć

Każdy z Was może stać się częścią niebieskiej mozaiki złożonej ze zdjęć osób chorujących na cukrzycę! Wystarczy, że na mojej stronie na Facebooku wyślecie do mnie prywatną wiadomość z informacją na jaki typ cukrzycy chorujecie i ile lat (albo podajcie datę). Ja przygotuję dla Was grafikę z napisem (przykładowo moja wersja "Mam cukrzycę TYPU 1 od 22 lat"), którą będziecie mogli wydrukować w formacie A4 i zrobić sobie z nią zdjęcie. Zdjęcie wyślecie następnie do mnie, a ja nałożę na nie niebieski filtr i będzie mogło się stać częścią mozaiki. Jeżeli będziecie chcieli ustawić je sobie jako zdjęcie profilowe na Facebooku, to oczywiście odeślę je Wam w odpowiednim formacie :) Mozaika zostanie zaprezentowana w dniu 14 Listopada, ale ponieważ prze cały Listopad uświadamiamy ludzi w temacie cukrzycy, będzie mogli wziąć udział w tej akcji do końca miesiąca i otrzymać zdjęcie jako profilowe.

2. Wasze cukrzycowe historie

Twoja cukrzycowa historia może zostać opublikowana we wpisie na moim blogu! ;) Wystarczy, że w komentarzu pod tym postem na Facebooku podzielicie się swoją słodką historią (rodzice dzieci z cukrzycą także mogą brać udział). Użytkownicy Facebooka będą mogli głosować na historie do 14 Listopada poprzez polubienia. Pięć historii z największą ilością polubień zostanie zaprezentowanych na moim blogu w Światowy Dzień Cukrzycy. Ale to nie wszystko! Laureaci zostaną dodatkowo nagrodzeni oficjalną pocztówką Światowego Dnia Cukrzycy, niebieską opaską na rękę oraz przypinką z niebieskim okręgiem!

Oczywiście możecie jednocześnie wziąć udział w obu akcjach! Mam nadzieję, że spodobały Wam się moje pomysły :) W tym miesiącu zdecydowanie możecie spodziewać się kilku interesujących wpisów dotyczących obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, ale również samej cukrzycy. Zapraszam Was również do wzięcia udziału w Europejskiej akcji eUrMOVE Challenge 2017.

Weronika BlueSugarCube

Historia Światowego Dnia Cukrzycy link

A tak było w zeszłym roku link

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte