Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem. DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan
Cukrzyca jest dla nas jeszcze większym wyzwaniem podczas takich okazji jak Święta Wielkanocne, gdy na kilka dni zmienia się nasz tryb życia - inaczej jemy, wstajemy i kładziemy się spać o innych porach, spędzamy więcej czasu przy stole niż zazwyczaj...Oto kilka wskazówek jak ogarnąć cukrzycę w Wielkanoc ;)
1. Zaplanuj swój posiłek
- Nałóż na talerz tyle ile zamierzasz zjeść i przelicz posiłek.
- Odczekaj (ok. 15 min.) po podaniu insuliny zanim zaczniesz jeść.
- Nie dokładaj sobie w międzyczasie jedzenia.
Dodatkowa rada - Lepiej zjeść deser tuż po głównym posiłku, ponieważ wtedy indeks glikemiczny wszystkich potraw się sumuje, co w konsekwencji obniża indeks deseru. Poza tym sam deser mógłby spowodować zbyt szybki wzrost poziomu cukru we krwi, a w towarzystwie obiadu to działanie zostanie złagodzone. Jeżeli jednak np. ciasto jest planowane na później to warto zrobić sobie przynajmniej godzinną przerwę między obiadem a deserem.
2. Działaj mądrze z insuliną
- Nie podawaj insuliny częściej niż co godzinę (absolutne minimum),
ponieważ dawki mogą się niebezpiecznie ponakładać i doprowadzić do ciężkiej hipoglikemii.
- Częściej badaj poziom cukru we krwi, .
- Jeżeli masz pompę insulinową koniecznie korzystaj z jej przydatnych funkcji
(bolus przedłużony, bolus złożony, baza tymczasowa, schematy).
Dodatkowa rada - Wszelkie zmiany w dawkowaniu insuliny warto przedyskutować ze swoim diabetologiem.
3. Ułatw sobie liczenie
- Jeżeli twoja rodzina organizuje Wielkanoc to możesz bez problemu poznać dokładny skład dań i przeliczyć WW i WBT.
- W przypadku gdy Święta obchodzicie w domu cioci czy babci czy innych członków rodziny, wystarczy że poprosicie o skład potraw i tak samo przeliczycie.
- Jeżeli tradycyjne świąteczne potrawy są dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem to spróbuj przygotować je w lżejszym wydaniu (do ciast możesz użyć stewi lub ksylitolu) Zobacz mój przepis na alternatywną wersję świątecznej sałatki :)
Dodatkowa rada - Świąteczne potrawy zazwyczaj powtarzają się co roku,
dlatego warto zapisać nasze obliczenia i mieć z głowy dodatkową pracę w przyszłym ;)
4. Poruszaj się trochę na powietrzu ;)
- Długie siedzenie przy stole nikomu nie wyjdzie na dobre, więc koniecznie zabierz rodzinę na wiosenny spacer, aktywność fizyczna pomoże insulinie lepiej zadziałać :)
- Pamiętaj o wzięciu glukozy/cukru/soczku na wszelki wypadek.
5. Weź pakiet awaryjny
- Jeżeli spędzasz Wielkanoc u rodziny (zwłaszcza mieszkającej daleko) przygotuj sobie awaryjny zestaw do zmiany wkłucia oraz pen (dla pompiarzy), dodatkową insulinę i paski do glukometru, glukagon i glukozę.
Dodatkowa rada dla pompiarzy - Warto nie robić wkłucia na ostatnią chwilę by uniknąć ewentualnych problemów.
Najlepiej zrobić wkłucie na spokojnie, dzień wcześniej, by upewnić się, że działa jak należy :)
6. W razie trudnej do opanowania hiperglikemii
- Podaj korektę penem jeżeli podejrzewasz wadliwy zestaw infuzyjny, dopiero potem wymień zestaw na nowy.
- Pij dużo wody z cytryną.
- Jeżeli wysoki cukier utrzymuje się kilka godzin sprawdź ciała ketonowe w moczu (lub krwi jeżeli macie do tego przeznaczony glukometr i specjalne paski).
7. Extra wsparcie
- Skorzystaj z FGM (FreeStyle Libre) lub CGM (Enlite Medtronic, Dexcom). Nawet jeżeli nie masz możliwości stale ich używać, to warto zainwestować w taki osprzęt na wyjątkowe sytuacje gdy na jakiś czas zmienia się nasz tryb życia.
O czym jeszcze warto pamiętać? Oczywiście o tym by czerpać radość z czasu spędzonego z rodziną i nie wariować na punkcie idealnych wyników przez cały czas - każdemu może zdarzyć się wpadka, ale to przecież nie definiuje całej naszej cukrzycy! Pamiętajcie, że Święta są tylko dwa razy w roku ;)
Życzę Wam Wesołej Wielkanocy! :)
Weronika BlueSugarCube