#pompa #pompainsulinowa #cukrzyca #blogocukrzycy #diabetyk #cukrzyk #bluesugarcube

"Jak to jest sypiać z pompą ?" oraz inne pytania...

8/12/2015Weronika BlueSugarCube


Wielu diabetyków, którzy planują przejść na pompę insulinową ma różne wątpliwości z tym związane - od działania pompy, przez wybór wkłuć, aż po kwestie związane z jej stałym noszeniem. Jako już doświadczona "pompiarka" ;) mogę kilka słów na ten temat powiedzieć i odpowiedzieć na pytanie takie jak "jak to jest sypiać z pompą ?" oraz inne dotyczące życia z urządzeniem medycznym na stałe.Wzięłam pod uwagę Wasze komentarze z FB :) Oczywiście ja wypowiadam się za siebie - każdy może różne kwestie z pompą odczuwać zupełnie inaczej, dlatego polecam Wam pogadać również z innymi pompiarzami.

Z pompą jestem już związana 12 lat i w tym czasie przeszłam przez użytkowanie różnych modeli dostępnych na rynku. Przeżyłam też usterki i alarmy, wymiany i naprawy. Słowem wszystko co zwykle może się przytrafić pompiarzowi. Na początku pompa wywoływała we mnie mieszane uczucia - strach, ekscytację, ciekawość...Nie wiedziałam jak to będzie, to wszystko było dla mnie jedną wielką zagadką. Jednak pamiętam, że przeważało pozytywne nastawienie.


Więcej o mojej pierwszej przygodzie z pompą możecie przeczytać w wywiadzie


Pompa jaka jest wszyscy wiemy - nie jest to malutki pendrive, który można sobie schować do kieszeni i będzie niewidoczny. Pompa to jednak kawałek urządzenia i nie każdemu może się spodobać noszenie jej 24/7. Ten punkt akurat jest niezbędny - pompa jest z nami przez cały dzień i całą noc - wtedy podaje nam zaprogramowaną bazę, a my dodajemy tylko insulinę na posiłek czy korektę.

Oczywiście to nie znaczy, że nie możemy jej odpiąć na godzinkę, bo np. chcemy iść na basen. Wszystko jest kwestią kontrolowania wyniku i czasu bez pompy czyli insuliny. Można zawsze skorzystać z pomocy najlepszego przyjaciela pompy - pena ;) Często tak robiłam, że gdy szłam na pobliski basen, to zostawiałam pompę w domu i brałam pena. Kontrolowałam wynik przed wyjściem, brałam banana i sok na wszelki wypadek. Pływałam 1-1,5 i znowu kontrola wyniku, w razie potrzeby dostrzyknięcie penem czy przekąska. Nie musimy wyrzekać się ulubionych czynności, "bo pompa" - warto czasem skorzystać z pena!

Może się zdarzyć, że w ogóle przestawimy się na peny w trakcie wyjazdu na wakacje z racji piasku, wody, upału etc. Znam osoby, które robią tak co roku - lato to dla nich zmiana z pompy na peny. Pompy w większości nie są niestety wodoodporne - są owszem specjalne opakowania i powstają nowe modele, które w całości są wodoodporne, jednak różnie bywa z ich cenami.
Wkłucia nie są takie straszne jakie się wydają i można je dopasować do swojej wygody wybierając jeden z rodzajów. Ja preferuję wkłucia teflonowe. Jeżeli jesteście ciekawi czy wkłucia bolą, to mogę opowiedzieć jedynie o swoich odczuciach przy tym konkretnym rodzaju wkłuć, ponieważ każdy jest inny, używa innych wkłuć i musielibyście o to zapytać wszystkich pompiarzy ;)

Dla mnie wkłucia w większości nie bolą - czasem w ogóle nie czuję wbijanej igły, czasem trochę, ale jedynie na zasadzie dotyku. Okazyjnie nie jest to przyjemne, gdy trafię w naczynko czy zrost. Raz na jakiś czas (na szczęście dłuższy) wkłucie się zagnie czy przypadkiem je sobie przypadkiem wyrwę. Mimo wszystko jestem przyzwyczajona i po prostu to akceptuję - wpadki się zdarzają i tyle. Myślę, że przy penach też niekiedy są problemy, bo niestety nie ma idealnych urządzeń. Noszenie pompy może być czasem problematyczne, bo nie zawsze da się ją ukryć pod kreacją (na pewno jest to większy problem dla dziewczyn). Nie jest to jednak dla mnie jakaś tragedia - pewnie, że się wkurzam gdy nie zawsze mogę wyglądać oszałamiająco, bo tu taki kawał się wybija pod bluzką czy sukienką (nie mam na myśli mojego tłuszczu :D) - oczywiście to nie znaczy, że pompa definiuje to jak ja wyglądam, moją figurę i w ogóle ;) Czasem po prostu nie idzie w parze z tym w co chce się ubrać. Mimo wszystko, jestem już z nią tak długo, że czuję jakby była moją naturalną częścią i nie przejmuję się tym na co dzień. Pompa jest i tyle :) Jeżeli chodzi o to jak preferuję noszenie pompy to zazwyczaj na klipsie i zaczepiam ją o spodnie/spódnicę/rajstopy etc.  

Spanie z pompą nie jest dla mnie problemem - oczywiście każdy odczuwa to inaczej i słyszę, że niektórzy mają kłopot z zasypianiem. Ja zaczepiam ją np. na spodenkach, przesuwam na wybrany bok i tyle :) Jeżeli w trakcie układania się do snu czuję, że nie jest w odpowiednim miejscu, to po prostu ją przesuwam i naprawdę nigdy nie miałam problemów z zaśnięciem, bardzo rzadko mi się zdarza budzić z powodu uwierającej pompy, ostatnio nie pamiętam nawet takiej sytuacji. Jeżeli nie lubicie by pompa była przy ciele w trakcie snu, o Was to drażni w jakiś sposób to możecie spróbować położyć ją pod poduszką (tak bliżej brzegu poduszki, nie pod Waszą głową :D) - słyszałam, że niektórzy tak robią. Myślę, że warto mieć wtedy długi dren dla bezpieczeństwa.


Obsługa nie jest trudna, ekranik na pewno przypomni Wam starą Nokię :D Często słyszę żarty od mojego chłopaka "który to już level w grze tetris czy snake :D Menu jest dostępne w języku polskim. Wydaje mi się, że przy obecnych technologiach każdy poradzi sobie z obsługą pompy - wiecie, jeżeli projektowany jest sprzęt medyczny, to na pewno nie może być zbyt skomplikowany do użytkowania :)


Wady Pompy
• stałe podłączenie
• trudności w dopasowaniu stroju
• brak odporności na wodę 
(powstają modele wodoodporne, jednak dla większości osób nieosiągalne cenowo)
• możliwe problemy z wkłuciami np. zagięcia, przypadkowe zerwania
• trudności na wakacjach (piasek, woda, upały etc.)
• zbyt "atrakcyjny" techniczny wygląd, zagrożenie kradzieży
• dużo osprzętu towarzyszącego

Zalety Pompy 
• "beztroska baza", nie musimy o niej myśleć, bo pompa sama ją podaje
• baza oraz bolusy proste, przedłużone i złożone na jednym rodzaju insuliny
• możliwość zmiany bazy, dopasowania do sytuacji (np. choroba)
• jedno wkłucie na kilka dni
• możliwość zatrzymania bolusa lub bazy
• urozmaicenie w postaci kolorowych naklejek i opakowań 
• można ją dostać z refundacji NFZ lub wypożyczyć na czas ciąży

Co myślicie o pompie ? Jeżeli macie więcej pytań śmiało piszcie :)

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie