#pompainsulinowa #pompa #cukrzyca #diabetyk #cukrzyk #wkłucie #zgrubieniapowkłuciach #blogocukrzycy #cukrzycablog

Jak zadbać o miejsca wkłuć ?

4/14/2015WeronikaWkłucia dla pompiarzy to codzienność - pamiętajmy jednak, że nie samo regularne ich zmienianie jest istotne, ale również dbanie o miejsca, na które je zakładamy !

1. Zadbaj o rotację miejsc wkłuć
Ważne byśmy za nadto nie męczyli jednego miejsca - warto rozplanować sobie zmienny system, tak aby każde miejsce miało dużo czasu na regenerację. Ciągłe zakładanie wkłucia w jednym miejscu (np. ciągle na jednym udzie) zwiększa ryzyko infekcji i może doprowadzić do zmian w strukturze skóry przez ciągłe nagromadzenie insuliny. W konsekwencji rozwinie się lipohipertrofia (przerośnięta tkanka tłuszczowa) lub lipodystrofia poinsulinowa (zanik tkanki podskórnej).

2. Zadbaj o miejsce niedługo po zdjęciu starego wkłucia
Dobrze zacząć pielęgnację od momentu zmiany wkłucia. Dajmy wykorzystanemu miejscu trochę pooddychać, pamiętajmy by je oczyścić i obejrzeć czy nie wymaga np. posmarowania specjalną maścią.

3. Masuj miejsca po wkłuciach co jakiś czas
Warto od czasu do czasu wykonać prosty masaż palcami na miejscu po wkłuciu, ułatwi to rozejście się mniejszych zrostów i pobudzi ukrwienie skóry. Można również korzystać z masażerów np. takich przeznaczonych do redukcji celulitu.

4. Nie ignoruj zgrubień po wkłuciach

Zgrubienia nie tylko zmniejszają liczbę potencjalnych miejsc na wkłucia, ale mogą powodować zaburzenia absorbcji insuliny. Zgrubienia mogą świadczyć o zaawansowanej lipohipertrofii. Poniżej znajdziecie link do sprawdzonych sposobów na poważniejsze sprawy: Sposoby na zgrubienia po wkłuciach

Mam nadzieję, że wpis Wam się przyda ;)

Weronika BlueSugarCube

Zobacz serię cukrzycowych historii o moich sytuacjach z wkłuciamiYou Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie