Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Stan przedcukrzycowy: dieta i plan działania. Jak ustrzec się przed cukrzycą i żyć zdrowiej

Według danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) aż 541 milionów dorosłych na świecie ma upośledzoną tolerancję glukozy, co stawia ich w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 (IDF Diabetes Atlas 2021). 

Stan przecukrzycowy nie daje żadnych objawów i wiele osób nie zdaje sobie sprawy o rozwijającym się w ich organizmie zaburzeniu metabolicznym. Ten proces może trwać niezauważony nawet latami a diagnoza często rodzi niepewność, zagubienie i strach o rozwinięcie się cukrzycy i innych chorób w przyszłości. Dlatego warto być świadomym, że ten problem może dotyczyć również nas.

Nowość wydawnicza Stan przedcukrzycowy: dieta i plan działania. Jak ustrzec się przed cukrzycą i żyć zdrowiej jest świetnym poradnikiem, który wyposaży każdego w niezbędne narzędzia do wprowadzenia prozdrowotnych zmian - zarówno tych związanych ze zdrowiem fizycznym jak i psychicznymKsiążka została wydana pod patronatem cukrzyca.plporadnik zdrowieDietetycy.org.pl, czasopisma Diabetyk oraz Polskiego Stowarzyszenia DiabetykówDzięki uprzejmości wydawnictwa Publicat miałam okazję zapoznać się z tą pozycją.

Książka jest podzielona na dwie części: w części pierwszej autorka w przyjazny i przystępny sposób wyjaśnia najważniejsze informacje dotyczące stanu przedcukrzycowego w kontekście odżywiania, aktywności fizycznej oraz zdrowia psychicznego i snu.

Dowiemy się m.in. czym jest insulinooporność i indeks glikemiczny, dlaczego błonnik w diecie jest taki ważny, jakie są czynniki ryzyka stanu przedcukrzycowego oraz jak stan naszej psychiki wpływa na stan naszego ciała.

W części drugiej znajdziemy dwutygodniowy jadłospis (z pełną listą zakupów!) i plan działaniaWśród 50 przepisów znajdziemy dania inspirowane m.in. kuchnią latynoamerykańską, kreolską, śródziemnomorską oraz azjatyckąWszystkie dania mają wyliczone wartości odżywcze.

Książka zawiera również wiele cennych i praktycznych wskazówek np. jak czytać etykiety produktów spożywczych, jak dobrze spać, czy też jak skutecznie ćwiczyć.

Bardzo spodobała mi się oprawa graficzna - nie tylko uprzyjemnia lekturę, ale i ułatwia zrozumienie i zapamiętywanie informacji (jako ilustratorka, wiem jakie to ważne :)).

Myślę, że tę książkę można polecić każdemu, niezależnie od ich stanu wiedzy na temat cukrzycy, ponieważ czyta się ją lekko i przyjemnie a nawet najtrudniejsze zagadanienia można łatwo zrozumieć. Książka motywuje do działania, jednocześnie nie narzucając czytelnikowi drastycznych zmian, które w obrębie zdrowia mogą być bardzo stresujące. Informacje zawarte w książce przydadzą się zarówno osobom ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą, jak i osobom, które chcą podjąć kroki by zapobiec chorobie.

Weronika BlueSugarCube

*Ten wpis nie jest sponsorowany

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte