#zdrowie #UniaEuropejska #UE #cukrzyca #EuropeanHealthParliament

European Health Parliament

6/10/2019Weronika BlueSugarCube


Temat zdrowia chyba jeszcze nigdy nie był tak trudny i jednocześnie tak ekscytujący. Sztuczna inteligencja, internet i coraz bardziej zaangażowana społeczność pacjentów, przyczyniają się do gigantycznej transformacji opieki zdrowotnej.

Odkąd mieszkam w Brukseli, regularnie angażuję się w międzynarodowe inicjatywy związane ze zdrowiem - od konferencji, przez programy po akcje internetowe. Instytucje UE i organizacje pozarządowe oferują wiele ciekawych możliwości. W zeszłym roku moją uwagę przykuła europejska platforma European Health Parliament i postanowiłam złożyć tam swoją aplikację...

We wrześniu 2018 dostałam informację, że moja aplikacja zakończyła się sukcesem i zostałam wybrana na członka 4 edycji EHP na kadencję 2018-2019. Była to dla mnie okazja do reprezentowania zarówno środowiska pacjenckiego, jak i Polski.

⭐ Czym właściwie jest European Health Parliament? 
European Health Parliament (Europejski Parlament Zdrowia) jest platformą składającą się z 60 młodych europejskich profesjonalistów i studentów o zróżnicowanym pochodzeniu i profilu zawodowym (z różnych sektorów opieki zdrowotnej). Wszyscy uczestnicy pracują razem przez okres 6 miesięcy. Przez ten czas prowadzą dyskusje jako Parlament w 5 komitetach, aby opracować rozwiązania polityczne dotyczące konkretnych zagadnień związanych ze zdrowiem. Podczas trwania projektu organizowane są 4 sesje plenarne w Brukseli, by zasięgnąć opinii ekspertów z kręgów politycznych UE. Celem jest spotkanie z kluczowymi interesariuszami i wymiana pomysłów z urzędnikami UE, posłami do Parlamentu Europejskiego, organizacjami pozarządowymi, mediami i zainteresowanymi obywatelami, aby dostarczyć wysokiej jakości zalecenia dot. polityki zdrowotnej. Po sfinalizowaniu i zaprezentowaniu dokumentów na ostatniej sesji plenarnej są one udostępniane decydentom i środowisku opieki zdrowotnej we wszystkich państwach członkowskich UE. Ostatecznym celem jest, aby proponowane zmiany mogły zostać wdrożone przez Komisję Europejską lub jakikolwiek inny rząd krajowy jako potencjalny wniosek legislacyjny.

Po wrześniowym spotkaniu otwierającym nową edycję, każdy z uczestników wybierał komitet, do którego chciał przynależeć na czas swojej kadencji (podawaliśmy trzy, które nas interesowały). Bardzo się cieszyłam, że zostałam przydzielona do komitetu mojego pierwszego wyboru, czyli Committee on Health Literacy & Self-care.

Od listopada 2018 do kwietnia 2019, każdy z komitetów indywidualnie pracował nad swoimi rekomendacjami. Bardzo ważnymi punktami były sesje plenarne, podczas których mogliśmy spotkać się wszyscy na żywo w Brukseli i przedyskutować dotychczasowe postępy. Oprócz intensywnej buzy mózgów, w trakcie sesji odbywały się również warsztaty, wykłady oraz panele dyskusyjne z udziałem gościMieliśmy okazję poznać wielu profesjonalistów ze środowiska unijnego, którzy zajmują się tematem zdrowia oraz skonsultować z nimi nasze rekomendacje. Mogliśmy również wziąć udział w dodatkowych szkoleniach m.in. na temat funkcjonowania Unii Europejskiej.

Dużym zaszczytem było spotkanie z obecnym Komisarzem Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności - Vytenisem Andriukaitisem podczas naszej trzeciej sesji plenarnej. Jego niesamowita energia i słowa zmotywowały nas do dalszego działania! :)


Ostatnia sesja plenarna była naprawdę ekscytująca, ponieważ prezentowaliśmy nasze rekomendacje w Parlamencie Europejskim w Brukseli przed zaproszonymi na tą okazję ekspertami. Z dumą dzielę się z Wami, że to rekomendacje naszego komitetu zostały uznane za najlepsze!

Rekomendacje 
Committee on Health Literacy & Self-care znajdziecie tutaj. Zapraszam Was również do obejrzenia krótkiego filmiku promującego nasze rekomendacje.


Materiały dotyczące działań European Health Parliament znajdziecie na TwitterzeFacebooku, YouTubie oraz na stronie healthparliament.euZapraszam Was także do zobaczenia kampanii naszego komitetu na Twitterze z moimi ilustracjami: @Blue_Sugar_Cube @UrskaKosir @ElineLubbes @MAbutuc @AvaLloyd @ivanicka @suvikaruranga

European Health Parliament to bardzo ciekawa inicjatywa, która nie tylko pozwala na lepsze zrozumienie mechanizmów funkcjonowania UE w zakresie opieki zdrowotnej, ale daje możliwość zaproponowania nowych rozwiązań.  Bardzo pozytywnym elementem EHP jest duże zainteresowaniem ze strony profesjonalistów - głos młodych się liczy i warto angażować się w międzynarodowe projekty!

Weronika BlueSugarCube
*Ten wpis nie jest sponsorowany

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie