Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem. DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wzroku! 💙👁️
Zarówno osoby z cukrzycą typu 1 jak i z cukrzycą typu 2 są narażone na retinopatię cukrzycową. Obecnie ponad 93 mln ludzi na świecie jest dotkniętych tym powikłaniem cukrzycy. Według statystyk, pacjenci z cukrzycą bardziej obawiają się właśnie komplikacji związanych ze wzrokiem, niż tych związanych z sercem czy nerkami.
We wrześniu miałam okazję uczestniczyć w DR Barometer Advocacy Workshop gdzie dowiedziałam się dużo na temat powikłań cukrzycowych związanych ze wzrokiem oraz bardzo ciekawego i ważnego międzynarodowego badania.
Organizacje International Federation on Aeging (IFA), Agency for the Prevention of Blindness (IAPB) oraz International Diabetes Federation (IDF), ze wsparciem Bayer, postanowiły rzucić światło na zapobieganie, ocenę i leczenie potencjalnie niszczycielskich konsekwencji retinopatii. DR Barometer to przełomowe badanie, które zostało przeprowadzone w 41 krajach wśród 7000 osób z cukrzycą oraz pracowników medycznych. Dostarcza istotnych dowodów i wglądu w to, w jaki sposób zaburzenia i utrata widzenia wynikające z cukrzycy wpływają na życie diabetyków i osób w ich otoczeniu.
W Polsce 111 dorosłych z cukrzycą oraz 42 pracowników służby zdrowia dostarczyło nowych informacji na temat doświadczania, prowadzenia i leczenia cukrzycy, DR (retinopatai cukrzycowa) i DME (obrzęk plamki).
- 73% pacjentów stwierdziło, że długie terminy oczekiwania na wizytę stanowiły barierę dla badań oczu.
- 31% wszystkich podmiotów świadczących opiekę zdrowotną nie ma dostępnych pisemnych protokołów ani wytycznych dotyczących wykrywania i leczenia utraty wzroku związanego z cukrzycą.
- 22% respondentów stwierdziło, że ich zaburzenia widzenia spowodowane DR lub DME utrudniają prowadzenie cukrzycy.
- 75% pacjentów z utratą wzroku z powodu DR lub DME twierdziło, że ich stan sprawiał, że codzienne czynności, takie jak prowadzenie samochodu, praca i wykonywanie podstawowych prac domowych, były trudne i w niektórych przypadkach niemożliwe.
- 7% okulistów nie otrzymało specjalnego szkolenia w zakresie leczenia i diagnostyki DR i/lub DME.
- 83% osób z DME doświadczało dni ze słabym zdrowiem fizycznym i psychicznym.
- 24% pacjentów nigdy nie rozmawiało z lekarzem o powikłaniach związanych ze wzrokiem lub zrobiło to dopiero po wystąpieniu objawów.
Nasze oczy są niesamowite - potrafią rozpoznać aż 700 mln kolorów. Badajcie swoje oczy regularnie, wczesne wykrycie powikłań i podjęcie odpowienich działań uratuje Wasz wzrok! 💙👁️
Weronika BlueSugarCube