Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Jak przygotować zdrowe domowe słodycze?


Wiele osób z cukrzycą szuka w internecie informacji na temat tego, jak przygotować w domu słodycze w zdrowszej wersji. Dzięki takim informacjom można nie tylko łatwo przeliczyć WW i WBT, ale przede wszystkim kontrolować skład wyrobu. W tym wpisie dowiecie się czym zastąpić cukier, białą mąkę i tłuszcz w przepisach, by bez wyrzutów sumienia pozwolić sobie na coś słodkiego.

Poniższe informacje pochodzą z warsztatów "Słodycze domowej roboty – idealne dla osób z cukrzycą." prowadzonych przez dietetyka Jakuba Woźniaka. Miałam okazję brać w nich udział podczas konferencji "Cukrzyca Bez Tajemnic. Technologia i Żywienie." organizowanej przez Koło Diabetologii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Alternatywne substancje słodzące

Wielowodorotlenowe alkohole cukrowe (Poliole)

• Ksylitol
• Maltitol
• Sorbitol
• Mannitol
• Laktitol
• Erytrol

Intensywne substancje słodzące (Słodziki)

Naturalne
• Tagatoza
• Stewia (Stevia)

Sztuczne
• Ascesulfam K
• Aspartam
• Sacharyna
• Taumatyna
• Sukraloza
• Cyklaminian sodu

Stewia (Stevia) - glikozydy stewiolowe
✔️ Brak kalorii
✔️ Około 300 razy słodsza od sacharozy
✔️ Wysoka termostabilność
❌ Możliwy gorzki smak

Nie należy mylić stewii opisanej w tym punkcie ze słodzikiem na bazie stewii, który możemy znaleźć w prawie każdym supermarkecie.

Spoglądając w skład dowiemy się, że dodatek glikozydów stewiolowych jest tam bardzo niewielki, a większość składu stanowią maltodekstryny będące bezsmakowymi węglowodanami.

Erytrol (Erytrytol)
✔️ Brak kalorii
✔️ Brak węglowodanów
✔️ Wysokie bezpieczeństwo stosowania
✔️ Wygląda podobny do cukru
❌ Niższa słodkość w porównaniu do sacharozy
❌ Zbyt duża ilość może powodować biegunki

Jest jednym z najlepszych słodzików z uwagi na brak kalorii oraz podobieństwo do cukru. Jednak większe ilości mogą powodować biegunku stąd stosowane ilości powinny być zwiększane stopniowo.

Ksylitol
✔️ Niska kaloryczność w porównaniu do sacharozy
✔️ Wygląd i smak podobny do cukru
✔️ Wysokie bezpieczeństwo stosowania
✔️ Niski indeks glikemiczny
❌ Zbyt duża ilość może powodować biegunki

Jego użycie wiąże się ze znacznym zmniejszeniem próchnicy, utratą masy ciała, a dzięki powolnemu procesowi wchłaniania i metabolizowania stabilizuje glikemię i obniża poziom insuliny.

Czym zastąpić 1 szklankę cukru w przepisie?

• Miód 3/4 szklanki
• Fruktoza 2/3 szklanki
• Erytrytol 1/2 - 3/4 szklanki
• Ksylitol 1 szklanka
• Stewia 1 łyżeczka

O czym warto pamiętać używając słodzików?

👉 Pieczone produkty mogą być jaśniejsze, ponieważ prawdziwy cukier karmelizuje, a sztuczne słodziki nie.

👉 Ciasto może słabiej wyrastać, ponieważ sztuczne słodziki nie mają takiej samej zdolności do pęcznienia jak cukier.

👉 Tekstura może być zmieniana w niektórych wypiekach, zwłaszcza ciasteczkach.

👉 Czas pieczenia produktów może się nieznacznie różnić.

👉 Cukier naturalnie wiąże wilgoć i zwiększa trwałość wypieków, więc produkty bez cukru nie utrzymają się tak długo.

👉 Aspartam nie nadaje się do obróbki termicznej, rozkłada się już w temperaturze 40 stopni celcjusza.

👉 Sacharyna, acesulfam K i stewia mogą nadawać potrawom specyficzny posmak.

👉 W przypadku alkoholi wielowodorotlenowych nie należy przekraczać jednorazowo dawki 25-30g.

Jak liczyć wymienniki węglowodanowe w produktach ze słodzikami?

• Sacharoza 400 kcal (10 WW)
• Ksylitol 240 kcal (6 WW)
• Maltitol 210 kcal (5,2 WW)
• Tagatoza 150 kcal (4 WW)

Poliole
• Do 10g nie liczymy WW
• Powyżej 10g podajemy połowę dawki insuliny wynikającej z wyliczonej ilości WW

Czym zastąpić białą mąkę?

Najważniejszy jest typ mąki - im wyższy tym lepszy, wartościowe są mąki o typie powyżej 1000.

Przydatne mogą być:
✔️ Jaglana
✔️ Gryczana
✔️ Żytnia
✔️ Migdałowa
✔️ Kokosowa
✔️ Owsiana

Inne alternatywy:
✔️ Biała fasola
✔️ Czerwona fasola
✔️ Płatki owsiane
✔️ Płatki jaglane
✔️ Orzechy

Tłuszcz w słodyczach

Margaryna
✔️ Ważne, aby wybrana margaryna do pieczenia była "beztransowa".
✔️ W świetle prawa producenci nie mogą wyszczególnić zawartości kwasów tłuszczowych trans w tabeli wartości odżywczej
✔️ Na etykietach na liście składników szukajmy pozycji "częściowo uwodornionych/częściowo utwardzonych tłuszczów roślinnych"

Masło
✔️ Dobre walory smakowe
✔️ Twarda konsystencja
❌ Duża zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych
❌ Wysoka cena

Masło, tak jak inne tłuszcze zwierzęce, zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe (ok. 67% wagi), które wpływają na wzrost poziomu cholesterolu we krwi i w konsekwencji zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby krążenia. W skład masła wchodzą też duże ilości cholesterolu - ok. 220 mg w 100g.

Olej kokosowy
✔️ Wysoka termostabilność
✔️ Twarda konsystencja
❌ Duża zawartość nasyconych kwasów tłuszczów
❌ Wysoka cena

Olej kokosowy w 94% składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych jeśli używamy go w rozsądnych ilościach i nie przypisujemy mu dodatkowej ideologii - jest dla niego miejsce w zdrowej diecie.

Olej rzepakowy
✔️ Wysoka termostabilność
✔️ Dobry stosunek kwasów Omega 3 do Omega 6
✔️ Niska cena
❌ Duża zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych
❌ Płynna konsystencja wpływa na strukturę ciasta

Olej rzepakowy, jako jedyny z tłuszczów zawiera wprost idealną proporcję kwasów Omega 3 do Omega 6 wynoszącą 1:2. Olej rzepakowy jest bardzo dobrym kompromisem pomiędzy jakością, ceną i wpływem na nasze zdrowie, Warto podkreślić również to, że aktualne uprawiane odmiany rzepaku nie posiadają kwasu erukowego.

Masło orzechowe
✔️ Bardzo duża wartość odżywcza
✔️ Dobry stosunek kwasów Omega 3 do Omega 6
✔️ Nadanie smaku i aromatu
❌ Wpływ na smak ciasta
❌ Wysoka cena

Jeśli tylko jest to możliwe warto wprowadzać masła orzechowego do ciast częściowo zastępując tradycyjną formę tłuszczu. Można użyć szczególnie masła z orzechów ziemnych, narkowców czy migdałów. Idealnie nadaje się do ciast kruchych i brownie.

Gorzka czekolada
✔️ Bardzo duża wartość odżywcza
✔️ Dobry stosunek kwasów Omega 3 i Omega 6
✔️ Nadanie smaku i aromatu
❌ Wysoka cena

Na warsztatach każdy uczestnik otrzymał pyszne przepisy, a ja na pewno je przetestuje i przygotuję dla Was relację :)

Materiały z innych interesujących wykładów z tej konferencji znajdziecie na stronie cukrzycabeztajemnic.wum.edu.pl. Koniecznie śledźcie stronę na Facebooku Koła Diabetologii Wieku Rozwojowego WUM gdzie pojawiają się informację co do planowanych konferencji z serii "Cukrzyca Bez Tajemnic".

Zapraszam Was również do obejrzenia mojego wykładu "Czy żywienie i dobra kontrola glikemii pomagają spełniać marzenia?".

Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte