#blogocukrzycy #cukrzyca

Cukrzyca to nie karton pączków...

4/16/2018Weronika BlueSugarCube


W internecie nie od dziś możemy znaleźć tysiące memów, zdjęć i grafik dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia. Codziennie pojawiają się nowe trendy i hashtagi, a inne szybko odchodzą w zapomnienie...

Niestety jednym z dość silnie utrzymujących się trendów jest określanie specyficznego jedzenia jako "cukrzycy w czystej postaci". Hashtag #diabetes (#cukrzyca) jest dodawany w dużej większości do zdjęć w konwencji "foodporn" - gigantycznych deserów czy dań typu fast food, kartonów wypełnionych po brzegi pączkami czy limitowanych edycji słodyczy od popularnych marek.To niektóre z podpisów jakie pojawiają się pod tego typu zdjęciami:

"Diabetes is coming" 
"Cukrzyca nadchodzi" 
"Hello diabetes" 
"Cześć cukrzyco"
"Diabetes alert" 
"Alarm cukrzycowy"
"True diabetes" 
"Prawdziwa cukrzyca"
"Diabetes intensifies" 
"Cukrzyca nasila się"
"Pure diabetes" 
"Cukrzyca w czystej postaci" 
"Diabetes is that you?" 
"Czy to ty cukrzyco?"
"Sweeter than diabetes" 
"Słodsze niż cukrzyca"
"You want some diabetes???" 
"Chcesz trochę cukrzycy???"
"Diabetes incoming" 
"Cukrzyca nadchodzi"
"I'm on the highway to diabetes" 
"Jestem na autostradzie do cukrzycy"
"Diabetes starter pack"
"Pakiet startowy cukrzycy"
"Diabetes in a cup" 
"Cukrzyca w kubku"
"Cake of all diabetes" 
"Ciasto całej cukrzycy"
"I can already taste the diabetes" 
"Już czuję smak cukrzycy"
"I present to you...diabetes" 
"Prezentuję wam...cukrzycę"
"One diabetes please!" 
"Jedną cukrzycę poproszę!"
"Diabetes wait for me!" 
"Cukrzyco zaczekaj na mnie!"
"Diabetes never tasted so good!" 
"Cukrzyca nigdy nie smakowała tak dobrze!"
"OMG this is worth the diabetes" 
"OMG to jest warte cukrzycy!"
"Delicious level: instant diabetes" 
"Poziom pyszności: natychmiastowa cukrzyca"
"Found a new friend...diabetes" 
"Znalazłem nowego przyjaciela...cukrzycę"
"Here, have some diabetes" 
"Proszę, masz tu trochę cukrzycy"
"Satisfaction with some diabetes" 
"Satysfakcja z odrobiną cukrzycy"
"Diabetes mellitus, we meet again" 
"Cukrzyca, znowu się spotkamy"
"When you just can't wait for diabetes" 
"Kiedy po prostu nie możesz doczekać się cukrzycy"
"I made a birthday cake, it's called diabetes" 
"Zrobiłem tort urodzinowy, nazywa się cukrzyca"
"Nothing like eating diabetes, am I right?" 
"Nie ma to jak jedzenie cukrzycy, mam rację?"

Osoby, które udostępniają te wszystkie zdjęcia, nie są świadome jak życie z cukrzycą naprawdę wygląda i jak wiele jest typów i przyczyn tej choroby. Przykładem takiej lekkomyślności jest działanie Jimmiego Kimmela, prezentera i artysty komediowego, prowadzącego swój własny program "Jimmy Kimmel Live", który przesłał tweeta o treści "Dziękuję za ciastka Kelly Ripa - jesteś słodsza niż cukrzyca". Tweet wywołał ogromną burzę w międzynarodowym środowisku cukrzycowym, przede wszystkim wśród rodziców dzieci z cukrzycą typu 1, tym bardziej, że prezenter sam przeżywał problemy zdrowotne u swojego synka (poważna wada serca) i często się o tym wypowiadał.

Oczywiście to nie jest tak, że nie można pożartować z cukrzycy, odpowiednie żarty mogą wręcz pomóc w procesie akceptacji choroby. Czujemy, że nie jesteśmy sami z naszymi emocjami i problemami. W internecie jest wiele memów, które pokazują realia życia z cukrzycą w zabawny sposób (zresztą sama takie tworzę i udostępniam na Facebooku). Różnica polega na tym, że nazywanie deserów/słodyczy/fast foodów cukrzycą lub porównywanie do cukrzycy, jedynie wzmacnia dyskryminację osób z cukrzycą i stereotypy dotyczące przyczyn zachorowania na cukrzycę, diety etc. Dodatkowo ten trend poszedł jeszcze w innym kierunku - "Your daily dose of diabetes" czyli "Twoja codzienna dawka cukrzycy" jest często pojawiającym się podpisem pod uroczymi, wręcz cukierkowymi grafikami, niekoniecznie związanymi z jedzeniem (np. małe zwierzątka). Niestety może to sugerować, że życie z cukrzycą jest słodkie, łatwe i przyjemne.

Myślę, że ważne jest by we wszystkim znaleźć balans, zarówno w stylu odżywania, jak i w żartach. Każdy człowiek toczy na co dzień jakąś walkę, nasza akurat jest z cukrzycą. Myślę, że warto się zastanowić czy naprawdę ten konkretny hashtag pasuje to tego zdjęcia, czy ten żart nie sprawi, że będziemy umacniać pewne mity i stereotypy. Oczywiście nie chodzi tu tylko o cukrzycę, ale myślę, że cukrzyca jest tu przykładem jak choroba, która jest groźną epidemią (425 MLN chorych na całym świecie) i nie powinna być lekceważona, stała się czymś błahym i śmiesznym w internecie. A internet ma wielką moc. Warto wykorzystać jego siłę do tego by edukować i uświadamiać społeczeństwo w odpowiednim kierunku i wspierać tych, którzy codziennie mierzą się z chorobą.

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie