#cukrzyca #dietaśródziemnomorska

Zdrowe odżywianie to zdrowy styl życia

12/29/2016Weronika


Słowo dieta kojarzy się nam zazwyczaj negatywnie - z wyrzeczeniami, stresem i nieciekawym jedzeniem. Jednak dieta oznacza po prostu styl odżywania, a zdrowe odżywanie to zdecydowanie zdrowy styl życia i wcale nie musi być nudno! :)


Niedawno Wydawnictwo Medyk umożliwiło mi zapoznanie się z interesującą książką Dieta śródziemnomorska w chorobach sercowo-naczyniowych i cukrzycyMieszkańcy krajów śródziemnomorskich są jednymi z najdłużej żyjących ludzi na świecie, a kuchnia śródziemnomorska jako jedna z niewielu przynosi widoczne korzyści dla organizmu człowieka. Tradycyjna dieta śródziemnomorska to styl odżywiania Kreteńczyków, większości Greków oraz Włochów z południa w latach 60. XX wieku. W książce przedstawiona jest charakterystyka tej diety łącznie z wynikami obserwacji i badań, które potwierdzają pozytywny wpływ zwyczajów żywieniowych z regionu basenu Morza Śródziemnego.


Autorzy wprowadzają nas w zastosowanie zasad zdrowego żywienia (dekalog zdrowego żywienia) a następnie samej diety śródziemnomorskiej w praktyce. Będziemy wiedzieli nie tylko jakie produkty wybierać, ale także jakich witamin i innych składników odżywczych są źródłem. Informacje są przedstawione bardzo jasno, a te istotniejsze zostały graficznie wyróżnione. W książce znajdziemy propozycje całych jadłospisów oraz pojedyncze przepisy na zdrowe śniadania, przekąski, zupy, dania główne i desery z podanymi wartościami odżywczymi. Są tam również wskazówki co do przygotowywania dań, dobierania do nich dodatków czy sposoby zmniejszania ich IG.


Książka uwzględnia rekomendacje Polskiego Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz normy Instytutu Żywności i Żywienia.Książka jest kierowana głównie do osób z cukrzycą typu 2, jednak myślę, że każda osoba chora na cukrzycę znajdzie tam smaczną inspirację do zdrowego żywienia :)Jedzmy zdrowo!

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Napisz do mnie