Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o systemie DBLG1

  Korzystam z systemu DBLG1 w połączeniu z CGM Dexcom G6 i pompą Accu-Chek Insight już prawie 2 miesiące! 🙃 Żyjąc 28 lat z cukrzycą typu 1 nie spodziewałam się, że pojawi się system, który tak ułatwi mi życie 🥰 Wszystko w ramach tego systemu mam refundowane w Belgii w ramach programu "drogie technologie" - za tą możliwość moje dane będą zbierane przez 2 lata by zbadać wpływ DBLG1 na poprawę jakości życia osoby z cukrzycą typu 1. DBLG1 (Diabeloop Generation 1) to system hybrydowej zamkniętej pętli z samouczącym się algorytmem.  DBLG1 - algorytm hostowany w dedykowanym urządzeniu - łączy sensor do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i pompę insulinową, aby zautomatyzować decyzje dotyczące podawania insuliny. System nie wymaga kalibracji, ale istnieje taka możliwość. 💙 Urządzenie DBLG1 jest sercem systemu: - Wyświetla wszystkie informacje na temat CGM-u, pompy i pętli (m.in. poziom glukozy, status urządzeń, statystyki) - Służy do wprowadzania danych (posiłek - węglowodan

Diabetes Exchange DX2 Lisbon


W czerwcu spotkała mnie niesamowita przyjemność uczestniczenia w międzynarodowych warsztatach dla blogerów cukrzycowych w Lizbonie organizowanych przez firmę Abbott. W podróż wyruszyła nasza sympatyczna "słodka ekipa" z blogów: Trener zdrowej diety, Cukromania, Mama bloguje, Jan Urbanowicz, Ja Cukrzyk, Insulinooporność oraz ja ;) Na wyjeździe mieliśmy okazję poznać blogerów z Portugalii i Grecji oraz...no właśnie, wszystko po kolei! :)


Nasze warsztaty zaczęły się od prezentacji Abbott Diabetes Care Polska i Abbott Diabetes Care Portugal. Później, razem z blogerami z Portugalii i Grecji pracowaliśmy w grupach. Każda grupa wypowiadała się na temat cukrzycy w kontekście haseł, które wylosowała. Następnie wszyscy zapoznaliśmy się z systemem FreeStyle Libre i zaraz po prezentacji każdy założył pierwszy sensor. Opis działania systemu oraz moją recenzję znajdziecie na blogu oraz vlogu.

 
Odwiedziliśmy Portugalskie Stowarzyszenie Diabetyków (APDP czyli Associacao Protectora dos Diabeticos de Portugal), które jest najstarsze na świecie - w tym roku obchodzi 90 rocznicę istnienia!


Każdy diabetyk w Portugalii może skorzystać z opieki lekarskiej i zabiegów (np. w celu leczenia powikłań cukrzycowych) w Stowarzyszeniu w ramach narodowego funduszu zdrowia. W siedzibie Stowarzyszenia znjaduje się także małe muzeum cukrzycy!



Nie mogło się również obyć bez warsztatów kulinarnych! Poprowadził je Damian Kordas - zwycięzca IV polskiej edycji programu MasterChef, który sam choruje na cukrzycę typu 1 od 16 lat. Warsztaty odbyły się w Diabetes School należącej właśnie do APDP, gdzie mieliśmy do dyspozycji nowoczesną kuchnię :) Podzieliliśmy się na drużyny i rozpoczął się konkurs na najlepsze danie! :D Przyrządziliśmy pysznego dorsza z zielonymi szparagami, guacamole, prażonymi ziarnami i kolendrą w towarzystwie marchewkowego i brokułowego puree :) Każda grupa wykonała własną wariację na temat ;)


 
Ostatniego dnia uczestniczyliśmy w interesujących warsztatach motywacyjnych prowadzonych przez Miłosza Brzezińskiego, autora i konsultanta w zakresie efektywności osobistej i społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych. Na koniec wymienialiśmy się doświadczeniami z naszych krajów dot. cukrzycy - na jakim poziomie jest leczenie i edukacja, czy mamy refundację, jak radzimy na co dzień jako diabetycy.

Wyjazd był bardzo udany, myślę że każdy uczestnik dowiedział się czegoś nowego, a wiedzę zdobytą podczas warsztatów na pewno wykorzystamy :)



 
Więcej zdjęć z wyjazdu znajdziecie na moim Instagramie

Weronika BlueSugarCube

Popularne posty z tego bloga

Złoty strzał

Pierwszy raz usłyszałam określenie "złoty strzał" dopiero niedawno, na jednej z cukrzycowych grup na Facebooku, gdzie ktoś zapytał ile trzeba przyjąć insuliny by zrobić złoty strzał... "Złoty strzał – eufemizm oznaczający przedawkowanie narkotyku kończące się śmiercią. Termin stosowany jest głównie w odniesieniu do narkotyków zażywanych dożylnie (np. heroiny). Odnosi się to zarówno do świadomego przedawkowania narkotyku, czyli samobójstwa, jak i nieświadomego, wynikającego z nieumiejętnego przyjęcia substancji odurzającej bądź jej większej czystości, które to rozróżnienie często nie jest możliwe podczas sekcji zwłok lub analizy toksykologicznej."   źródło: Wikipedia Insulina to lek ratujący życie osób z cukrzycą insulinozależną (często nazywana jest "wodą życia"), jednak w bardzo dużych dawkach może być nie tylko niebezpieczna, ale wręcz  śmiertelna . W mediach społecznościowych wiele osób z cukrzycą typu 1 publikuje zdjęcia, na których pokazuj

FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to FGM ( Flash Glucose Monitoring System ), czyli system monitorowania glikemii typu Flash . Różni się on tym od CGM  ( Continuous Glucose Monitoring System ), że  musimy zbliżyć czytnik do sensora (na ramieniu)  by dowiedzieć się jaki mamy poziom cukru . Libre pokazuje wynik z płynu śródtkankowego (nie z krwi, dlatego warto regularnie pić dużo wody gdy używamy sensorów), dlatego ma ok. 15-20 minutowe opóźnienie .  Można powiedzieć, że jest to hybryda CGM i glukometru.  Ponieważ sensor jest ciałem obcym dla naszego organizmu (tak samo jak zestaw infuzyjny czy sensor CGM) może być noszony przez ograniczoną ilość czasu - w tym wypadku z FreeStyle Libre  możemy korzystać przez 14 dni (od momentu aktywacji czytnikiem).  FreeStyle Libre zapisuje dane z ostatnich 8 godzin , dzięki czemu możemy m.in. mieć podgląd na to co się działo w nocy. Możemy wykonywać nieograniczoną liczbę skanów na dobę, ale jest zalecane by wykonywać skany w odstępie przynajmniej 1 minuty.  F

Moje doświadczenie z sensorami FreeStyle Libre, Medtronic Enlite i Dexcom G5

Obecnie na rynku jest szeroki wybór sensorów do monitorowania glikemii . Systemy CGM czy FGM dają nam możliwość nie tylko zobaczenia naszego wyniku w czasie rzeczywistym, ale także tego co się działo wcześniej (wykres) i co może wydarzyć się później (trendy).  Ja sama miałam okazję korzystać do tej pory z 3 różnych sensorów: FreeStyle Libre , Medtronic Enlite oraz Dexcom G5 . W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami informacjami na temat tych systemów jak i moimi osobistymi wrażeniami. Kilka słów o sensorach Sensory to elektrody , które umieszone pod skórą mierzą stężenie poziomu glikemii z płynu śródtkankowego (nie z krwi). Stężenie w płynie śródtkankowym jest opóźnione o ok. kilkanaście minut względem stężenia we krwi.  Elektroda jest bardzo cienka (nieco grubsza od włosa) i nie czuć jej po zaaplikowaniu sensora. Igła służy jedynie do wprowadzenia elektrody pod skórę (w zależności od systemu należy ją wyciągnąć lub sama wycofuje się po aplikacji). FreeStyle Libre  Charakte