#abbott #cukrzyca

Diabetes Exchange DX2 Lisbon

7/10/2016Weronika BlueSugarCube


W czerwcu spotkała mnie niesamowita przyjemność uczestniczenia w międzynarodowych warsztatach dla blogerów cukrzycowych w Lizbonie organizowanych przez firmę Abbott. W podróż wyruszyła nasza sympatyczna "słodka ekipa" z blogów: Trener zdrowej diety, Cukromania, Mama bloguje, Jan Urbanowicz, Ja Cukrzyk, Insulinooporność oraz ja ;) Na wyjeździe mieliśmy okazję poznać blogerów z Portugalii i Grecji oraz...no właśnie, wszystko po kolei! :)


Nasze warsztaty zaczęły się od prezentacji Abbott Diabetes Care Polska i Abbott Diabetes Care Portugal. Później, razem z blogerami z Portugalii i Grecji pracowaliśmy w grupach. Każda grupa wypowiadała się na temat cukrzycy w kontekście haseł, które wylosowała. Następnie wszyscy zapoznaliśmy się z systemem FreeStyle Libre i zaraz po prezentacji każdy założył pierwszy sensor. Opis działania systemu oraz moją recenzję znajdziecie na blogu oraz vlogu.

 
Odwiedziliśmy Portugalskie Stowarzyszenie Diabetyków (APDP czyli Associacao Protectora dos Diabeticos de Portugal), które jest najstarsze na świecie - w tym roku obchodzi 90 rocznicę istnienia!


Każdy diabetyk w Portugalii może skorzystać z opieki lekarskiej i zabiegów (np. w celu leczenia powikłań cukrzycowych) w Stowarzyszeniu w ramach narodowego funduszu zdrowia. W siedzibie Stowarzyszenia znjaduje się także małe muzeum cukrzycy!Nie mogło się również obyć bez warsztatów kulinarnych! Poprowadził je Damian Kordas - zwycięzca IV polskiej edycji programu MasterChef, który sam choruje na cukrzycę typu 1 od 16 lat. Warsztaty odbyły się w Diabetes School należącej właśnie do APDP, gdzie mieliśmy do dyspozycji nowoczesną kuchnię :) Podzieliliśmy się na drużyny i rozpoczął się konkurs na najlepsze danie! :D Przyrządziliśmy pysznego dorsza z zielonymi szparagami, guacamole, prażonymi ziarnami i kolendrą w towarzystwie marchewkowego i brokułowego puree :) Każda grupa wykonała własną wariację na temat ;)


 
Ostatniego dnia uczestniczyliśmy w interesujących warsztatach motywacyjnych prowadzonych przez Miłosza Brzezińskiego, autora i konsultanta w zakresie efektywności osobistej i społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych. Na koniec wymienialiśmy się doświadczeniami z naszych krajów dot. cukrzycy - na jakim poziomie jest leczenie i edukacja, czy mamy refundację, jak radzimy na co dzień jako diabetycy.

Wyjazd był bardzo udany, myślę że każdy uczestnik dowiedział się czegoś nowego, a wiedzę zdobytą podczas warsztatów na pewno wykorzystamy :) 
Więcej zdjęć z wyjazdu znajdziecie na moim Instagramie

Weronika BlueSugarCube

You Might Also Like

0 komentarze | comments

Write me